Je možné vrátiť nehnuteľnosť?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Žilinský
Odpovedá: Advokát Nitra
Odpovedané dňa: 9. 4. 2016

Otázka: Je možné vrátiť nehnuteľnosť?

Dobrý deň, chcel by som sa spytat kupil som dom cez hypotekárny uver pre mladých s 90 % financovaním. Nie som spokojný so stavom domu nakoľko tam prebehli rekonštrukcie a všetko sa len tak urobilo, aby to bolo na oko dobre (ide mi spadnut strop). Nakoľko sme s tym nepočitali a pán, ktorý ju predával vravel, že je všetko v bezchybnom stave. Da sa nehnuteľnosť vratit predchadzajucemu majitelovi ked dom je kupeny cez hypoteku. Dom som kupil v 15.03.2016. Dakujem za odpoved. Dom som kupil cez RK.

Odpoveď: Je možné vrátiť nehnuteľnosť?

Dobrý deň, vo Vašom prípade Vám odporúčam od kúpnej zmluvy odstúpiť v zmysle ustanovenia § 597 Občianskeho zákonníka. 

§ 597
(1)
Ak dodatočne vyjde najavo vada, na ktorú predávajúci kupujúceho neupozornil, má kupujúci právo na primeranú zľavu z dojednanej ceny zodpovedajúcu povahe a rozsahu vady; ak ide o vadu, ktorá robí vec neupotrebiteľnou, má tiež právo od zmluvy odstúpiť.

 

(2)
Právo odstúpiť od zmluvy má kupujúci aj vtedy, ak ho predávajúci ubezpečil, že vec má určité vlastnosti, najmä vlastnosti vymienené kupujúcim, alebo že nemá žiadne vady, a toto ubezpečenie sa ukáže nepravdivým.
 
Odstúpením od zmluvy sa kúpna zmluva zrušuje od počiatku. Tzn. že si účastníci zmluvy (kupujúci a predávajúci) musia vzájomne vrátiť všetky plnenia, ktoré si navzájom poskytli. Vy budete musieť vrátiť vlastníkovi nehnuteľnosť a on Vám zaplatenú kúpnu cenu. Čo sa týka vrátenia poskytnutej hypotéky, odporúčam Vám kontaktovať príslušnú banku a požiadať o informácie ohľadom vrátenia hypotéky, najmä s ohľadom na to, že pravdepodobne na nehnuteľnosti bolo zriadené záložné právo týkajúce sa tejto hypotéky.
Rovnako prichádza do úvahy odstúpenie od zmluvy z dôvodu uvedenia do omylu (predávajúci Vás uviedol do omylu týkajúceho sa stavu predmetnej nehnuteľnosti). Pre presné posúdenie Vašej veci a prekonzultovanie ďalšieho postupu Vám odporúčam kontaktovať advokáta vo Vašom okolí.
 

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju tu:

Príbuzné otázky v PRÁVNEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk