Je možné vrátiť nehnuteľnosť?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Žilinský
Odpovedá: Advokát Nitra
Odpovedané dňa: 9. 4. 2016

Otázka: Je možné vrátiť nehnuteľnosť?

Dobrý deň, chcel by som sa spytat kupil som dom cez hypotekárny uver pre mladých s 90 % financovaním. Nie som spokojný so stavom domu nakoľko tam prebehli rekonštrukcie a všetko sa len tak urobilo, aby to bolo na oko dobre (ide mi spadnut strop). Nakoľko sme s tym nepočitali a pán, ktorý ju predával vravel, že je všetko v bezchybnom stave. Da sa nehnuteľnosť vratit predchadzajucemu majitelovi ked dom je kupeny cez hypoteku. Dom som kupil v 15.03.2016. Dakujem za odpoved. Dom som kupil cez RK.

Odpoveď: Je možné vrátiť nehnuteľnosť?

Dobrý deň, vo Vašom prípade Vám odporúčam od kúpnej zmluvy odstúpiť v zmysle ustanovenia § 597 Občianskeho zákonníka. 

§ 597
(1)
Ak dodatočne vyjde najavo vada, na ktorú predávajúci kupujúceho neupozornil, má kupujúci právo na primeranú zľavu z dojednanej ceny zodpovedajúcu povahe a rozsahu vady; ak ide o vadu, ktorá robí vec neupotrebiteľnou, má tiež právo od zmluvy odstúpiť.

 

(2)
Právo odstúpiť od zmluvy má kupujúci aj vtedy, ak ho predávajúci ubezpečil, že vec má určité vlastnosti, najmä vlastnosti vymienené kupujúcim, alebo že nemá žiadne vady, a toto ubezpečenie sa ukáže nepravdivým.
 
Odstúpením od zmluvy sa kúpna zmluva zrušuje od počiatku. Tzn. že si účastníci zmluvy (kupujúci a predávajúci) musia vzájomne vrátiť všetky plnenia, ktoré si navzájom poskytli. Vy budete musieť vrátiť vlastníkovi nehnuteľnosť a on Vám zaplatenú kúpnu cenu. Čo sa týka vrátenia poskytnutej hypotéky, odporúčam Vám kontaktovať príslušnú banku a požiadať o informácie ohľadom vrátenia hypotéky, najmä s ohľadom na to, že pravdepodobne na nehnuteľnosti bolo zriadené záložné právo týkajúce sa tejto hypotéky.
Rovnako prichádza do úvahy odstúpenie od zmluvy z dôvodu uvedenia do omylu (predávajúci Vás uviedol do omylu týkajúceho sa stavu predmetnej nehnuteľnosti). Pre presné posúdenie Vašej veci a prekonzultovanie ďalšieho postupu Vám odporúčam kontaktovať advokáta vo Vašom okolí.
 

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo



Podotázka: Je možné vrátiť nehnuteľnosť? (Občianske právo)

Dobrý deň. Chcem sa spýtať kúpil som dom v decembri, avšak skryté (vady v dosť rozsiahlom stave) som objavil až teraz vo februári je možné odstúpiť od zmluvy? Ďakujem.

Odpoveď: Je možné vrátiť nehnuteľnosť?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 18.02.2020)

Dobrý deň prajem,

v prípade kúpnej zmluvy má predávajúci povinnosť informovať kupujúceho o vadách predávanej veci. Ak na vady veci upozorní, kupujúci z nich nemôže uplatňovať nároky, teda napr. nemôže pre vadu, na ktorú už bol pri predaji upozornený, žiadať neskôr zľavu z ceny, prípadne odstúpiť od zmluvy. Ak, Vás predávajúci o vadách, o ktorých píšete, neupozornil, máte právo domáhať sa niektorého z nárokov zo zodpovednosti za vady. Môžete žiadať buď zľavu z ceny, alebo odstúpiť od zmluvy. Neuvádzate povahu vád, takže sa nedokážem vyjadriť, ktorý nárok by ste mohli uplatniť. Odstúpiť od zmluvy však môžete len vtedy, ak vada (vady) robia vec neupotrebiteľnou (nepoužiteľnou). Muselo by ísť o tak závažné vady, že by sa dom nedal obývať. Ak tomu tak nie je, môžete žiadať zľavu z ceny. Tá sa vypočíta ako rozdiel medzi cenou, za ktorú ste dom kúpili a cenou, ktorú mal mať s ohľadom na dané vady. Podmienka, ale je, že vady museli existovať v čase predaja a predávajúci Vás na ne neupozornil.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Je možné vrátiť nehnuteľnosť? (Občianske právo)

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať strýko asi pred 12 rokmi prepísal svoj majetok na mňa ja už nemám o nehnuteľnosť záujem(stále mi to vyčíta)a chcela by som mu ju vrátiť naspäť dá sa niečo také podniknúť? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Je možné vrátiť nehnuteľnosť?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 19.07.2019)

Dobrý deň,

vo vašom prípade bohužiaľ neexistuje niečo také ako vrátenie nehnuteľnosti. 

Ak by ste sa so strýkom dohodli, môžete danú nehnuteľnosť na neho previesť darovaním, na základe písomnej darovacej zmluvy, avšak bezodplatne. Ak chcete za nehnuteľnosť aj peniaze, tak je potrebné spísať kúpnu zmluvu na nehnuteľnosť, v ktorej bude uvedená suma, ktorú vám strýkov vyplatí.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:



1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk