POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Je možné sa rozviesť bez prítomnosti manžela a jeho vedomia?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Bratislava

Otázka: Je možné sa rozviesť bez prítomnosti manžela a jeho vedomia?

Dobrý deň, rada by som sa informovala. Som vydatá takmer dva roky, nemáme deti ani žiadne spoločné majetky. Môj manžel pracuje v zahraničí a zdá sa, že sa nechce vrátiť, a teda som sa rozhodla, že už dlhšie čakať nemôžem. Chcem sa opýtať, či je možné rozviesť sa aj bez jeho prítomnosti, prípadne vedomia? Vopred ďakujem za radu.

Odpoveď: Je možné sa rozviesť bez prítomnosti manžela a jeho vedomia?

Dobrý deň, bez jeho vedomia sa rozviesť nie je možné, nakoľko ak podáte návrh na rozvod manželstva súd bude tento návrh doručovať odporcovi (Vášmu manželovi) na vyjadrenie. V prípadoch, kedy je jeden z manželov v zahraničí sa však toto súdu nie vždy podarí. Ak sa súdu nepodarí doručiť odporcovi návrh na vyjadrenie na jeho známu adresu v cudzine, súd mu ustanoví opatrovníka. Ustanovený opatrovník má zabezpečiť ochranu jeho procesných práv.  Tzn. že sa odporca s veľkou pravdepodobnosťou dozvie o tom, že prebieha súdne konanie. Odpoveď na Vašu druhú otázku, týkajúcu sa jeho neprítomnosti na Slovensku, prípadne na súdnom pojednávaní závisí na tom, či sa súdu podarí doručiť mu Váš návrh na rozvod (ako som uviedol, ak sa mu to nepodarí, súd ustanoví opatrovníka a súdne konanie prebehne bez osobnej účasti odporcu). Ak sa súdu návrh na rozvod manželstva podarí doručiť, môže odporca vo svojom vyjadrení uviesť, že s rozvodom súhlasí a žiada, aby súd rozhodol bez nariadenia pojednávania alebo v jeho neprítomnosti. Tretia možnosť je tá, že aj keď sa vyjadrí, že s rozvodom nesúhlasí (prípadne uvedie iné skutočnosti), tak sa na nariadené pojednávanie nedostaví bez riadneho ospravedlnenia a súd bude pojednávať i v jeho neprítomnosti (ak mu bolo predvolanie riadne doručené a on sa včas a z dôležitých dôvodov neospravedlní, súd môže pojednávať aj v jeho neprítomnosti).