Hypotéka na dom po rozvode

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Žilina

Otázka: Hypotéka na dom po rozvode

Dobrý deň, prosím o odpoveď na otázku: Manželka sa so mnou rozviedla a máme spoločný dom, v ktorom som po rozvode zostal bývať s našimi deťmi. Odkedy sme sa rozviedli, čo je už skoro rok, moja bývalá manželka ešte nepodala návrh na BSM. Hypotéku platím po rozvode sám. Mám teda dve otázky: Budú sa mi odpočítať eurá, ktoré platím za hypotéku sám od rozvodu, pri BSM? A druhá otázka je: Je pre mňa lepšie podať návrh na BSM, alebo počkať, až prípadne zanikne, keď sa bývalá manželka nechce dohodnúť? Ďakujem pekne za odpoveď. S pozdravom.

Odpoveď: Hypotéka na dom po rozvode

Dobrý deň,

posúdiť to, či je pre Vás výhodné podať návrh na vysporiadanie BSM teraz alebo počkať závisí od viacerých faktorov. Ak by som bral do úvahy iba to čo ste uviedli, tak potom je výhodnejšie podať to už teraz. Ale môžu tam byť aj iné oveľa dôležitejšie faktory, pre ktoré bude lepšie počkať na uplynutie trojročnej lehoty.

Pri vysporiadaní BSM je možné žiadať aj splátky, ktoré ste zaplatili po rozvode manželstva na spoločný úver, hypotéku.

Nie je to však tak, že zaplatené splátky sa odpočítajú automaticky. Svoje právo si musíte uplatniť.

Pri vysporiadaní hypotéky je možné žiadať aj budúce úroky.

Odporúčam Vám dohodnúť si stretnutie s advokátom, ktorý Vám presne vypočíta, aký dopad by malo vysporiadanie BSM teraz a aký dopad by to malo, keby ste počkali na uplynutie troch rokov od rozvodu.