POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

BSM, hypoteka po rozvode

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Banská Bystrica

Otázka: BSM, hypoteka po rozvode

Dobrý deň, aké sú možnosti vypořádání nemovitosti získané během manželství pomocí BSM, která je a ještě 14 let bude zatížena hypotékou? Ani já, ani můj (zatím) manžel nemáme finanční prostředky na vyplacení druhého po rozvodu a nechceme ani tuto nemovitost po rozvodu prodat. Děkuji předem za odpověď.

Odpoveď: BSM, hypoteka po rozvode

Dobrý deň

vyporiadať bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (BSM) môžete aj dohodou. Teda pokiaľ sa viete s exmanželom dohodnúť na tom, ako si hnuteľné a nehnuteľné veci nadobudnuté počas manželstva rozdelíte (samozrejme všetky aktíva aj pasíva - úvery, hypotéky a pod.), možno BSM vyporiadať mimosúdne. Čo sa týka nehnuteľnosti, táto dohoda musí mať písomnú formu. Pokiaľ sa neviete s exmanželom dohodnúť, BSM vyporiada súd na návrh jedného z vás. Podľa § 149 ods. 4 zák. č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník: “Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerane o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné.”