POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Exekúcia a zrážky zo mzdy

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Žilina

Otázka: Exekúcia a zrážky zo mzdy

Dobrý deň, prosím o radu týkajúcu sa hroziacej exekúcie. Pred niekoľkými rokmi som uzavrela viacero úverových zmlúv s bankovými aj nebankovými subjektmi. Bola som vtedy mladá, slobodná a dobre zarábajúca. Pred rokom a pol som sa vydala, pretože som s terajším manželom očakávala dieťa. Počas materskej dovolenky sa naše úspory rýchlo minuli, manžel prišiel o prácu a ja som prestala splácať úvery. Snažila som sa dohodnúť s bankami odklad splátok, ale neakceptovali to. Rovnako neúspešná bola aj moja snaha o zníženie splátok u nebankových subjektov. Teraz mi už prišiel platobný rozkaz týkajúci sa jedného úveru z banky a očakávam ďalšie v dohľadnej dobe zo strany ďalších spoločností. Mám otázku ohľadom príjmu môjho manžela, ktorý sa medzičasom opäť zamestnal. Môže exekútor siahnuť na príjem manžela, aj keď som sa s ním v čase uzavretia úverov nepoznala a on nič nevedel o mojich finančných záväzkoch? Ďalšia otázka sa týka darovania môjho auta mojej dcére z prvého manželstva. Má exekútor právo siahnuť na toto auto, ak ho už darovala moja dcéra a figuruje aj ako jeho vlastník, keďže ešte nie je plnoletá? Nemám v úmysle ukrátiť veriteľov a chcem splácať čo najviac, hneď ako nastúpim do zamestnania. Očakávam však, že mi zostane aspoň životné minimum. Prosím o odpoveď na moje otázky. Môže exekútor siahnuť na príjem môjho manžela, aj keď boli úvery uzavreté dávno pred našou svadbou a sú výlučne na moje meno? Môže exekútor odobrať dcére auto, ktoré som jej darovala? Ďakujem veľmi pekne.

Odpoveď: Exekúcia a zrážky zo mzdy

Dobrý deň, majetok v BSM môže slúžiť na uspokojenie veriteľov iba v prípade, že dlh vznikol jednému z manželov počas trvania manželstva. Ak dlh vznikol pred uzavretím manželstva nie je možné ho uspokojiť z majetku patriaceho do BSM. Rovnako je potrebné uviesť, že nárok na mzdu nepatrí do BSM a aj v prípade, že by Vám dlh vznikol počas trvania manželstva, exekútor by nemohol vykonávať zrážky zo mzdy Vášho manžela. Mzda (resp. jeho príjem) patrí do BSM až pripísaním na jeho účet. Rovnako ak ste darovali auto svojej dcére, v súčasnosti už nie je Vaším majetkom. V tomto smere by však veritelia mohli Vašej darovacej zmluve odporovať, aby nemal voči ním právne účinky.