POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Ako postupovať po zastavení exekúcie zrážkami zo mzdy?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešov

Otázka: Ako postupovať po zastavení exekúcie zrážkami zo mzdy?

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať: Ak som doručila ekonómke právoplatné rozhodnutie o zastavení exekucie a aj napriek tomu mi zamestnávateľ chce robiť zrážku zo mzdy, na koho sa mám obrátiť? Môže zamestnávateľ bez môjho vedomia manipulovať s výškou mojej zálohovej platby zo mzdy? Prejavilo sa to tak, že mi povedala, že som bola pol mesiaca na PN, a teda by som mala dostať menšiu výplatu. Miesto nastavenej zálohovej platby 200 eur mi teda po jej zvážení poslala iba 100 eur zálohu. Na koho sa mám obrátiť aj v tomto prípade? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Ako postupovať po zastavení exekúcie zrážkami zo mzdy?

Dobrý deň, ak sa výrok uznesenia o zastavení exekúcie stane právoplatným, má to za následok, že exekúcia je skončená a nemožno v nej pokračovať. Napriek uvedenému však platí, v zmysle § 200 ods. 5 a 6 Exekučného poriadku, že ak súd rozhodne o zastavení exekúcie, rozhodne aj o tom, kto a v akej výške platí trovy exekúcie. Trovy exekúcie vymôže exekútor niektorým zo spôsobov určených na vymoženie peňažnej pohľadávky vydaním príkazu na úhradu trov exekúcie. Exekúcia teda môže naďalej prebiehať pre vymoženie trov exekúcie. Ak to nie je váš prípad, na ďalšie zrážky zo mzdy po právoplatnosti rozhodnutia o zastavení exekúcie, nie je právny dôvod. V takom prípade máte nárok domáhať sa vrátenia neoprávnene zrazených finančných prostriedkov od Vášho zamestnávateľa, a ak už boli zaslané súdnemu exekútorovi, tak od exekútora.

Podľa § 130 ods. 3 Zákonníka práce, medzi výplatnými termínmi môže zamestnávateľ poskytovať preddavok na mzdu v dohodnutých termínoch. Z uvedeného vyplýva, že mzdové podmienky aj v časti výplaty preddavku mzdy, by mali byť dohodnuté vo Vašej pracovnej zmluve, prípadne v kolektívnej zmluve. Rozhodujúci je preto obsah práv a povinností dohodnutý v týchto dokumentoch.