Kanalizácia vedie cez náš pozemok. Čo robiť?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Kanalizácia vedie cez náš pozemok. Čo robiť?

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať. Pred rokom a pol sme kupovali rodinný dom s pozemkom, na ktorom nie je ani nebolo zapísané žiadne vecné bremeno ani ťarcha. Kúpili sme ho od jednej pani, ktorá postavila ďalší dom za naším. Teraz sme zistili, že kanalizácia z tohto domu vedie cez náš pozemok, aj napriek tomu, že mali povolenie ju viesť okolo pozemku. Túto skutočnosť nevedeli ani noví majitelia domu za nami. Problém sme odhalili vtedy, keď sa na našom pozemku začali vytvárať obrovské diery a prepadliny, ktoré poškodzujú náš majetok. Na miestnom úrade nám potvrdili, že kanalizácia nemala viesť cez náš pozemok, ale okolo neho. Máme nejakú možnosť dožadovať sa náhrady škody od predávajúcej? Oplatí sa nám vôbec s ňou súdiť? Za Vašu odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď: Kanalizácia vedie cez náš pozemok. Čo robiť?

Dobrý deň, pri zodpovednosti za škodu je potrebné si uvedomiť, že je na úspešnú náhradu škody potrebné preukázať nasledovné skutočnosti: 1/protiprávne konanie, 2/ vzniknutú škodu, 3/ zavinenie a 4/ príčinnú súvislosť (kauzálny nexus). Vo Vašom prípade o prvých dvoch skutočnostiach nie sú žiadne pochybnosti. Ak mali v stavebnom povolení uvedené, že majú kanalizáciu stavať okolo pozemku, evidentne svoju povinnosť porušili. Pri vzniku škody bude potrebné preukázať aká konkrétna škoda Vám vznikla jej konaním (resp. prepadávaním podložia). Pri zavinení bude veľmi dôležitá skutočnosť, či kanalizáciu stavala priamo predávajúca svojpomocne alebo prostredníctvom nejakej spoločnosti. Ak jej totiž kanalizáciu stavala externá firma a ona pri stavbe nebola prítomná, ani nemala informácie ako stavba prebiehala a napredovala, je možné o jej zavinení pochybovať. Rovnako dôležitým je preukázanie príčinnej súvislosti medzi jej protiprávnym konaním a vzniknutou škodou. Na preukázanie toho budete podľa môjho názoru potrebovať odborný posudok alebo znalecký posudok s určením, či by dochádzalo k prepadlinám aj bez toho, aby bola postavená kanalizácia. Konania o náhradu škody patria medzi tie zdĺhavejšie a vzhľadom na zložitosť dokazovania aj finančne náročnejšie. Z toho dôvodu by som Vám odporúčal v prvom rade sa pokúsiť s predávajúcou dohodnúť na spôsobe odstránenia škody.