Máte
otázku?

Dedenie a daň z príjmu pri predaji nehnuteľnosti


Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Trenčín

Otázka: Dedenie a daň z príjmu pri predaji nehnuteľnosti

Dobrý deň. V roku 2014 som spolu so sestrou zdedil po matke rodinný dom. Chcel by som sa opýtať, či môžem dom predať až po uplynutí 5 rokov, alebo už teraz. A ak ho môžem predať teraz, musím zaplatiť daň z nehnuteľnosti? Ďakujem.

Odpoveď: Dedenie a daň z príjmu pri predaji nehnuteľnosti

Dobrý deň. Vzhľadom na to, že z Vašej otázky vyplýva, že zdedený dom máte so sestrou v podielovom spoluvlastníctve, pred predajom Vášho podielu by ste ho mali ponúknuť najskôr sestre (ako druhej podielovej spoluvlastníčke), ibaže by išlo o prevod spoluvlastníckeho podielu na Vašu blízku osobu. Pri nesplnení tohto postupu by bola zmluva o prevode postihnutá tzv. relatívnou neplatnosťou. Pokiaľ ide o Vašu druhú otázku ohľadom dane z príjmu pri predaji zdedenej nehnuteľnosti, v tomto smere nájdete všetky relevantné informácie na stránke finančnej správy, kde je táto problematika pomerne podrobne a zrozumiteľne vysvetlená: https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/zivotn/predaj-nehnutelnosti.

Trápi vás "Dedenie a daň z príjmu pri predaji nehnuteľnosti" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Dedenie a daň z príjmu pri predaji nehnuteľnosti (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcel by som sa poradiť. V roku 2022 mi zomrel brat, ktorý mal družstevný byt. Po dedičskom konaní sa tento byt prepísal na mamu, ktorá ešte v tom istom roku tiež zomrela. Od tej doby platím odvody, ako aj elektrinu, plyn a daň ja, avšak po smrti mamy ešte neprebehlo dedičské konanie. Kedže náklady na byt sú pre mňa vysoké, rozhodol som sa byt predať. Pri bratovom dedičskom konaní bola cena bytu ohodnotená na 30 000 €. Otázka je, či mám počkať s predajom do 5 rokov, aby som bol oslobodený od dane, alebo predať teraz, keď náklady na byt mi spôsobujú finančnú stratu okolo 150 € mesačne. Ďakujem.

Odpoveď: Dedenie a daň z príjmu pri predaji nehnuteľnosti

(odpoveď odoslaná: 27.07.2024)

Dobrý deň, vom veci uvádzame nasledovnú odpoveď :

1./ Z otázky vyplýva, že mama zomrela niekedy v r. 2022, potom odporúčam obratom kontaktovať okresný súd podľa miesta jej trvalého pobytu v čase úmrtia a bude vám oznámené meno notára. Následne kontaktujte notára.

2./ Predaj bytu : Z otázky vyplýva, že brat bol vlastníkom bytu /predpokladáme, že viac ako 5 rokov/, ktorý podľa výsledkov dedičského konania zdedila vaša mama v r. 2022, ktorá však v tom istom roku zomrela. V uvedenom prípade  - syn a mama - išlo o dedenie v priamom rade. Ak je to tak, potom predmetom dedenia bude byt a vy ako syn ste dedičom v priamom rade /postupné dedenie/ po vašej mame v zmysle ust. zákona o dani z príjmov.

Sme názoru na základe vyššie uvedeného, že príjem z predaja nehnuteľnosti bude oslobodený od dane z príjmov a nebudete platiť ani odvody na zdrav. poistenie.

Poukazujeme na ust. § 9 ods. 1 písm. b/ Zákona o dani z príjmov :

Od dane je oslobodený príjem príjem

b/ z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku," ....

 

Ak v byte nikto nebýva a nie je teda užívaný nikým, potom odporúčam nastaviť platby za el. energiu na najnižšiu možnú sumu, rovnako aj správcovi bytového domu nahlásiť počet osôb bývajúcich v byte. Ale keďže predpokladáme, že tam nikto nebýva, správca napriek 0 počtu osôb bude počítať pri vyúčtovaní za byt 1 osobu.

Na riešenie veci /dedič. konanie, kúpna zmluva/ môžete samozrejme kontaktovať advokáta.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Dedenie a daň z príjmu pri predaji nehnuteľnosti (Dedičské právo)

Dobrý deň, dedia sa po mame byt, ktorý vlastnila viac ako 5 rokov. Ak ho predáme za viac, ako je uvedené v dedičskom konaní, musíme platiť daň z príjmu a zdravotné poistenie z rozdielu, aj keď v zákone je napísané, že predaj nehnuteľností je oslobodený od dane, ak dedič je v priamom rade a poručiteľ vlastnil nehnuteľnosť viac ako 5 rokov? Ďakujem.

Odpoveď: Dedenie a daň z príjmu pri predaji nehnuteľnosti

(odpoveď odoslaná: 14.06.2024)

Dobrý deň, vzhľadom na skutočnosť, že vo vašom prípade ide o dedenie v priamom rade /mama - deti/, a mama bola vlastníkom nehnuteľnosti ku dňu úmrtia viac ako 5 rokov, príjem z predaja zdedenej nehnuteľnosti je od dane z príjmov oslobodený a a ani nemusíte podať daňové priznanie. Nie je podstatné za akú sumu nehnuteľnosť predáte. Rovnako nebude paltiť ani odvody na zdravotné poistenie.


Upriamujeme vašu pozornosť na to, že budete musieť podať čiastkové priznanie k dani z nehnuteľnsotí pdoľa zákona o miestnych daniach. Tlačivo na podanie daňového priznania k dani z nehnuteľností nájdete na stránke obce.


Podotázka: Dedenie a daň z príjmu pri predaji nehnuteľnosti (Dedičské právo)

Dobrý večer, ako priama dedička (dcéra) som zdedila byt a garáž. Mojí rodičia nadobudli túto nehnuteľnosť už v roku 1993. Ak by som ju predala do 5 rokov od nadobudnutia dedičstva, nemala by som platiť daň z predaja, je to tak? Ďakujem. V.

Odpoveď: Dedenie a daň z príjmu pri predaji nehnuteľnosti

(odpoveď odoslaná: 10.03.2024)

Dobrý deň, v otázke uvádzate, že rodičia nadobudli nehnuteľnosti v roku 1993, teda pred viac ako 30 rokmi. Ak je to tak a vy by ste sa stali dedičkou, resp. ste dedičom uvedených nehnuteľností hoci aj v tomto roku 2024, a nehnuteľnosti by ste predali, príjem z predaja predmetných nehnuteľností je oslobodený od dane z príjmov a to preto, lebo riadičia boli vlastníkmi nehnuteľností viac ako 5 rokov.Z uevdeného dôvodu ani nemusíte podávať daňové priznanie k dani z príjmov.

Podstatný pri priamom dedení a následnom predaji zdedeného majetku je to, ako dlho bol poručiteľ vlastníkom nehnuteľnosti, a nie to, ako dlho ste vy ako priamy dedič vlastníkom nehnuteľností.
Po predaji nehnuteľností nezabudnite podať čiastkové priznanie k dani z nehnuteľností podľa zákona o miestnych daniach.

 


Trápi vás "Dedenie a daň z príjmu pri predaji nehnuteľnosti" a chcete pomôcť?

Podotázka: Dedenie a daň z príjmu pri predaji nehnuteľnosti (Dedičské právo)

Dobrý deň, zdedili sme byt po našom otcovi a teraz by sme ho chceli predať. Otec zomrel pred štyrmi a pol rokmi a my sme vlastníkmi približne štyri roky. Cena predaného bytu je do 20 000 eur. Musíme platiť daň z predaja? Ďakujem. S pozdravom, H.

Odpoveď: Dedenie a daň z príjmu pri predaji nehnuteľnosti

(odpoveď odoslaná: 05.03.2024)

Dobrý deň,
na vami  položenú otázku uvádzame, že podstatné je to, ako dlho bol váš otec vlastníkom nehnuteľnosti, resp. podielu na nej, ku dňu úmrtia. Ak bol otec vlastníkom nehnuteľnsoti ku dňu úmrtia viac ako 5 rokov, potom príjem z predaja podielu na nehnuteľnosti je oslobodený od dane z príjmov a daňové priznanie ani nemusíte podávať, rovnako neplatíte ani odvody na zdravotné poistenie.

V prípade, že otec bol vlastníkom nehnuteľnosti ku dňu úmrtia menej ako 5 rokov, potom príjem z predaja podielu na nehnuteľnosti podlieha podaniu daňového priznania, ako aj odvodom na zdrav. poistenie. Daň sa platí len z rozdielu medzi nadobúdacou cenou podľa dedič. uznesenia a kúpnou cenou, za ktorú podiel predáte. V tomto prípade, ak bol otec vlastníkom menej ako 5 rokov teda príjem podlieha daňovému priznaniu a nie je osobodený od dane z príjmov.


Podotázka: Dedenie a daň z príjmu pri predaji nehnuteľnosti (Dedičské právo)

Dobrý deň, prosím o informáciu ohľadom zdaňovania novoobjaveného majetku. Máme záujem podať návrh na prejednanie majetku po našej babičke, ktorá zomrela v roku 1987. Ide o ornú pôdu, ktorú by sme chceli predať ihneď po jej nadobudnutí. Nevieme presne, ako dlho babička túto pôdu vlastnila, no radi by sme vedeli, či budeme z predaja platiť daň. Ďakujem.

Odpoveď: Dedenie a daň z príjmu pri predaji nehnuteľnosti

(odpoveď odoslaná: 22.01.2024)

Dobrý deň, vo vašom prípade je podstatné to ako dlho bola stará mama vlastníkom nehnuteľnosti ku dňu úmrtia. Z otázky vyplýva, že ste zrejme jej vnuk, teda potomok v priamom rade a potom platí, že ak stará mama bola ku dňu úmrtia vlastníkom nehnuteľnosti viac ako 5 rokov ku dňu úmrtia, potom príjem z predaja nehnuteľnosti je oslobodený od dane z príjmov a preto ani nepodávate daňové priznanie k dani z príjmu.

Ak by stará mama bola vlastníkom ku dňu úmrtia menej ako 5 rokov, potom po predaji nehnuteľnosti musíte podať daňové priznanie k dani z príjmov v lehote do konca marca nasledujúceho kalendárneho roka. Daň z príjmu budete platiť len z rozdielu medzi príjmom z predaja pozemku a hodnotou pozemku podľa dedičského uznesenia.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Dedenie a daň z príjmu pri predaji nehnuteľnosti (Dedičské právo)

Dobrý deň, vlastníme byt od roku 1998. Čítali sme, že ak ho vlastníme viac ako 5 rokov, nemusíme platiť dane z predaja. Teda napríklad, ak ho niekto od nás kúpi a vyplatí nám zaň peniaze, prepíšeme ho a nemusíme nič nahlásiť ani platiť na daňový úrad, sociálnu alebo zdravotnú poisťovňu? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dedenie a daň z príjmu pri predaji nehnuteľnosti

(odpoveď odoslaná: 31.08.2023)

Dobrý deň, áno, je to tak ako uvádzate v otázke. Keďže ste vlastníkom nehnuteľnosti viac ako 5 rokov, príjem z predaja nehnuteľnosti je oslobodený od dane z príjmov a z tohto dôvodu ani nemusíte podávať daňové priznanie. Keďže príjem je oslobodený od dane z príjmov, neplatíte ani odvody na zdrav. poistenie.

Po predaji nehnuteľnosti a zavkladovaní zmluvy do katastra nehnuteľnosti nezabudnite podať čiastkové priznanie k dani z nehnuteľností podľa zákona o miestnych daniach, ktorých správcom je obec/mesto. Tlačivo na podanie čiastkového priznania nájdete na stránke obce.


Trápi vás "Dedenie a daň z príjmu pri predaji nehnuteľnosti" a chcete pomôcť?

Podotázka: Dedenie a daň z príjmu pri predaji nehnuteľnosti (Dedičské právo)

Dobrý deň, moja mama zdedila všetko po jej prateťovej závete. Samozrejme, zaplatila daň z celého dedičského majetku. Teraz by mi chcela z dedičstva darovať byt po prateťove. Moja otázka je, či budeme musieť my alebo ja zaplatiť daň z tejto nehnuteľnosti. Alebo by bolo lepšie, keby mi tento byt predala za nejakú symbolickú cenu? Ďakujem.

Odpoveď: Dedenie a daň z príjmu pri predaji nehnuteľnosti

(odpoveď odoslaná: 28.06.2023)

Dobrý deň, vo vami uvedenej veci nevidíme žiadny právny problém. Vaša mama vám samozrejme môže darovať byt a následne nebudete platiť žiadnu daň z darovania alebo z dedičstva a to z jednoduchého dôvodu, že predmetné dane boli zrušené s účinnosťou od 1.1.2004.

Po zavkladovaní darovacej zmluvy do katastra nehnuteľností je len potrebné podať čiastkové priznanie k dani z nehnuteľností podľa zákona o miestnych daniach, ktorých správcom je obec/mesto. Tlačivo na podanie čiastkového daňového priznania nájdete na stránke obce, prípadne na stránke slovensko.sk.

Na spísanie darovacej zmluvy odporúčam kontaktovať advokáta, ktorý zabezpečí aj podanie návrhu na vklad od katastra nehnuteľností elektronicky a odpadne aj povinnosť overenia podpisov, keďže to urobí advokát.

 


Podotázka: Dedenie a daň z príjmu pri predaji nehnuteľnosti (Dedičské právo)

Dobrý deň, prosím o radu. Pred rokom som zdedila od brata dom, ktorý bol ohodnotený na 43 000 eur. Ak by som ho teraz predala za 40 000 eur, budem musieť platiť daň z predaja nehnuteľnosti? Ak áno, z akej sumy? Ďakujem za odpoveď. Anna

Odpoveď: Dedenie a daň z príjmu pri predaji nehnuteľnosti

(odpoveď odoslaná: 22.06.2023)

Dobrý deň, ak ste zdedili nehnuteľnosť po bratovi v hodnote 43000 € a túto nehnuteľnosť chcete predať za 40000 €, potom platí, že zo záporného rozdielu medzi výdavkom a príjmom nemôžete platiť daň z príjmu v zmysle ust. zákona o dani z príjmov. Vzhľadom na okolnosť, že nie ste vlastníčkou nehnuteľnosti viac ako 5 rokov, budete musieť podať daňové priznanie k dani z príjmov, aj keď daň z príjmov platiť nebudete.

Po predaji nehnuteľnosti nezabudnite podať čiastkové priznanie priznanie k dani z nehnuteľností podľa zákona o miestnych daniach.


Podotázka: Dedenie a daň z príjmu pri predaji nehnuteľnosti (Dedičské právo)

Dobrý deň, potrebujem poradiť v oblasti predaja nehnuteľnosti, ktorú som zdedil/a po mojej matke. Matka vlastnila túto nehnuteľnosť počas 40 rokov. Chcel/a by som sa informovať o výške dane, ktorú musím zaplatiť z jej predaja. Je to 19 % z hodnoty rozdielu medzi hodnotou určenou notárom a predajnou cenou? Sme tri dediči, každý z nás musí zaplatiť 19 % zo svojej čiastky?

Odpoveď: Dedenie a daň z príjmu pri predaji nehnuteľnosti

(odpoveď odoslaná: 11.02.2023)

Dobrý deň, vzhľadom na okolnosť, že vo Vašom prípade išlo o dedenie v priamom rade a mama bola vlastníčkou nehnuteľnosti 40 rokov, v prípade predaja predmetnej nehnuteľnosti Vám nevzniká povinnosť platiť daň z príjmu, lebo príjem z predaja nehnuteľnosti je oslobodený od dane z príjmov a naviac nemusíte podať ani daň. priznanie k dani z príjmov.


Trápi vás "Dedenie a daň z príjmu pri predaji nehnuteľnosti" a chcete pomôcť?

Podotázka: Dedenie a daň z príjmu pri predaji nehnuteľnosti (Dedičské právo)

Dobrý deň, prosím o radu. V auguste 2022 sme s manželom odkúpili byt do osobného vlastníctva od bytového družstva. Máme tam 33 rokov trvalý pobyt. Chceme ho obratom predať našej dcére, ktorá tam tiež má trvalý pobyt. Máme povinnosť platiť daň z príjmu pri predaji bytu? Ďakujem.

Odpoveď: Dedenie a daň z príjmu pri predaji nehnuteľnosti

(odpoveď odoslaná: 14.09.2022)

Dobrý deň,
vo vami uvedenom prípade nie je podstatné to, že v byte máte trvalý pobyt 33 rokov.

Vzhľadom na okolnosť, že byt predávate do 5 rokov od jeho nadobudnutia do vlastníctva, potom musíte podať daňové priznanie k dani z príjmov v zmysle zákona o dani z príjmov a rozdiel medzi kúpnou cenou od byt. družstva a cenou, za ktorú byt predáte dcére, musíte zdaniť. Výdavkom na vašej strane môžu byť náklady na vyhotovenie znaleckého posudku na ohodnotenie nehnuteľnosti, vypracovanie kúpnej zmluvy, poplatok za vklad na kataster. Rovnako sa treba pripraviť na to, že budete musieť zaplatiť odvody na zdravotné poistenie z tohto rozdielu.

Po predaji bytu nezabudnite podať čiastkové priznanie k dani z nehnuteľnosti podľa zákona o miestnych daniach.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Dedenie a daň z príjmu pri predaji nehnuteľnosti" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.