Dedenie a daň z príjmu pri predaji nehnuteľnosti

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Trenčín

Otázka: Dedenie a daň z príjmu pri predaji nehnuteľnosti

Dobrý deň. V roku 2014 som spolu so sestrou zdedil po matke rodinný dom. Chcel by som sa opýtať, či môžem dom predať až po uplynutí 5 rokov, alebo už teraz. A ak ho môžem predať teraz, musím zaplatiť daň z nehnuteľnosti? Ďakujem.

Odpoveď: Dedenie a daň z príjmu pri predaji nehnuteľnosti

Dobrý deň. Vzhľadom na to, že z Vašej otázky vyplýva, že zdedený dom máte so sestrou v podielovom spoluvlastníctve, pred predajom Vášho podielu by ste ho mali ponúknuť najskôr sestre (ako druhej podielovej spoluvlastníčke), ibaže by išlo o prevod spoluvlastníckeho podielu na Vašu blízku osobu. Pri nesplnení tohto postupu by bola zmluva o prevode postihnutá tzv. relatívnou neplatnosťou. Pokiaľ ide o Vašu druhú otázku ohľadom dane z príjmu pri predaji zdedenej nehnuteľnosti, v tomto smere nájdete všetky relevantné informácie na stránke finančnej správy, kde je táto problematika pomerne podrobne a zrozumiteľne vysvetlená: https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/zivotn/predaj-nehnutelnosti.