Dobrý deň, vom veci uvádzame nasledovnú odpoveď :
1./ Z otázky vyplýva, že mama zomrela niekedy v r. 2022, potom odporúčam obratom kontaktovať okresný súd podľa miesta jej trvalého pobytu v čase úmrtia a bude vám oznámené meno notára. Následne kontaktujte notára.
2./ Predaj bytu : Z otázky vyplýva, že brat bol vlastníkom bytu /predpokladáme, že viac ako 5 rokov/, ktorý podľa výsledkov dedičského konania zdedila vaša mama v r. 2022, ktorá však v tom istom roku zomrela. V uvedenom prípade - syn a mama - išlo o dedenie v priamom rade. Ak je to tak, potom predmetom dedenia bude byt a vy ako syn ste dedičom v priamom rade /postupné dedenie/ po vašej mame v zmysle ust. zákona o dani z príjmov.
Sme názoru na základe vyššie uvedeného, že príjem z predaja nehnuteľnosti bude oslobodený od dane z príjmov a nebudete platiť ani odvody na zdrav. poistenie.
Poukazujeme na ust. § 9 ods. 1 písm. b/ Zákona o dani z príjmov :
Od dane je oslobodený príjem príjem
b/ z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku," ....
Ak v byte nikto nebýva a nie je teda užívaný nikým, potom odporúčam nastaviť platby za el. energiu na najnižšiu možnú sumu, rovnako aj správcovi bytového domu nahlásiť počet osôb bývajúcich v byte. Ale keďže predpokladáme, že tam nikto nebýva, správca napriek 0 počtu osôb bude počítať pri vyúčtovaní za byt 1 osobu.
Na riešenie veci /dedič. konanie, kúpna zmluva/ môžete samozrejme kontaktovať advokáta.