Dedenie s.r.o.

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Bratislava

Otázka: Dedenie s.r.o.

Dobrý deň, môj manžel zomrel. Pokiaľ by som sa po ňom stala vlastníčkou a konateľkou spoločnosti s.r.o., od akého momentu zodpovedám za riadenie, záväzky a prípadné nezrovnalosti v spoločnosti? Je to od dňa nadobudnutia tejto pozície, alebo preberám všetko od dňa, kedy bola s.r.o. založená?

Odpoveď: Dedenie s.r.o.

Dobrý deň, áno, odo dňa nadobudnutia, ku dňu smrti Vášho manžela.

Účinky prechodu obchodného podielu dedením sa môžu týkať len spoločníka (konateľa nie), a to ku dňu smrti Vášho manžela, ako spoločníka. Konateľa sa dedenie netýka. Je to len volená funkcia, ktorá zaniká smrťou a preto je potrebné vymenovať nového konateľa. Táto funkcia sa nedá previesť ani neprechádza dedením automaticky.

Konateľa vymenujú spoločníci alebo spoločník. Ak budete vy jedinou spoločníčkou, tak Vy sa vymenujete za konateľku, a týmto dňom budete zodpovedná za vedenie spoločnosti.

Konateľ je vlastne štatutárny orgán spoločnosti, ktorý koná za spoločnosť a v mene spoločnosti navonok.

Podľa § 135 ods. 1 Obchodného zákonníka, "Konatelia sú povinní zabezpečiť riadne vedenie predpísanej evidencie a účtovníctva, viesť zoznam spoločníkov a informovať spoločníkov o záležitostiach spoločnosti."

Podľa § 135 ods. 2 Obchodného zákonníka, "Konatelia predkladajú valnému zhromaždeniu na schválenie riadnu individuálnu účtovnú závierku a mimoriadnu individuálnu účtovnú závierku a návrh na rozdelenie zisku alebo úhradu strát v súlade so spoločenskou zmluvou a stanovami. Ak osobitný zákon ukladá spoločnosti povinnosť vyhotoviť výročnú správu, konatelia predkladajú valnému zhromaždeniu na prerokovanie spolu s riadnou alebo mimoriadnou individuálnou účtovnou závierkou výročnú správu."

Túto celú zmenu (nového spoločníka a nového konateľa spoločnosti) bude potrebné po ukončení dedičského konania zaevidovať v Obchodnom registri, kde sa oznámia zmeny s predložením príslušných príloh a Obchodný register ich zapíše.