Vyporiadanie zrušeného BSM po smrti exmanžela

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Košice

Otázka: Vyporiadanie zrušeného BSM po smrti exmanžela

Dobrý deň, mám otázku týkajúcu sa mojej právnej situácie. V auguste 2006, kedy už nadobudlo právoplatnosť, došlo k zrušeniu bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM) medzi mnou a mojím manželom. Avšak ani v priebehu nasledujúcich troch rokov nedošlo k žiadnemu vyporiadaniu. V apríli 2013 sme sa s manželom rozviedli, pričom opäť nedošlo k žiadnemu majetkovému vyrovnaní. V júli 2015 môj exmanžel zomrel a za sebou zanechal tri firmy. Prvá firma vznikla v decembri 2005, druhá v februári 2005 a tretia v októbri 2009. Rada by som vedela, či ako jeho bývalá manželka mám nárok na podiel v týchto firmách, keďže sme sa nikdy majetkovo nevypočítali. Najmä ma zaujíma firma, ktorá vznikla v októbri 2009. Mám nárok na polovicu aj tejto firmy? Môj exmanžel bol v týchto firmách jediným spoločníkom. Pokiaľ by bola odpoveď na túto otázku spoplatnená, bola by som vďačná, keby ste uviedli o akú čiastku by sa jednalo. Ďakujem.

Odpoveď: Vyporiadanie zrušeného BSM po smrti exmanžela

Dobrý deň,

ospravedlňujeme sa za neskoršiu reakciu, niekedy odpovedáme na otázky, ktoré zostali nezodpovedané. Tu je odpoveď: ak ste sa nevysporiadali dohodou do 3 rokov od rozvodu manželstva a ani nebol podaný návrh na súd, potom sa uplatní zákonná domnienka, podľa ktorej pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerane o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné.

Nevysporiadané podiely v sro-čkách prejdú teda do podielového spoluvlastníctva. Na SRO založenú po zrušení BSM nemáte nárok, ak ste boli navyše rozvedené ku dňu smrti manžela.