Darovacia zmluva so zriadením vecného bremena v prospech darcu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Žilina

Otázka: Darovacia zmluva so zriadením vecného bremena v prospech darcu

Dobrý deň. Pred pár dňami som sa náhodou dozvedel, že moji rodičia prepísali dom s pozemkom na meno mojej sestry. V darovacej zmluve je uvedené vecné bremeno ako právo doživotne a bezplatne užívať pozemky a rodinný dom v prospech oprávnených, teda rodičov, a zároveň im poskytnúť doživotnú opateru. Moja otázka znie: Je možné túto darovaciu zmluvu napadnúť? Predstavujem si, že to prichádza do úvahy až po smrti jedného z rodičov, ak vôbec. Myslel som, že darovacia zmluva by mala byť práve tým - darom bez akejkoľvek výmeny. Ak teda mali dostať dar, nemali by za to požadovať užívanie pozemkov a opateru. Vopred vám veľmi pekne ďakujem.

Odpoveď: Darovacia zmluva so zriadením vecného bremena v prospech darcu

Dobrý deň,

v prvom rade je potrebné uviesť, že o darovaciu zmluvu ide vtedy, ak sú naplnené jej dva základné pojmové znaky, a to: bezodplatnosťvôľa obdarovať

Bezodplatnosť darovania spočíva v prenechaní majetkovej hodnoty darcom obdarovanému bez protiplnenia obdarovaného. Vôľa obdarovať je zase daná skutočnosťou, že darca poskytuje plnenie bezplatne a zároveň tak koná bez toho, že by mal právnu povinnosť plniť.

Slovenská právna veda ale vyvodila záver, podľa ktorého na ťarchu dobrovoľnosti darovania nie je plnenie morálnej povinnosti. Povinnosť poskytnúť doživotnú opateru svojím rodičom pritom možno považovať práve za jednu z morálnych povinností. Dojednanie takejto morálnej povinnosti zo strany obdarovanej nemá za následok vadnosť darovacej zmluvy.

Taktiež platí, že hoci skutočne darovacie zmluvy, ktorých súčasťou je aj zriadenie osobného vecného bremena v prospech darcov ako určitého protiplnenia evokuje, že nejde o čistú darovaciu zmluvu, ale tzv. zmiešanú darovaciu zmluvu (pri ktorej darca prevádza objekt čiastočne za odplatu, čiastočne bezplatne), slovenská právna veda ustanovila, že prevzatie ťarchy viaznucej na predmete darovania ako súčasť darovacej zmluvy je výnimkou v tom smere, že takéto protiplnenie sa nepovažuje za majetkové protiplnenie, ktoré je inak pri (čistej) darovacej zmluve vylúčené.

Na základe uvedeného teda nemožno podľa Vášho opisu vyvodiť, že darovacia zmluva by mala určité vady a že by nešlo o typickú (čistú) darovaciu zmluvu, a to napriek tomu, že jej súčasťou bolo aj zriadenie vecného bremena v prospech darcov a prevzatie povinnosti obdarovanou spočívajúcou v povinnosti poskytnúť doživotnú opateru darcom.

Občiansky zákonník upravuje v § 630 v rámci právnej úpravy darovacej zmluvy inštitút odvolania darovania, spočívajúceho v oprávnení darcu domáhať sa vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy. V tomto smere je potrebné upozorniť na prevažujúci právny názor o tom, že právo domáhať sa vrátenia daru za splnenia uvedených podmienok je osobným právom darcu, ktoré neprechádza na jeho právnych nástupcov (dedičov a pod.).

Ak darovacia zmluva spĺňa všetky predpísané náležitosti právneho úkonu (ktoré okrem iného museli byť sčasti skúmané aj v katastrálnom konaní) - a to sloboda vôle, vážnosť vôle, určitosť, zrozumiteľnosť, dovolenosť, spôsobilosť účastníkov zmluvy na právne úkony, ak zmluva zákon neobchádza, neodporuje mu a zmluva ani nie je v rozpore s dobrými mravmi - je takýto právny úkon platným a nemožno sa teda ani domáhať jeho určenia za neplatný súdnou cestou.