Darovanie nehnuteľnosti s vecným bremenom

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Nitra

Otázka: Darovanie nehnuteľnosti s vecným bremenom

Dobrý deň, obraciam sa na Vás s prosbou o radu týkajúcu sa nehnuteľnosti - rodinného domu, ktorý som získal na základe darovacej zmluvy od rodičov (ktorí ho vlastnili ako BSM). Moje vlastnícke právo k nehnuteľnosti bolo zapísané do katastra súčasne s vecným bremenom v prospech darcov - oboch rodičov, čo je dohoda, na ktorej sme sa všetci zhodli. Oprávnenými z vecného bremena sú teda obaja rodičia. Teraz, ako vlastník nehnuteľnosti, plánujem po dohode s rodičmi previesť nehnuteľnosť na matku na základe darovacej zmluvy. Tým by sa stala výlučnou vlastníčkou, pričom vecné bremeno v prospech otca by, samozrejme, zostalo zachované. Rád by som sa dozvedel, či je takýto postup možný a či je potrebné užívacie právo otca znovu uvádzať v darovacej zmluve, keďže neprestalo, ale stále platí. Konkrétne, chcem poznať postup pri riešení otca s právom užívania, ktoré musí byť zachované, a užívacieho práva matky, na ktorú by sa nehnuteľnosť previedla darovacou zmluvou. Ako deklarovat pretrvávajúce užívacie právo otca a aký je postup pri užívacím práve matky po prevode do jej vlastníctva. Treba uvádzať právo doživotného užívania otca v darovacej zmluve, keďže stále platí, a ak áno, ako sa to má urobiť a aký je postup ohľadom tohto práva u matky. Vopred Vám ďakujem za Vaše rady.

Odpoveď: Darovanie nehnuteľnosti s vecným bremenom

Dobrý deň, odpoveď na Vašu otázku závisí na tom, či je vecné bremeno Vašich rodičov zapísané v katastri nehnuteľnosti (t.j. či má vecno-právny charakter). Ak je vecné bremeno doživotného bývania a užívania nehnuteľnosti zapísané v katastri nehnuteľností, tak prevodom vlastníckeho práva k nehnuteľnosti (napr. darovacou zmluvou) prevádzate nehnuteľnosť zaťaženú týmto vecným bremenom. Toto vecné bremeno prevodom vlastníckeho práva k nehnuteľnosti nezaniká. Tzn. že ak prevediete vlastnícke právo darovacou zmluvou na Vašu mamu, vecné bremeno Vášho otca zostane zapísané v katastri nehnuteľností. Vecné bremeno Vašej mamy však bude vymazané z dôvodu, že dôjde k splynutiu práv a povinností. Vaša mama má doteraz z vecného bremena právo, ale keď sa stane výlučnou vlastníčkou nehnuteľnosti, bude mať zároveň aj povinnosť z vecného bremena (strpieť užívanie nehnuteľnosti). Týmto splynutím dôjde k jeho zániku. Po darovaní nehnuteľnosti by malo v katastri nehnuteľností zostať zapísané iba vecné bremeno Vášho otca. Po povolení vkladu príslušným okresným úradom však skontrolujte LV, či na katastri nespravili chybu a náhodou nevymazali aj vecné bremeno Vášho otca.