Zmena darovacej zmluvy

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Nitra

Otázka: Zmena darovacej zmluvy

Dobrý deň, moja priateľka je spoluvlastníčkou nehnuteľnosti. Darujúca osoba obdarovala moju priateľku a ešte jednu dámu, ktorá sa mala o ňu starať. Avšak táto dáma sa už o ňu nestará, a tak sa o ňu začala starať moja priateľka. Darujúca osoba teraz chce previesť podiel tejto dámy na moju priateľku. Je možné ešte zmeniť darovaciu zmluvu?

Odpoveď: Zmena darovacej zmluvy

Dobrý deň,

darovacia zmluva je právny úkon. Ak chcete zmeniť právny úkon je potrebné, aby s tým súhlasili obe zmluvné strany. Darkyňa už nie je vlastníčkou nehnuteľnosti (spoluvlastníckeho podielu), preto nemôže ona sama zmeniť darovaciu zmluvu.

Je však možné požiadať o vrátenie daru, pokiaľ sa obdarovaný správa k darcovi v hrubom rozpore s dobrými mravmi. Darca musí preukázať, že sa obdarovaný k nemu správa takýmto spôsobom. Samotné nestaranie sa ešte nemusí znamenať správanie sa v hrubom rozpore s dobrými mravmi.

Najskôr odporúčam pokúsiť sa dohodnúť s obdarovanou spoluvlastníčkou.