Má operátor právo na úhradu faktúry?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Banská Bystrica

Otázka: Má operátor právo na úhradu faktúry?

Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať, čo by som mala robiť, keď mi prišiel až príliš vysoký paušál od operátora O2. Moje mesačné splátky boli v rozmedzí od 30 do 40 eur. Nedávno som však bola v Nemecku, kde som telefón tiež používala, no len minimálne, keďže ceny tam sú vysoké. Najskôr mi prišiel paušál presahujúci 100 eur, čo som ešte akceptovala, tušiac, že som možno prehnala vo využívaní telefónu. Druhý mesiac však mi už prišiel paušál 300 eur. Ihneď som sa obrátila na zákaznícku linku, kde mi oznámili, že môj paušál je v skutočnosti 266 eur. S pani na zákazníckej linke sme sa dohodli, že mi umožnia paušál vyplatiť na dvakrát: prvý mesiac som im teda poslala 130 eur a tento mesiac by som mala poslať 136 eur plus mesačnú splátku. Po tejto skúsenosti som si dala pozor a takmer vôbec som nevolala, neposielala SMS a používala minimálne dáta. Keďže v rovnakom období nastal v ich sieti výpadok trvajúci asi 4 dni, myslela som si, že už by mohlo byť všetko v poriadku. Napriek tomu mi tento mesiac prišla nová faktúra s upomienkou, že mám nedoplatok vo výške 266 eur, a faktúra za minulý mesiac je vraj 198 eur, čo znamená, že od mňa vymáhajú sumu prevyšujúcu 460 eur. Prosím Vás o radu, či mám nejakú šancu sa s nimi dohodnúť, alebo je to oprávnená faktúra. Ďakujem Vám veľmi pekne.

Odpoveď: Má operátor právo na úhradu faktúry?

Dobrý deň. V prvom rade skontrolujte zmluvu aký máte paušál a aký máte mesačný poplatok. Tiež je možné skontrolovať na internete všeobecné podmienky a cenník služieb. Odporúčam Vám tiež vyžiadať si podrobný výpis hovorov. V podrobnom výpise sa objaví, na aké telefónne čísla bolo volané, prípadne či vôbec bolo volané. K zmene paušálu môže dôjsť len na základe dohody a pokiaľ ste nežiadali o zmenu paušálu, tak operátor nemôže zmeniť Váš mesačný paušál bez Vášho súhlasu a vedomia. Tak vysoké sumy môžu byť oprávnené, ale aj nemusia byť oprávnené a v tom prípade máte právo na reklamáciu faktúr a ak obdržali neoprávnené platby aj na žiadanie bezdôvodného obohatenia. So všetkými dokumentami odporúčam vyhľadať advokáta, ktorý celú záležitosť prezrie.