Vymáhanie pohľadávok postup

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok,

Otázka: Vymáhanie pohľadávok postup

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať na postup pri vymáhaní pohľadávok. Mám dlžníka, ktorý mi nezaplatil pohľadávku - nevrátil peniaze, ktoré som mu požičal. Najskôr sa stále vyhováral, potom úplne prestal dvíhať telefón a už dlhšiu dobu sa mi vôbec neozval. Existuje nejaký konkrétny postup vymáhania pohľadávok, ktorý by som mal dodržať? Prosím o radu, ako mám postupovať pri vymáhaní svojej pohľadávky.

Odpoveď: Vymáhanie pohľadávok postup

Dobrý deň,

vymáhanie pohľadávok (postup) závisí od toho, či chcete pohľadávku vymáhať súdnou alebo mimosúdnou cestou. Pohľadávku môžete vymáhať sám alebo ju zveriť odborníkom na vymáhanie pohľadávok. Postup vymáhania pohľadávok nikde v zákone nenájdete a pokiaľ ste ešte vymáhanie pohľadávok neriešili, môže Vám to pripadať pomerne komplikované (najmä súdne riešenie).

Ak pohľadávku vymáhajú odborníci (advokáti), máte právo na náhradu trov zastupovania a tým pádom Vás vymáhanie pohľadávky nemusí nič stáť (viac si prečítajte tu: www.vymahanie-dlhov.sk). Na tejto stránke nájdete aj modelové prípady a aj postup vymáhania pohľadávok.

Vymáhanie pohľadávok - postup (ak pohľadávku vymáhate sám)

Najskôr dlžníkovi zašlite písomnú výzvu. Vo výzve uveďte hore svoje údaje, pod to adresu, kam budete výzvu posielať. V samotnom texte výzvy napíšte, ako vznikol dlh, kedy bol splatný a ako ste sa s dlžníkom dohodli. Dlžníkovi dajte maximálne 10 dňovú lehotu na zaplatenie pohľadávky. Taktiež do výzvy napíšte, čo urobíte, ak dlžník pohľadávku v stanovenej lehote nezaplati. Do výzvy môžete vložiť aj odkaz na našu webovú stránku (www.vymahanie-dlhov.sk), na ktorej si dlžník môže prečítať, čo mu hrozí a o koľko sa zvýši jeho pohľadávka, ak ju nezaplatí včas.

Ako prílohu k výzve na zaplatenie môžete priložiť aj uznanie dlhu, ktoré si môžete zdarma stiahnuť zo stránky www.uznanie-dlhu.sk. Na tejto stránke vyplníte svoje údaje a údaje dlžníka, dlžnú sumu, dôvod vzniku dlhu (t.j. ako a kedy dlh vznikol) a môžete tam uviesť aj splácanie dlhu v splátkach. Prípadne môžete dlžníka vo výzve vyzvať, že ak chce dlh spácat v splátkach, nech si zo stránky www.uznanie-dlhu.sk vyplní a stiahne uznanie dlhu, ktoré Vám obratom zašle na Vašu adresu.

Pokiaľ dlžník nebude reagovať na Vašu výzvu v 10 dňovej lehote a neozve sa ani ďalších 10 dní, nečakajte a pohľadávku vymáhajte súdne.

Štatisticky platí, že pokiaľ uplynuli od lehoty splatnosti viac ako 3 mesiace, tak vymožiteľnosť pohľadávky rýchlo klesá. Aj po podaní žaloby je možné sa s dlžníkom dohodnúť na úhrade dlhu a súd Vám dokonca môže vrátiť 99% zaplateného súdneho poplatku. Samotná žaloba na súd pôsobí na dlžníkov často zastrašujúco, nakoľko si uvedomia dôsledky, ktoré im v súvislosti so súdnym vymáhaním hrozia. Samozrejme neplatí to na každého dlžníka.

Vymáhanie pohľadávok - postup (ak pohľadávku vymáha za Vás advokát)

Najvhodnejšie riešenie je zvoliť si na zastupovanie advokáta (odborníka). Neodporúčam zvoliť si na vymáhanie pohľadávky vymáhačskú firmu, ktorá nespolupracuje s advokátskou kanceláriou), pretože nielenže môžete prísť o svoju pohľadávku neodborným postupom pri vymáhaní ale dokonca môžete za túto "službu" ešte aj zaplatiť. Niektoré vymáhačské firmy sa prezentujú, že spolupracujú s advokátskymi kanceláriami, častokrát to však nie je pravda. Každý advokát je zapísaný v zozname advokátov, ktorý nájdete na stránke http://www.sak.sk.

Postup vymáhania pohľadávok je možné rozdeliť na postup pri súdnom vymáhani pohľadávok a postup pri mimosúdnom vymáhaní pohľadávok. Nižšie uvádzame odkazy, na ktorých nájdete potrebné informácie:

Mimosúdne vymáhanie pohľadávok - postup

Súdne vymáhanie pohľadávok - postup alebo Postup pri vymáhaní pohľadávok

V prípade akýchkoľvek otázok súvisiacich s vymáhaním pohľadávok - postupom nám napíšte na našu emailovú adresu uvedenú pravo na tejto stránke.