Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Čerpanie dovolenky počas výpovednej doby

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislava

Otázka: Čerpanie dovolenky počas výpovednej doby

Dobrý deň, dňa 1.8.2023 mi začala plynúť výpovedná doba s koncom 30.9.2023. Chcela by som sa opýtať, koľko dní dovolenky mám právo vyčerpať ešte do konca septembra? Na začiatku roka som mala nárok na 25 dní, z ktorých som už vyčerpala 15,5, takže mi zostáva 9,5 dňa do konca roka. Môžem si ich vyčerpať všetky do konca septembra, teda do dátumu ukončenia pracovného pomeru, alebo iba časť z nich? Ďakujem pekne za odpoveď.

Odpoveď: Čerpanie dovolenky počas výpovednej doby

Dobrý deň,

keďže Vám pracovný pomer skončí a neodpracujete u tohto zamestnávateľa celý kalendárny rok, tak máte nárok na pomernú časť dovolenky. Vo výplatnej páske za júl, budete mať Váš aktuálny zostatok dovolenky (pomernú časť).

Tento zostatok dovolenky (pomernú časť) nebude zostatok do konca roka, ale do skončenia Vášho pracovného pomeru, teda do 30.09.2023.

Váš zostatok dovolenky si môžete počas výpovednej doby vyčerpať celý naraz, a to posledné dni Vašej výpovednej doby.

Podľa § 101 Zákonníka práce, "Zamestnanec, ktorý počas nepretržitého trvania pracovného pomeru k tomu istému zamestnávateľovi vykonával u neho prácu aspoň 60 dní v kalendárnom roku, má nárok na dovolenku za kalendárny rok, prípadne na jej pomernú časť, ak pracovný pomer netrval nepretržite počas celého kalendárneho roka. Za odpracovaný deň sa považuje deň, v ktorom zamestnanec odpracoval prevažnú časť svojej zmeny. Časti zmien odpracované v rôznych dňoch sa nesčítajú."