Môže mi zamestnávateľ nariadiť čerpanie dovolenky aj keď mi to nevyhovuje?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Trenčín

Otázka: Môže mi zamestnávateľ nariadiť čerpanie dovolenky aj keď mi to nevyhovuje?

Dobrý deň. Môže mi zamestnávateľ nariadiť čerpanie celej mojej dovolenky v určitom období, aj keď mi to nevyhovuje? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Môže mi zamestnávateľ nariadiť čerpanie dovolenky aj keď mi to nevyhovuje?

Dobrý deň. Čerpanie dovolenky je upravené predovšetkým v ustanoveniach § 110 a nasl. Zákonníka práce. Podľa ustanovenia § 111 ods. 1 Zákonníka práce: „Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.“ S ohľadom na citované ustanovenie je potrebné, aby s Vami Váš zamestnávateľ najskôr prerokoval čerpanie dovolenky s tým, že pri určení čerpania dovolenky by mal prihliadať aj na Vaše oprávnené záujmy. V rámci prerokovania čerpania dovolenky môžete zamestnávateľa upozorniť na Vaše oprávnené záujmy (napr. rodinné), ktoré bránia tomu, aby ste čerpali dovolenku tak, ako to chce určiť zamestnávateľ. Ďalšou podmienkou čerpania dovolenky podľa určenia zamestnávateľa je tá, aby Vám zamestnávateľ oznámil čerpanie dovolenky aspoň 14 dní vopred.