Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Môže mi zamestnávateľ nariadiť čerpanie dovolenky aj keď mi to nevyhovuje?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Trenčín

Otázka: Môže mi zamestnávateľ nariadiť čerpanie dovolenky aj keď mi to nevyhovuje?

Dobrý deň. Môže mi zamestnávateľ nariadiť čerpanie celej mojej dovolenky v určitom období, aj keď mi to nevyhovuje? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Môže mi zamestnávateľ nariadiť čerpanie dovolenky aj keď mi to nevyhovuje?

Dobrý deň. Čerpanie dovolenky je upravené predovšetkým v ustanoveniach § 110 a nasl. Zákonníka práce. Podľa ustanovenia § 111 ods. 1 Zákonníka práce: „Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.“ S ohľadom na citované ustanovenie je potrebné, aby s Vami Váš zamestnávateľ najskôr prerokoval čerpanie dovolenky s tým, že pri určení čerpania dovolenky by mal prihliadať aj na Vaše oprávnené záujmy. V rámci prerokovania čerpania dovolenky môžete zamestnávateľa upozorniť na Vaše oprávnené záujmy (napr. rodinné), ktoré bránia tomu, aby ste čerpali dovolenku tak, ako to chce určiť zamestnávateľ. Ďalšou podmienkou čerpania dovolenky podľa určenia zamestnávateľa je tá, aby Vám zamestnávateľ oznámil čerpanie dovolenky aspoň 14 dní vopred.

Trápi vás "Môže mi zamestnávateľ nariadiť čerpanie dovolenky aj keď mi to nevyhovuje?" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Môže mi zamestnávateľ nariadiť čerpanie dovolenky aj keď mi to nevyhovuje? (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či nám môže zamestnávateľ nariadiť dovolenku aj cez víkend, ak nepracujeme v nepretržitej prevádzke, ale máme nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas.

Odpoveď: Môže mi zamestnávateľ nariadiť čerpanie dovolenky aj keď mi to nevyhovuje?

(odpoveď odoslaná: 21.11.2024)

Dobrý deň, zamestnávateľ nemôže nariadiť čerpanie dovolenky počas víkendu, ak vtedy nemáte pracovnú smenu, a to bez ohľadu na nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas. Zákonník práce ustanovuje, že dovolenka sa zamestnancovi poskytuje na pracovné dni, čo vyplýva z ust. § 100 Zákonníka práce. To znamená, že víkendové dni, ktoré nie sú vašimi pracovnými dňami, sa nemôžu započítať do dovolenky. Dovolenku môže zamestnávateľ nariadiť podľa plánu dovoleniek po dohode so zamestnancom, pričom musí tiež prihliadať na oprávnené záujmy zamestnanca.

Je vhodné, aby ste so zamestnávateľom prerokovali čerpanie dovolenky, aby zohľadňoval aj Vaše oprávnené záujmy a pracovný rozvrh. Ak sa vyskytnú problémy, odporúčam konzultovať situáciu so zástupcom zamestnancov alebo odborovým orgánom, prípadne podať podnet na príslušný inšpektorát práce podľa sídla zamestnávateľa.

 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Môže mi zamestnávateľ nariadiť čerpanie dovolenky aj keď mi to nevyhovuje? (Pracovné právo)

Dobrý deň, pracujem vo firme 14 rokov. Prvýkrát sa stalo, že sa zamestnávateľ teraz, takmer na konci roka, rozhodol, že celá firma musí mať na konci roka vyčerpané dovolenky. V lete boli nariadené nadčasy a zákaz dovoleniek, pretože bolo treba vyrábať a nestíhalo sa. Môže zamestnávateľ nariadiť vyčerpanie dovoleniek na konci roka, keď sa mu to hodí, ale keď zamestnanec potrebuje dovolenku, tak mu ju nedá? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Môže mi zamestnávateľ nariadiť čerpanie dovolenky aj keď mi to nevyhovuje?

(odpoveď odoslaná: 15.10.2024)

Dobrý deň,

podľa § 111 zákona č. 311/2001 Z.z. Zákonníka práce: "(1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.

(2) Zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov určiť hromadné čerpanie dovolenky, ak je to nevyhnutné z prevádzkových dôvodov.

(3) Hromadné čerpanie dovolenky podľa odseku 2 nesmie byť určené na viac ako dva týždne, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak ide o vážne prevádzkové dôvody, ktoré sa zamestnancom oznámia najmenej šesť mesiacov vopred, môže byť hromadné čerpanie dovolenky určené na tri týždne."

Určovanie čerpania dovolenky patrí zamestnávateľovi, ktorý by mal zohľadniť aj oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ môže nariadiť čerpanie dovolenky, a to aj na konci roka, s tým, že Vás o tom musí informovať aspoň 14 dní vopred. Je dôležité, aby s Vami plánované čerpanie prerokoval.

Hromadné čerpanie dovolenky môže zamestnávateľ nariadiť, ak je to nevyhnutné z prevádzkových dôvodov a po dohode so zástupcami zamestnancov. 

Ak sa domnievate, že zamestnávateľ nezohľadňuje Vaše záujmy, odporúčam situáciu prerokovať alebo sa obrátiť na zástupcu zamestnancov, prípadne sa obrátiť na inšpektorát práce. 


Podotázka: Môže mi zamestnávateľ nariadiť čerpanie dovolenky aj keď mi to nevyhovuje? (Pracovné právo)

Dobrý deň, dnes 22.8.24 nám zamestnávateľ prikázal čerpanie dovolenky na dni 26-27.8. Neplatí náhodou 14-dňová oznamovacia povinnosť? Zamestnávateľ sa ohradil mimoriadnou situáciou (málo práce), ale tu snáď platí 7 dní vopred. Ďakujem.

Odpoveď: Môže mi zamestnávateľ nariadiť čerpanie dovolenky aj keď mi to nevyhovuje?

(odpoveď odoslaná: 25.08.2024)

Dobrý deň,

zamestnávateľ má pred nariadením čerpania dovolenky voči zamestnancom 14-dňovú oznamovaniu povinnosť.

Podľa § 111 ods. 5 Zákonníka práce, "Ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak. Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca."

V prípade Vášho zamestnávateľa však ide o prekážku na jeho strane, ak pre Vás nemá prácu. A teda nemali by ste si čerpať dovolenku ale mali by ste mať platené voľno. Ide o prekážku na strane zamestnávateľa takého typu, a Vy máte nárok na náhradu mzdy. Nemali by ste si míňať Vašu dovolenku. 

Pri prekážkach na strane zamestnávateľa, zákon nestanovuje zamestnávateľovi žiadnu konkrétnu lehotu na oznámenie.  

Podľa 142 ods. 1 Zákonníka práce, "Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu pre prechodný nedostatok spôsobený poruchou na strojovom zariadení, v dodávke surovín alebo pohonnej sily, chybnými pracovnými podkladmi alebo inými podobnými prevádzkovými príčinami (prestoj) a nebol po dohode preradený na inú prácu, patrí mu náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku."


Trápi vás "Môže mi zamestnávateľ nariadiť čerpanie dovolenky aj keď mi to nevyhovuje?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Môže mi zamestnávateľ nariadiť čerpanie dovolenky aj keď mi to nevyhovuje? (Pracovné právo)

Dobrý deň, mala som dovolenku dva týždne, potom som ochorela a riešila som to paragrafmi na mňa a na syna. Po týždni som stále bola chorá, no zamestnávateľ mi namiesto toho, aby mi dovolil ísť na PN, nariadil ďalšiu dovolenku. Je to v poriadku? Ďakujem.

Odpoveď: Môže mi zamestnávateľ nariadiť čerpanie dovolenky aj keď mi to nevyhovuje?

(odpoveď odoslaná: 14.08.2024)

Dobrý deň,

podľa ust. § 111 ods. 1 a 5zákona č. 311/2001 Z.z. Zákonníka práce:

"(1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.

(5) Ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak. Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca."

Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom, a to podľa plánu dovoleniek. Pri tomto určení má zamestnávateľ prihliadať na úlohy zamestnávateľa a oprávnené záujmy zamestnanca. Čerpanie dovolenky musí zamestnávateľ oznámiť zamestnancovi minimálne 14 dní vopred, pokiaľ sa nedohodnú na kratšej lehote.

Ak ste zamestnávateľa informovali o Vašej práceneschopnosti a mali ste byť na PN, zamestnávateľ nemá právo jednostranne nariadiť čerpanie dovolenky počas Vašej práceneschopnosti. Zamestnávateľ by mal rešpektovať Vašu práceneschopnosť a nariadiť čerpanie dovolenky iba s Vaším súhlasom alebo po skončení PN.


Podotázka: Môže mi zamestnávateľ nariadiť čerpanie dovolenky aj keď mi to nevyhovuje? (Pracovné právo)

Dobrý deň, môže zamestnávateľ tlačiť na zamestnanca, aby si čerpal dovolenku? Napríklad žiadajú, aby si všetci zamestnanci do začiatku septembra vyčerpali tohtoročnú dovolenku tak, aby im zostalo maximálne 10 dní. Potom zas koncom roka tlačia znovu na čerpanie dovoleniek, aby sa prenášalo maximálne 5 dní do nového roka a tlačili, aby si zamestnanci vyčerpali tých 5 dní v novom roku do 15. januára. Môžu toto žiadať? Ďakujem

Odpoveď: Môže mi zamestnávateľ nariadiť čerpanie dovolenky aj keď mi to nevyhovuje?

(odpoveď odoslaná: 26.07.2024)

Dobrý deň, čerpanie dovolenky nariaďuje zamestnancom zamestnávateľ a on je zodpovedný za vyčerpanie celej dovolenky zamestnancov. 

Ide teda o bežný postup zamestnávateľa, pri ktorom chce predísť nadmernému rozsahu prenášanej dovolenky u zamestnancov.

Zároveň, zamestnávateľ nevyčerpanie dovolenky zamestnancami, napriek jeho odporúčaniu nijakým spôsobom nesankcionuje. Preto nie je možné hovoriť o nátlaku. 

Konanie zamestnávateľa je skôr usmernením pre zamestnancov, nedodržaním ktorého však nevzniká zamestnancovi žiadny postih. Jediný dôsledok je, že ak náhodou zamestnanec skončí pracovný pomer tak, že nestihne dočerpať zostávajúcu dovolenku, zamestnávateľ ju nemusí celú preplatiť z dôvodu nerešpektovania usmernenia. 

Toto usmernenie môže byť v pracovnom poriadku, internom predpise alebo pokyne zamestnávateľa. 

Podľa § 111 ods. 1 Zákonníka práce, "Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca."

Podľa § 113 ods. 2 Zákonníka práce, "Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku v kalendárnom roku preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci na strane zamestnanca, zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi dovolenku tak, aby sa skončila najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho roka. Ak zamestnávateľ neurčí zamestnancovi čerpanie dovolenky najneskôr do 30. júna nasledujúceho kalendárneho roka tak, aby zamestnanec vyčerpal dovolenku do konca tohto kalendárneho roka, čerpanie dovolenky si môže určiť zamestnanec. Toto čerpanie dovolenky je zamestnanec povinný oznámiť zamestnávateľovi písomne, najmenej 30 dní vopred; uvedená lehota môže byť so súhlasom zamestnávateľa skrátená."


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Môže mi zamestnávateľ nariadiť čerpanie dovolenky aj keď mi to nevyhovuje? (Pracovné právo)

Dobrý deň, v zákonníku práce je uvedené: Ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak. Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca, čo ustanovuje § 111 ods. 5 zákonníka práce. Otázka je, akou formou má byť dohoda a akou formou má byť súhlas zamestnanca? Je to slovne alebo písomne? Pokiaľ slovne, tak neskôr pri spore môže byť len slovo proti slovu a za kratšie ťahá zamestnanec. Ďakujem.

Odpoveď: Môže mi zamestnávateľ nariadiť čerpanie dovolenky aj keď mi to nevyhovuje?

(odpoveď odoslaná: 28.06.2024)

Dobrý deň, písomne, teda vo forme podpísaného dovolenkového lístka s termínom dovolenky, je jednozančné schválenie dovolenky zamestnanca zo strany zamestnávateľa. 

Forma dohody medzi zamestnancom a zamestnávateľom ohľadne čerpania dovolenky a skrátenia oznamovacej lehoty nie je explicitne stanovená v Zákonníku práce. V praxi sa však odporúča, aby takéto dohody boli uzatvorené písomne. Písomná forma môže totiž minimalizovať riziko sporov a zabezpečiť, že obe strany budú mať jasné a dokázateľné pravidlá a záväzky.

Rôzne právne interpretácie a rady uvádzajú, že aj konkludentné správanie, teda jasný a jednoznačný prejav vôle, môže byť považované za platnú formu súhlasu. Napriek tomu, písomná forma je preferovaná, aby sa predišlo budúcim nejasnostiam či sporom .

Ak dohoda alebo súhlas budú iba ústne, pri prípadnom spore môžu vzniknúť komplikácie, keď bude jeden z účastníkov tvrdiť inak ako druhý. Preto odporúčame, aby ste pri takýchto situáciách vždy trvali na písomnom potvrdení dohodnutých podmienok. Tým zabezpečíte, že budete mať pevný právny základ pre prípadné ďalšie postupy.


Trápi vás "Môže mi zamestnávateľ nariadiť čerpanie dovolenky aj keď mi to nevyhovuje?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Môže mi zamestnávateľ nariadiť čerpanie dovolenky aj keď mi to nevyhovuje? (Pracovné právo)

Dobrý deň, môže mi zamestnávateľ nariadiť vyčerpať všetku zostávajúcu dovolenku pri výpovedi dohodou z dôvodu nadbytočnosti? Ďakujem.

Odpoveď: Môže mi zamestnávateľ nariadiť čerpanie dovolenky aj keď mi to nevyhovuje?

(odpoveď odoslaná: 09.05.2024)

Dobrý deň, áno, može.
Pri skončení pracovného pomeru musíte mať so zamestnávateľom vysporiadané všetky Vaše nároky alebo nároky zamestnávateľa voči Vám. Ak by ste si nestihli vyčerpať dovolenku, tak by Vám ju musel zamestnávateľ preplatiť. 

Uvedené platí pri akomkoľvek spôsobe skončenia pracovného pomeru, či už ide o dohodu alebo o výpoveď. 

Podľa § 116 ods. 3 Zákonníka práce, "Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru.

Ak sa ešte počas tohto roka zamestnáte u iného zamestnávateľa, tak na to obdobie do konca roka, Vám bude od neho pridelená dovolenka, samozrejme za podmienok v zmysle ustanovení Zákonníka práce, po skončení skúšobnej doby, resp. po odpracovaní 60 dní. 

Podľa § 101 Zákonníka práce,"Zamestnanec, ktorý počas nepretržitého trvania pracovného pomeru k tomu istému zamestnávateľovi vykonával u neho prácu aspoň 60 dní v kalendárnom roku, má nárok na dovolenku za kalendárny rok, prípadne na jej pomernú časť, ak pracovný pomer netrval nepretržite počas celého kalendárneho roka. Za odpracovaný deň sa považuje deň, v ktorom zamestnanec odpracoval prevažnú časť svojej zmeny. Časti zmien odpracované v rôznych dňoch sa nesčítajú."


Podotázka: Môže mi zamestnávateľ nariadiť čerpanie dovolenky aj keď mi to nevyhovuje? (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či môže zamestnávateľ disponovať so 100 % mojej dovolenky. Ďakujem.

Odpoveď: Môže mi zamestnávateľ nariadiť čerpanie dovolenky aj keď mi to nevyhovuje?

(odpoveď odoslaná: 04.04.2024)

Dobrý deň, vo vami uvedneom prípade platí ust. § 111 Zákonníka práce :

"(1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.

(2) Zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov určiť hromadné čerpanie dovolenky, ak je to nevyhnutné z prevádzkových dôvodov. (3) Hromadné čerpanie dovolenky podľa odseku 2 nesmie byť určené na viac ako dva týždne, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak ide o vážne prevádzkové dôvody, ktoré sa zamestnancom oznámia najmenej šesť mesiacov vopred, môže byť hromadné čerpanie dovolenky určené na tri týždne.

(4) Hromadné čerpanie dovolenky podľa odseku 2 v umeleckých súboroch z povolania nesmie byť určené na viac ako štyri týždne. V divadle a v inej umeleckej ustanovizni, ktorej predmetom činnosti je interpretovanie hudobného diela, možno určiť  možno určiť hromadné čerpanie dovolenky v celej výmere.

(5) Ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak. Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca."

 


Podotázka: Môže mi zamestnávateľ nariadiť čerpanie dovolenky aj keď mi to nevyhovuje? (Pracovné právo)

Dobrý deň, môže mi zamestnávateľ bez môjho súhlasu zahodiť potvrdenie o celodennom vyšetrení u lekára a nahradiť tento deň dovolenkou? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Môže mi zamestnávateľ nariadiť čerpanie dovolenky aj keď mi to nevyhovuje?

(odpoveď odoslaná: 22.12.2023)

Dobrý deň,
nie, nemôže, lebo ide o váš zákonný nárok v zmysle ust. § 141 a nasl. Zákonníka práce, kde je stanovené, že zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno okrem iných na vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času.

V zmysle ust. § 144 Zákonníka práce platí :

"Spoločné ustanovenia o prekážkach v práci

(1) Ak je prekážka v práci zamestnancovi vopred známa, je povinný včas požiadať zamestnávateľa o poskytnutie pracovného voľna. Inak je zamestnanec povinný upovedomiť zamestnávateľa o prekážke v práci a o jej predpokladanom trvaní bez zbytočného odkladu.

(2) Prekážku v práci a jej trvanie je zamestnanec povinný zamestnávateľovi preukázať. Príslušné zariadenie je povinné potvrdiť mu doklad o existencii prekážky v práci a o jej trvaní. Ustanovenie prvej vety a druhej vety neplatí, ak osobitný predpis ustanovuje inak."


Trápi vás "Môže mi zamestnávateľ nariadiť čerpanie dovolenky aj keď mi to nevyhovuje?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Môže mi zamestnávateľ nariadiť čerpanie dovolenky aj keď mi to nevyhovuje? (Pracovné právo)

Dobrý deň, môže mi zamestnávateľ zobrať 10 dní dovolenky za absenciu, ak som neprítomný 5 dní?

Odpoveď: Môže mi zamestnávateľ nariadiť čerpanie dovolenky aj keď mi to nevyhovuje?

(odpoveď odoslaná: 15.12.2023)

Dobrý deň,
vo vašom prípade platí ust. § 109 ods. 3 Zákonníka práce :

"Za každú neospravedlnene zameškanú zmenu (pracovný deň) môže zamestnávateľ krátiť zamestnancovi dovolenku o jeden až dva dni. Neospravedlnené zameškania kratších častí jednotlivých zmien sa sčítajú."

Z uvedeného zákonného ustanovenia vyplýva, že zamestnávateľ môže, ale nemusí krátiť dovolenku za jeden deň absencie o jeden až dva dni.

Odpoveď na vašu otázku je áno, je to oprávnenie zamestnávateľa.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Môže mi zamestnávateľ nariadiť čerpanie dovolenky aj keď mi to nevyhovuje?" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.