Cena podielu v podielovom spoluvlastníctve

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo,

Otázka: Cena podielu v podielovom spoluvlastníctve

Dobrý deň, podal som návrh na súd o vyporiadanie spoluvlastníctva a žiadam, aby mi pripadol pozemok. Chcel by som sa informovať, podľa akých kritérií súd určí cenu podielov. Ďakujem.

Odpoveď: Cena podielu v podielovom spoluvlastníctve

Dobrý deň,

ako uvádza § 137 od.1 Občianského zákonníka "Podiel vyjadruje mieru, akou sa spoluvlastníci podieľajú na právach a povinnostiach vyplývajúcich zo spoluvlastníctva k spoločnej veci." Ak chce niektorý zo spoluvlastníkov zrušiť a vyporiadať spoluvlastníctvo môže podať návrh na súd v súlade s § 142 ods.1 OZ. Súd následne po zohľadnení skutočností uvedených v § 142 zruší a vyporiada podielové spoluvlastníctvo. Spôsob, akým určuje hodnotu podielu vcelku dobre vysvetľuje nasledujúcerozhodnutie Najvyššieho súdu SR:

Rozsudok NS SR sp. zn. 5 Cdo 169/95

"Ak súd zrušuje a vyporiadava podielové spoluvlastníctvo k nehnuteľnosti jej prikázaním do výlučného vlastníctva jedného zo spoluvlastníkov, primeranú náhradu za podiel spoluvlastníka určí vo výške všeobecnej ceny, ktorá nevyjadruje len cenu určenú v závislosti od druhu stavby, použitých stavebných materiálov, vybavenosti, konštrukcií, údržby, veku, výmery, kultúry, bonity pozemku, ale aj situáciu na trhu s nehnuteľnosťami v danom mieste a čase."