Máte
otázku?

Ako môžem podať trestné oznámenie/ nahlásiť cez internet?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Zahraničie
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Ako môžem podať trestné oznámenie/ nahlásiť cez internet?

List s obsahom, čo sa stalo mám napísaný, stala sa mi veľmi nepríjemná situácia. Žijem v zahraničí, posledný deň mojej víkendovej návštevy Slovenska mi na zastávke ukradli celý batoh so všetkými osobnými vecami vrátane dokladov a drahej elektroniky v celkovej hodnote 800 EUR, keď sme to šli zahlasiť a rovno vybaviť doklady nedalo sa, povedali nám, že máme prísť zajtra. My sme však museli večer letieť naspäť. Do teraz som zisťovala, čo mám urobiť, poprosila som rodinných príslušníkov, aby to šli ohlásiť, no bez výsledku. Moja otázka znie, môžem to poslať e- mailom? Prípadne na aký e-mail to mám zaslať a aký by bol postup ? Ďakujem vopred za odpoveď

Odpoveď: Ako môžem podať trestné oznámenie/ nahlásiť cez internet?

Dobrý deň,

je to možné pretože orgány činné v trestnom konaní konajú aj z úradnej povinnosti. Mohli by teda e-mail brať ako podnet na začatie trestného stíhania. Lepšie však bude, ak trestné oznámenie pošlete poštou doporučene, aby ste mali doklad o tom, že ste ho podali. V trestnom oznámení si uplatnite aj škodu.

JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo


4,9 (2,639)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Ako môžem podať trestné oznámenie/ nahlásiť cez internet? (Trestné právo)

Dobrý deň,
Chcela by som sa informovať.
Môj otec vlastnil dom po svojich rodičoch. Jeho otec zomrel, a jeho matka ma zlý zdravotný stav, takže potrebuje 24h starostlivosť - preto je už 3. Rok v domove dôchodcov.
Otec dom pred rokom predal (dom bol výlučne v jeho vlastníctve a na dom nebola žiadna ťarcha. )
Odkedy sa o predaji dozvedel otcov brat, ktorý nebol ani spoluvlastníkom a nemal tam už žiadny podiel, už rok píše otcovi nevhodne SMS správy.
V týchto správach uvádza nepravdivé informácie, vyhráža sa mu súdom, uráža tam tak ako otca, tak aj jeho manželku (našu matku) a nás (jeho deti). Tieto správy otec neznáša dobre, matka je po silnej mozgovej príhode a rovnako jej tieto správy neprospievaju k jej zdravotnému stavu.
Otcov brat, ktorý tieto SMS píše, už bol raz trestne stíhaný. Chcem sa informovať, je možné podať na neho trestne oznámenie z dôvodu viac-opakujúceho sa obťažovania? Ďakujem.

Odpoveď: Ako môžem podať trestné oznámenie/ nahlásiť cez internet?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 12.04.2021)

Dobrý deň,
ak bol váš otec výlučným vlastníkom nehnuteľnosti, mohol s nehnuteľnosťou voľne nakladať a nepotreboval súhlas svojho brata na predaj nehnuteľnosti.

Sme názoru, že je potrebné na SMS odpovedať rovnakým spôsobom, aby dotyčná osoba vás svojimi SMS neobťažovala. Ak k napádaniu nedôjde, požiadať písomne dotyčnú osobu, aby upustila od osočovania a posielania obťažujúcich správ a tel. číslo zablokovať.

Ak k náprave nedôjde je treba podať o podozrení zo spáchania priestupku /§ 49 zákona o priestupkoch/.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako môžem podať trestné oznámenie/ nahlásiť cez internet? (Trestné právo)

Dobrý deň,
Chcem podať trestne oznámenie kde ma obral známy o 400 e a nereaguje na správy. Čo robiť, vďaka? (Peniaze som iba požičala). Ďakujem.

Odpoveď: Ako môžem podať trestné oznámenie/ nahlásiť cez internet?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 11.03.2021)

Dobrý deň,
ak ste peniaze niekomu požičali a tento teraz nereaguje a nekomunikuje, je potrebné v prvom rade postupovať civilnou cestou, a teda vymáhať od neho dlh súdnou/mimosúdnou cestou. V trestnom práve totiž platí zásada ultima ratio. Tá znamená, že sa prostriedky trestného práva majú použiť ako posledná možnosť nápravy protiprávneho stavu. V takýchto prípadoch je pritom primárne nutné uplatniť svoje práva v civilnom konaní. Veľmi často dochádza v takýchto prípadoch, práve s prihliadnutím na túto zásada k odmietnutiu trestného oznámenia.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako môžem podať trestné oznámenie/ nahlásiť cez internet? (Trestné právo)

Dobrý deň, chcem sa spýtať, či môžem na osobu, ktorá mi dlhuje peniaze vo výške 1600 EUR, podať trestne oznámenie. Spomínaná osoba mi neustále dáva iba prísľub rôznych termínov, že v nejakom termíne mi pošle aspoň časť z dlhu, no dodnes neuhradila ani cent. Viem doložiť jej uznaním dlhu a aj sms správami, či prípadne komunikáciou na sociálnej sieti. Za akúkoľvek radu vopred ďakujem.

Odpoveď: Ako môžem podať trestné oznámenie/ nahlásiť cez internet?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 01.05.2018)

Dobrý deň,

trestné právo sa v zmysle ustálených právnych zásad a princípov používa ako tzv. ultima ratio, teda posledná možnosť. Trestným činom je len skutok, ktorý je za trestný čin označený v Trestnom zákone. Platobná neschopnosť, či neochota splatiť dlh nie je trestným činom. Odporúčam Vám dlh vymáhať prostredníctvom súdu, teda cestou civilného práva.


JUDr. Milan Ficek, advokát
Trápi vás "Ako môžem podať trestné oznámenie/ nahlásiť cez internet?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako môžem podať trestné oznámenie/ nahlásiť cez internet? (Trestné právo)

Dobrý deň, mám problém s človekom, ktorý si na FB vytvoril falosny profil, stiahol si moju profilovku a pridal k nej ďalšiu, a to foto nahého chlapa, kde mu nie je vidieť tvar ale vidieť pohlavný orgán. Tento človek rozposlal fotky každému z mojich priateľov na fb a vyhráža sa mi, že to všetko pošle aj mojim rodičom cez Slovensku postu, a že foto aj porozhadzuje po dedine odkiaľ pochádzam. Aby bolo jasne fotka tvare je moja, fotka nahého chlapa s penisom v ruke nie je. Nikdy som takú fotku nemal. Ako mám ďalej postupovať alebo mohli by ste mi poradiť, prípadne zastúpiť ma v tejto veci? Nežijem na Slovensku ale aj tak chcem si očistiť moje meno. 

Odpoveď: Ako môžem podať trestné oznámenie/ nahlásiť cez internet?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 01.08.2017)

Dobrý deň, konanie, ktoré popisujete môže viesť k vyvodeniu trestnoprávnej zodpovednosti pre trestný čin Nebezpečného vyhrážania podľa § 360 Trestného zákona (TZ), Vydierania podľa § 189 TZ alebo aj Poškodzovania cudzích práv podľa § 375 resp. § 376 TZ. Vzhľadom na skutočnosť, že odhaľovanie trestnej činnosti páchanej prostredníctvom internetu je zložité, a to aj vzhľadom na nedostatočnú odbornú a technickú úroveň orgánov činných v trestnom konaní, odporúčam Vám vyvinúť aktivitu k tomu, aby bolo možné páchateľa identifikovať, a to skôr ako podáte trestné oznámenie. Keďže nepoznám všetky okolnosti, nedokážem Vám poskytnúť konkrétne rady. V prípade záujmu kontaktujte našu advokátsku kanceláriu pre dohodu o poskytovaní právnych služieb.  


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Ako môžem podať trestné oznámenie/ nahlásiť cez internet?" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (2,639)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku