Výživné v striedavej starostlivosti


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislavský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Výživné v striedavej starostlivosti

Poprosím, právnu radu, som rozvedená už 7 rokov výživné na syna mám stanovené už ani neviem koľko, nakoľko sme sa s exmanželom dohodli už 5 rokov cca, že budeme mať striedavú starostlivosť a prestal mi od vtedy platiť výživné súdom určené. Otázka znie, či vôbec pri striedavej starostlivosti postupoval správne, že mi prestal platiť výživné, vždy, keď máme nezhody tak mi dáva najavo, že 11 ročnému synovi platí hokejový klub 5 rokov, ktorý financuje a mám byť ticho. Pritom je podnikateľ nejaké zisky vykazuje, ja som zamestnaná. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Výživné v striedavej starostlivosti

Dobrý deň, bežne sa pri zverení dieťaťa do striedavej osobnej starostlivosti vychádza z toho, že obaja rodičia si voči dieťaťu plnia svoju vyživovaciu povinnosť v rámci striedavej osobnej starostlivosti. Vo väčšine prípadov sa výživné neurčuje. Nie je to však absolútne a v prípadoch ak jeden z rodičov má výrazne vyšší príjem ako druhý a dieťa má u tohto rodiča vyšší životný štandard určuje sa výživné. Výživné sa vtedy určuje z dôvodu, aby dieťa malo u oboch rodičov (nakoľko u oboch trávi rovnaký čas) zabezpečenú rovnakú životnú úroveň. Dieťa má totiž právo podieľať sa na životnej úrovni svojich rodičov. Ak teda aj vo Vašom prípade má otec dieťaťa vyšší príjem ako Vy a on mu dokáže zabezpečiť vyšší životnú úroveň je namieste, aby bolo určené primerané výživné (výživné býva zväčša v takýchto prípadoch nižšie než keď o dieťa vykonáva starostlivosť iba jeden z rodičov - súd musí prihliadnuť na osobnú starostlivosť druhého rodiča).

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Výživné v striedavej starostlivosti (Rodinné právo)

Dobrý deň. Chcem sa spýtať mame 2 deti, ktoré navštevujú základnú školu a ideme sa rozvádzať. Dohodli sme sa na striedavej starostlivosti a koľko asi budem platiť manželke výžive, keď moja čistá mzda je 1100 eu. A ešte kto bude poberať daňový bonus na deti? Vopred ďakujem.

Odpoveď: Výživné v striedavej starostlivosti

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 29.07.2020)

Dobrý deň,
výživné sa vždy určuje individuálne. Nie je možné ho paušalizovať, pretože ho vypočíta až súd po vykonaní dokazovania. Ak ale deti budú v striedavej starostlivosti, výživné sa väčšinou neurčuje. Podľa zákona ak je maloleté dieťa zverené do striedavej osobnej starostlivosti rodičov, súd pri určení výživného prihliadne na dĺžku striedavej osobnej starostlivosti každého rodiča alebo súd môže rozhodnúť aj tak, že počas trvania striedavej osobnej starostlivosti rodičov výživné neurčuje.

Záleží, aký plat má manželka a či by medzi Vašimi príjmami bol hrubý nepomer.

Pokiaľ ide o daňový bonus, môžete sa na tom dohodnúť, ale ak sa na tom dohodnúť neviete, mal by to určiť súd.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Výživné v striedavej starostlivosti (Rodinné právo)

Dobrý večer, chcem sa opýtať mám 2 deti s ex manželom, deti sú v mojej starostlivosti a ex platí spolu 200e mesačne, ale, keďže starší syn navštevuje už školu a druhý škôlku potrebujem viac peňazí, mám ďalšie tretie dieťa ale otec je niekto iný. Momentálne som na RD, bývam v prenájme sama s deťmi, ale otec tretieho dieťatka mi prenájom platí miesto výživného. Chcela by som dať moje 2 deti od ex manžela do striedavej. Robí na živnosť, akú mám šancu na úspech? Pri striedavej starostlivosti si viem privyrobiť viac ako výživné čo mi posiela. Chcem sa aj opýtať, či výdavky na deti (škola, škôlka, lieky, krúžky), by sme tak platili na polovicu.

Odpoveď: Výživné v striedavej starostlivosti

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 04.09.2019)

Dobrý deň. S ohľadom na Vami opísanú situáciu možno uvažovať nad dvoma riešeniami, a síce podať návrh na zvýšenie výživného alebo sa s exmanželom dohodnúť na striedavej osobnej starostlivosti.

Pokiaľ ide o návrh na zvýšenie výživného, tento treba okrem iného odôvodniť podstatnou zmenou pomerov, ktorá by odôvodňovala zvýšenie výživného. Medzi takéto dôvody by mohli patriť napr. zvýšenie nákladov na deti v súvislosti s ich vyšším vekom, nástupom do školy a pod. Takisto je relevantné, že máte ďalšie dieťa, ktorému zabezpečujete osobnú starostlivosť.

Čo sa týka striedavej osobnej starostlivosti, zákonnými predpokladmi sú nasledovné skutočnosti: (1) obidvaja rodičia sú spôsobilí deti vychovávať, (2) obidvaja rodičia majú záujem o osobnú starostlivosť o deti, (3) striedavá osobná starostlivosť bude v záujme detí a (4) budú takto lepšie zaistené potreby detí. Vzhľadom na uvedené je zrejmé, že prípadné zverenie detí do striedavej osobnej starostlivosti bude závisieť aj od toho, ako by sa k tomu postavil Váš exmanžel.

Pokiaľ ide o striedavú osobnú starostlivosť a vyživovaciu povinnosť, zákon predpokladá aj situáciu, že dieťa, resp. deti budú zverené do striedavej osobnej starostlivosti oboch rodičov a súčasne bude aj určené výživné pre jedného z rodičov. Výživné totiž závisí od schopností, možností a majetkových pomerov rodičov a od odôvodnených potrieb detí.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musia zhodovať a otázka musí byť vyplnená..
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..
Prosím vyberte svoj kraj..
Prosím vyberte kategóriu..
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..

Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku