Výživné v striedavej starostlivosti

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Výživné v striedavej starostlivosti

Prosím o právnu radu. Som rozvedená už 7 rokov a výživné na syna mám stanovené tak dlho, že ani neviem presne, ako dlho to je. Pred približne 5 rokmi sme sa s bývalým manželom dohodli na striedavej starostlivosti o syna a odvtedy mi prestal platiť súdom určené výživné. Chcem vedieť, či postupoval správne, keď mi prestal platiť výživné v prípade striedavej starostlivosti. Vždy, keď máme nezhody, zdôrazňuje, že už 5 rokov financuje synov hokejový klub a že by som mala mlčať. On je podnikateľ a vykazuje určité zisky, zatiaľ čo ja som zamestnaná. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Výživné v striedavej starostlivosti

Dobrý deň, bežne sa pri zverení dieťaťa do striedavej osobnej starostlivosti vychádza z toho, že obaja rodičia si voči dieťaťu plnia svoju vyživovaciu povinnosť v rámci striedavej osobnej starostlivosti. Vo väčšine prípadov sa výživné neurčuje. Nie je to však absolútne a v prípadoch ak jeden z rodičov má výrazne vyšší príjem ako druhý a dieťa má u tohto rodiča vyšší životný štandard určuje sa výživné. Výživné sa vtedy určuje z dôvodu, aby dieťa malo u oboch rodičov (nakoľko u oboch trávi rovnaký čas) zabezpečenú rovnakú životnú úroveň. Dieťa má totiž právo podieľať sa na životnej úrovni svojich rodičov. Ak teda aj vo Vašom prípade má otec dieťaťa vyšší príjem ako Vy a on mu dokáže zabezpečiť vyšší životnú úroveň je namieste, aby bolo určené primerané výživné (výživné býva zväčša v takýchto prípadoch nižšie než keď o dieťa vykonáva starostlivosť iba jeden z rodičov - súd musí prihliadnuť na osobnú starostlivosť druhého rodiča).