Odobratie vodičského preukazu v ČR za prečin

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Bratislava

Otázka: Odobratie vodičského preukazu v ČR za prečin

Dobrý deň. V Českej republike mi bol zadržaný vodičský preukaz za vedenie motorového vozidla pod vplyvom návykovej látky. Súd mi udelený zákaz vedenia motorového vozidla na dobu 16 mesiacov. Nikdy predtým som nebol trestaný. Platí tento zákaz len v Českej republike, alebo aj na Slovensku? Môžem požiadať o zníženie trestu alebo o jeho podmienečný odklad? Mám sa obrátiť na slovenské alebo české úrady? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Odobratie vodičského preukazu v ČR za prečin

Dobrý deň, podľa našich skúseností je v takýchto prípadoch postup súdu (resp. polície) nasledovný. Zadržaný vodičský preukaz bude zaslaný na Slovensko orgánu (dopravnému inšpektorátu), ktorý vodičský preukaz vydal. Na tomto dopravnom inšpektoráte si ho môžete vyzdvihnúť. Trest zákazu činnosti viesť motorové vozidlo, ktoré Vám bolo uložené v ČR platí iba na území ČR. Tzn. že na Slovensku môžete viesť motorové vozidlá. Ak Vám bol tento trest uložený právoplatným rozhodnutím, nie je možné požiadať o jeho podmienečný odklad (o tom mal súd rozhodnúť priamo v rozsudku, ktorým ste boli odsúdený). Môžete však po splnení zákonom predpísaných podmienok požiadať o podmienečné upustenie od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti. Vzhľadom na to, že samotný trest Vám bol uložený českým súdom, budete musieť o podmienečné upustenie od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti požiadať v ČR a podľa právnych predpisov ČR. Odporúčam Vám kontaktovať advokáta v ČR, ktorý by Vám pomohol so žiadosťou o podmienečné upustenie od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti.