Aký je dôvod na rozvod manželstva?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Prešov

Otázka: Aký je dôvod na rozvod manželstva?

Rozmýšľam nad tým, že by som sa dala rozviesť, pretože môj manžel ma uráža a ponižuje. Navyše mám podozrenie, že mi je neverný. Sama sa starám o troch maloletých detí a on mi s nimi vôbec nepomáha. Je toto dôvod na rozvod manželstva?

Odpoveď: Aký je dôvod na rozvod manželstva?

Dobrý deň, rozviesť manželstvo môže len súd na návrh jedného z manželov a to len v prípade, že existuje jeden zákonný dôvod. Podľa § 23 zákona o rodine, je uvedená podmienka splnená, ak sú vzťahy medzi manželmi tak vážne narušené a trvalo rozvrátené, že manželstvo nemôže plniť svoj účel a od manželov nemožno očakávať obnovenie manželského spolužitia. Zároveň platí, že súd zisťuje príčiny, ktoré viedli k vážnemu rozvratu vzťahov medzi manželmi, a pri rozhodovaní o rozvode na ne prihliada. Súd pri rozhodovaní o rozvode vždy prihliadne na záujem maloletých detí. Konanie Vášho manžela, ktoré opisujete, nepochybne vplýva na rozvrat vzájomných vzťahov. V prípade, že máte za nepochybné, že Vaše manželstvo je už trvalo rozvrátené a vylučujete, že dôjde opäť k manželskému spolužitiu, podajte návrh na rozvod manželstva. Súčasne navrhnite aj výkon osobnej starostlivosti o vaše maloleté deti, výšku výživného, prípadne aj úpravu styku detí s otcom.