Ako sa vyjadriť k výzve súdu v konaní o rozvod manželstva?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Prešov

Otázka: Ako sa vyjadriť k výzve súdu v konaní o rozvod manželstva?

Dobrý večer, pred tromi dňami som bola na pošte prevziať doporučený list, v ktorom bol potvrdený prijatý návrh na začatie konania vo veci rozvodu. K tomu bol priložený aj dokument nazvaný "Výzva na vyjadrenie s poučením". Uvádza sa v ňom, že súd rozhodol: "Vyzýva účastníkov konania, aby sa vyjadrili v lehote 15 dní, či súhlasia s rozhodnutím o veci bez nariadenia pojednávania podľa paragrafu 115a O.s.p." Potrebujem napísať iba nejaké prehlásenie alebo je nutné súhlas spísať s právnikom? A chápem to správne, že o rozvode bude rozhodnuté bez nutnosti prísť k sudcovi a dokumenty nám jednoducho budú doručené? V dokumente je ďalej uvedené: "Ukladá žalovanému ( to som ja), aby sa v lehote 15 dní od dňa doručenia tohto uznesenia písomne vyjadril k žalobe a oznámil, či nárok uznáva; pripojil k vyjadreniu listiny, na ktoré sa odvoláva, označil dôkazy na preukázanie svojich tvrdení a v prípade, ak nárok uplatnený v návrhu v celom rozsahu neuznáva, uviedol vo vyjadrení rozhodujúce skutočnosti na svoju obranu." Týka sa ma to aj v prípade, keď ide len o rozvod? Alebo je to len nejaká všeobecná formula v zasielaných dokumentoch? Ďakujem veľmi pekne.

Odpoveď: Ako sa vyjadriť k výzve súdu v konaní o rozvod manželstva?

Dobrý deň, v predmetnej výzve Vás súd žiada o vyhlásenie, či súhlasíte s rozhodnutím veci bez nariadenia pojednávania, teda bez toho, aby ste sa osobne zúčastňovali prejednania veci pred súdom. Stačí k tomu len Vaše vyjadrenie, ktoré však musí byť správne vecne formulované. Vzhľadom na charakter prejednávanej veci, ktorou je rozvod manželstva, bude spravidla potrebné účastníkov k veci osobne vypočuť a zistiť z ich výpovedí existenciu podmienok pre zánik manželstva. Druhá časť poučenia Vám dáva možnosť sa k návrhu na rozvod manželstva vyjadriť. Ide o dôležitý úkon účastníka konania, z ktorého súd bude mať preukázané Vaše stanovisko k predloženému návrhu na rozvod, teda či s týmto súhlasíte alebo nie, prípadne z akých dôvodov.