Máte
otázku?

Čo robiť v prípade ak mám stočené kilometre?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Čo robiť v prípade ak mám stočené kilometre?

Dobry den, chcela by som sa opytat aku mam sancu uspiet v pripade, ze som kupila jazdene auto, o ktorom som tyzden na to zistila, ze ma stocene km o cca 100 000 km. Kontaktovala som predavajuceho, ze chcem odstupit od zmluvy no nesuhlasil. Na dalsi den som si nasla doskrabane cele auto az do plechu. Do zmluvy neuviedol pocet km predpokladam, ze zamerne, ale mam fotokopiu inzeratu stk a ek s poctom km, ktore deklaroval a ktore nesedia + svedka. Aku mam sancu na uspesne odstupenie od zmluvy + na ako dlho su tieto spory? dakujem pekne za odpoved

Odpoveď: Čo robiť v prípade ak mám stočené kilometre?

Dobrý deň, v prvom rade je potrebné vedieť, že odstúpenie od zmluvy je jednostranným právnym úkonom. Nevyžaduje sa, aby s tým druhý účastník súhlasil. Stačí ak odstúpenie od zmluvy doručíte predávajúcemu a tým došlo k odstúpeniu od zmluvy. Odstúpením od zmluvy zaniká zmluva od počiatku a zmluvné strany si musia vzájomne vydať všetky prijaté plnenia. Tzn. Vy mu musíte vrátiť auto a on Vám zaplatenú kúpnu cenu. V prípade, že by Vám kúpnu cenu nechcel dobrovoľne vrátiť mohli by ste túto sumu od neho vymáhať. Je však možné predpokladať, že sa v súdnom konaní bude brániť tým, že ste mu auto vrátili poškodené (aj keď je nápadné, že deň po odstúpení od zmluvy Vám ho niekto doškrabal). Rovnako sa však predávajúci týmto konaním (stočením kilometrov) dopustil spáchania trestného činu podvodu. Jeho konanie ešte viac zdôrazňuje skutočnosť, že v zmluve nie je uvedený počet kilometrov. Dá sa predpokladať, že zámerne a od začiatku mal v úmysle uviesť Vás do omylu. Z toho dôvodu Vám odporúčam v prvom rade od zmluvy písomne odstúpiť (doručujte mu to poštou v obálke s doručenkou), v odstúpení od zmluvy uveďte presný spôsob aj čas vrátenia vzájomných plnení. Rovnako Vám odporúčam podať na neho trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu podvodu. 

4,9 (2,639)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Čo robiť v prípade ak mám stočené kilometre? (Občianske právo)

Dobrý deň. Žiadam Vás o radu ako ďalej postupovať pri náhrade škody, keď sme zistili, že na aute mame stočené km. Auto mame rok a pol. Keď sme ho chceli predať tak nám pán povedal, že km sú stočené. Prosím Vás čo sa dá proti tomu podniknúť, aby nám bola vynahradená škoda, keďže auto je viac-menej nepredajné. Ďakujem pekne za odpoveď.

Odpoveď: Čo robiť v prípade ak mám stočené kilometre?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 16.09.2018)

Dobrý deň,

v tomto prípade by som kontaktoval osobu, ktorá Vám auto predala a žiadal zľavu z ceny vo výške rozdielu hodnoty auta vzhľadom na reálne KM v čase predaja a ceny, za ktorú Vám ju predal. Rovnako by som odporúčam zabezpečiť si posudok o tom, že KM boli stočené a kedy sa tak udialo. 

Takéto konanie by okrem civilno právnej roviny mohlo byť považované aj za podvod, ak ten, kto Vám auto predal už v čase predaja vedel, že sú stočené a napriek tomu ho predal za vyššiu cenu (uviedol Vás do omylu) s cieľom obohatiť sa na Vás úkor. 

Ak odmietne uhradiť rozdiel, môžete ho žalovať na súde, ale ak máte podozrenie, že mohlo ísť aj o trestný čin a hlavne že suma, o ktorú sa obohatil je vyššia ako 266 eur, potom môžete podať trestné oznámenie.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Čo robiť v prípade ak mám stočené kilometre? (Občianske právo)

Dobry den, mam problem s kupenym autom. V case ked som ho kupoval, som mal neplanovanu cestu do Nemecka. Nemal som cas na overovanie vozidla. Na Velku noc sme prisli domov a oslovil som znameho, ktory robi v autorizovanom servise, ci by mi nepreveril auto. Neoficialne mi ho preveril a zistil, ze na aute boli stocene kilometre (najmenej 80 000 km). Kontaktoval som predajcu s tymto zistenim. Kedze som auto kupoval cez nich ako sprostredkovatela (auto mali v komisnom predaji) odporucili mi, aby som kontaktoval majitela vozidla. Kontakt na neho mam, len neviem, ako ho mam s tymto problemom oslovit. On zrejme auto aj doviezol a nasledne stocil kilometre ale to dokazat neviem. Ako by som mohol dosiahnut odstupenie od kupnej zmluvy, pripadne aspon dojednat podstatne nizsiu cenu? Auto je este stale prihlasene na nom, kedze som nemal cas na to, aby som ho prihlasil na seba. S majitelom sme dohodnuti, ze ked pridem z Nemecka, tak to poriesime. Neviem, ako mam postupovat dalej. Prosim Vas o pomoc ako dalej.

Odpoveď: Čo robiť v prípade ak mám stočené kilometre?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 21.04.2017)

Dobrý deň, vzhľadom na existenciu komisionárskej zmluvy medzi osobou vystupujúcou ako predávajúci a majiteľom vozidla, Vás upozorňujem na podstatu tohto právneho úkonu. Podľa § 577 Obchodného zákonníka, komisionárskou zmluvou sa komisionár zaväzuje, že zariadi vo vlastnom mene pre komitenta na jeho účet určitú obchodnú záležitosť, a komitent sa zaväzuje zaplatiť mu odplatu. Taktiež platí, že z konania komisionára nevznikajú komitentovi vo vzťahu k tretím osobám ani práva, ani povinnosti. To znamená, že nároky z vady kúpeného vozidla, musíte uplatňovať priamo u účastníka kúpnej zmluvy, ktorý vystupoval ako predávajúci. V zmysle § 596 a 597 Občianskeho zákonníka, ak vec má vady, o ktorých predávajúci vie, je povinný kupujúceho pri dojednávaní kúpnej zmluvy na ne upozorniť. Ak dodatočne vyjde najavo vada, na ktorú predávajúci kupujúceho neupozornil, má kupujúci právo na primeranú zľavu z dojednanej ceny zodpovedajúcu povahe a rozsahu vady; ak ide o vadu, ktorá robí vec neupotrebiteľnou, má tiež právo od zmluvy odstúpiť. Právo odstúpiť od zmluvy má kupujúci aj vtedy, ak ho predávajúci ubezpečil, že vec má určité vlastnosti, najmä vlastnosti vymienené kupujúcim, alebo že nemá žiadne vady, a toto ubezpečenie sa ukáže nepravdivým. Je nepochybné, že Vás predávajúci ubezpečil o stave najazdených kilometrov, čo sa ukázalo ako nepravdivé tvrdenie. V zmysle uvedeného, máte právo od kúpnej zmluvy odstúpiť, v dôsledku čoho Vám vznikne nárok na vrátenie kúpnej ceny.

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Čo robiť v prípade ak mám stočené kilometre? (Občianske právo)

Pred menej ako mesiacom som kúpil auto a zistil som, že má stočené kilometre. Vo februári v roku 2012 malo najadzené 275 tisíc kilometrov na zmluve mám udané 198 tisíc kilometrov. Volal som predchádzajúcemu majiteľovi a ten nechce odstúpiť od zmluvy s odôvodnením, že mu právnik povedal, že to mohol stočiť hoc ktorý predchádzajúci majiteľ a on za to nenesie zodpovednosť. Tiež mi hovoril, že aj on mal na zmluve, keď to auto kupoval, 190 tisíc kilometrov a že aby som si to išiel riešiť s tým, čo mu to auto predal. To auto je dovezené z Talianska a na Slovensku je približne pol roka, čiže aj tie posledné kilometre boli zaznamenané v Taliansku. Mám nejaké právo na zľavu alebo ideálne na odstúpenie od zmluvy?

Odpoveď: Čo robiť v prípade ak mám stočené kilometre?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 15.12.2016)

Dobrý deň. Mám za to, že pokiaľ ste mali na zmluve uvedený stav tachometra, ktorý sa neskôr ukáže ako nepravdivý, ide o vadu kúpenej veci, na základe ktorej si môžete uplatniť zákonné nároky z vád v zmysle § 597 Občianskeho zákonníka. Domnievam sa, že na Vami opísanú situáciu možno aplikovať druhý odsek spomenutého zákonného ustanovenia, čo znamená, že máte aj právo od zmluvy odstúpiť.

V tomto smere je nutné uviesť, že odstúpenie od zmluvy je jednostranný právny úkon, a preto netreba súhlas druhej zmluvnej strany. Odstúpením od zmluvy sa zmluva od počiatku zruší a Vy budete musieť vrátiť predmet kúpy predávajúcemu a predávajúci Vám bude musieť vrátiť kúpnu cenu. Ak k tomu nedôjde, môžete sa obrátiť na príslušný súd.

Pokiaľ ide o osobu, od ktorej predávajúci predmet kúpi pôvodne nadobudol, s touto osobou nemáte zmluvný vzťah. Zmluvný vzťah máte s predávajúcim, a preto je potrebné riešiť danú situáciu priamo s ním.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Čo robiť v prípade ak mám stočené kilometre?" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (2,639)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku