Ako sa rozviesť rýchlo a bez problémov?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Banská Bystrica

Otázka: Ako sa rozviesť rýchlo a bez problémov?

Dobrý deň, mala by som na vás jednu otázku. Neviem si poradiť s jedným problémom. Môj známy čelí rozvodu. Všetko by prebiehalo v poriadku, keby jeho ešte stále oficiálna manželka počas ich manželstva nezobrala úver s vysokou sumou, o ktorom on nemal ani tušenie. Teraz od neho požaduje, aby splácal polovicu úveru. Nič nepodpísal a ona to urobila bez jeho vedomia. Moja otázka je, či bude musieť splácať polovicu úveru a či to bude mať vplyv na rozvodové konanie. Môj známy má viacero dôvodov na rozvod, vrátane nevery a toho, že sa nestarala o ich deti. Pracuje mimo Slovenskej republiky a každý mesiac pravidelne posielal domov peniaze pre manželku a deti. Ona tieto peniaze namiesto toho míňala na svoje vlastné potreby a milencov. Rada by som sa opýtala, ako by mal postupovať v rozvodovom konaní, aby prebehlo rýchlo a hladko. Ďakujem vopred za váš čas a odpoveď. S pozdravom.

Odpoveď: Ako sa rozviesť rýchlo a bez problémov?

Dobrý deň

podľa § 143 OZ: “V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.” Podľa § 145 OZ: ”1) Bežné veci týkajúce sa spoločných vecí môže vybavovať každý z manželov. V ostatných veciach je potrebný súhlas oboch manželov; inak je právny úkon neplatný. 2) Z právnych úkonov týkajúcich sa spoločných vecí sú oprávnení a povinní obaja manželia spoločne a nerozdielne.” V posudzovaní, či ide o bežnú vec treba brať do úvahy konkrétne pomery rodiny. Poskytnutie úveru zväčša nie je bežnou vecou.

Pokiaľ zmluvu uzatvára len jeden z manželov, z ktorej je zaviazaný len on, nepovažuje sa to za právny úkon týkajúci sa spoločných vecí manželov a teda súhlas druhého manžela sa nevyžaduje. Podľa § 147 ods. 1 OZ pohľadávka jedného z manželov, ktorá vznikla za trvania manželstva môže byť v prípade výkonu rozhodnutia uspokojená i z majetku patriaceho do BSM.

Občiansky zákonník nemá výslovné ustanovenie o tom, ako majú byť vyporiadané pohľadávky a dlhy manželov, ktoré sú týkajú ich bezpodielovým spoluvlastníctvom a vznikli za trvania manželstva.

Je nutné podotknúť, že v konaní o návrhu na rozvod manželstva súd nerozhoduje o vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Ide o dve samostatné konania. Po rozvode je potrebné podať nový návrh na vyporiadanie BSM.