Ako sa odsťahovať?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Ako sa odsťahovať?

Dobrý deň, mám dvojročného syna. Žijem u svojho bývalého priateľa - otca dieťaťa. V jednom dome sme už dva roky ako druh a družka... Našla som si nového priateľa a chcela by som sa k nemu odstahovať s malým synom. Začína sa už rýsovať plán a príprava izby pre nás dvoch, avšak neviem, ako pred svokrou vziat naše veci zabalené vo vreckách. Keby sa ma opýtala, kde ich beriem, alebo čo beriem, nevedela by som, čo povedať. Nevie o našom zámere odísť žiť k mojmu novému priateľovi... Boli sme u kurátorky, ktorá nám povedala, že sa kľudne môžem odstahovať od bývalého priateľa aj s malým synom, avšak musím potom podať návrh na súd. Obávam sa, že svokra by nás nechcela pustiť, keby zistila našu situáciu. A čo keď napíšeme SMS, že sa nevrátime a môj malý syn je u nového priateľa, a náhodou začnú vyhrožovať, čo by som mala robiť? Bývalý priateľ o syna prejavuje len malý záujem.

Odpoveď: Ako sa odsťahovať?

Dobrý deň, tak ako Vám uviedla pracovníčka úradu práce, soc. vecí a rodiny, nikto Vás nemôže nútiť, aby ste s malým bývali tam kde už nechcete. Môžete sa od Vášho bývalého priateľa odsťahovať a následne nasťahovať k novému priateľovi. Svokre a bývalému priateľovi Vám odporúčam povedať pravdu. Ak by Vás nechceli pustiť a násilím Vás držali v dome, môžete privolať policajtov. Nikto Vás nemôže násilím nútiť, aby ste bývali na určitom mieste. Vzhľadom na to, že týmto spôsobom nastane situácia, kedy rodičia maloletého dieťaťa nebudú bývať v spoločnej domácnosti je potrebné a vhodné v zmysle ustanovenia § 36 zákona o rodine podať na súd návrh na úpravu výkonu rodičovských práv a povinností, ak sa s Vaším bývalým priateľom na ich výkone nebudete vedieť dohodnúť. Vaša dohoda o výkone rodičovských práv a povinností by mala obsahovať dohodu o úprave výkonu osobnej starostlivosti o maloletého, jeho zastupovanie a spravovanie majetku, úpravu výšky výživného a tiež prípadnú úpravu styku otca s maloletým.