Odsťahovanie od rodičov v 18

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Odsťahovanie od rodičov v 18

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať o určitú situáciu. Mám 18 rokov a chystám sa do tretieho ročníka gymnázia. Momentálne žijem s otcom a jeho partnerkou, ktorá má z predchádzajúceho vzťahu dve dcéry a s mojím otcom majú spoločné dieťa. Môj otec je bývalý policajt. Dlho mám priateľa, s ktorým by sme chceli začať spoločné bývanie. Chcela by som vedieť, existuje nejaký zákon, ktorý mi nedovolí opustiť rodinný dom, ak je môj otec zásadne proti? Moji rodičia sú rozvedení a môj brat sa odsťahoval vo veku 20 rokov. Ako malých nás súd pridelil do opatery rôznym rodičom - môjho brata otcovi, mňa mame. No neskôr otec podal žiadosť o prenesenie opatery nado mňa na seba. Matka žije v Prahe. Pred rokom, v 17-tich rokoch, som sa predávkovala liekmi kvôli stresu z otca. Mám obavu, či by mohol túto situáciu využiť vo svoj prospech? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Odsťahovanie od rodičov v 18

Dobrý deň, žiadny zákon Vám nepredpisuje, že po dovŕšení 18. roku veku musíte naďalej bývať so svojím otcom v spoločnej domácnosti. Po dovŕšení 18. roku veku ste dospelá osoba, plne spôsobilá na právne úkony. Rovnako plne zodpovedáte za svoje všetky rozhodnutia a konania. Ak chcete môžete od neho z domu odísť. V prípade, že by ste tak spravili a s ohľadom na to, že stále študujete a pripravujete sa na budúce vzdelanie vznikne Vášmu otcovi voči Vám povinnosť platiť Vám výživné (doteraz si svoju vyživovaciu povinnosť plnil prostredníctvom osobnej starostlivosti).