Vymáhanie pohľadávky od ručiteľa

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Banská Bystrica

Otázka: Vymáhanie pohľadávky od ručiteľa

Dobrý deň, rada by som sa opýtala, či by ste mi neporadili, či a ako sa dá riešiť nasledujúca situácia. Priateľ pred 14 rokmi nešťastne ručil kamarátovi ako ručiteľ pri zmluve o pôžičke. Zmluva o pôžičke bola podpísaná dňa 8. 11. 2001. Prvá splátka bola splatná dňa 8. 12. 2001, avšak dlžníkom uhradená nebola, preto prišla priateľovi upomienka, v ktorej bolo uvedené, že ako ručiteľ preberá všetky jeho povinnosti vyplývajúce zo zmluvy. Upomienka bola vystavená na deň 18. 12. 2001. Samozrejme, že pôvodný dlžník sa nehlásil a odsťahoval sa zo Slovenska. Veriteľ podal žalobu datovanú k dňu 9. 5. 2002, na základe ktorej dňa 24. 6. 2002 vydal okresný súd platobný rozkaz na zaplatenie dlžnej sumy, zmluvnej pokuty, trov konania a právneho zastúpenia do 15 dní od doručenia. Ďalšie dátumy: Vykonateľný exekučný titul: 28. 4. 2003; návrh oprávneného na vykonanie exekúcie 11. 7. 2003; začatie exekučného konania: 5. 8. 2003; poverenie na vykonanie exekúcie: 28. 8. 2003. 4. 2. 2004 - príkaz na začatie exekúcie zrážkami zo mzdy. V roku 2004 teda zrážali priateľovi istú čiastku zo mzdy, koncom roka ale dal výpoveď a odišiel do zahraničia. 21. 10. 2004 - exekučný príkaz na vykonanie exekúcie zrážkami z iných príjmov. Priateľ sa zo zahraničia vrátil v roku 2009, odvtedy je zamestnaný na Slovensku a odvtedy mu neboli zrážané zo mzdy žiadne peniaze, nakoľko má iného zamestnávateľa. Ešte dňa 2. 7. 2007 bolo zriadené exekučné záložné právo. 13. 7. 2007 - upovedomenie o začatí exekúcie (upovedomenie o zriadení exekučného záložného práva na nehnuteľnosť); 16. 7. 2007 - upovedomenie o ďalších trovách exekúcie. Dňa 8. 8. 2008 bolo vyhotovené oznámenie, že záväzok voči pôvodnej spoločnosti (s.r.o.) - ktorá je od 23. 10. 2012 zrušená bez likvidácie - bol založený zmluvou o záložnom práve v prospech spoločnosti S. a.s. (konatelia spoločnosti boli totožní). V oznámení bolo uvedené aj číslo účtu a to, že priateľ je povinný uhradiť záväzok voči spoločnosti, nebol ale pripísaný žiaden dátum. Prišlo aj potvrdenie o registrácii v notárskom centrálnom registri záložných práv. Priateľovi dnes (po takmer 5 rokoch od jeho návratu na Slovensko) telefonovala sekretárka exekútora, ktorý má daný prípad na starosti, a oznámila priateľovi, že firma má koncom roka zaniknúť a záväzok má prevziať iná firma (pravdepodobne rovnaký scenár). Ak ale uhradí do konca roka približne 660 €, vedia vybaviť zastavenie exekúcie, ak to ale neuhradí, po novom roku bude cena pôvodná (t.j. cez 2000 €). Preto ma zaujíma, či nie je možné namietať premlčanie a či táto možnosť po novom roku

Odpoveď: Vymáhanie pohľadávky od ručiteľa

Dobrý deň,

s vymáhaním pohľadávky od ručiteľa sa stretávame pomerne často. Pokiaľ ide o premlčanie vymáhanej pohľadávky, je potrebné uviesť, že ak už začala exekúcia, tak exekútor môže túto exekúciu "držať" bez obmedzenia niekoľko rokov, exekúciu nie je povinný zastaviť. Preto ak už bola začatá ecekúcia nie je možné sa brániť námietkou premlčania.

Tvrdenie sekretárky exekútora, že ak uhradí 660,- € tak dokáže vybaviť zastavenie exekúcie je veľmi neštandardné a vôbec nemusí byť pravdivé. Súhlas so zastavením exekúcie musí dať veriteľ nie exekútor. Pokiaľ by ste súhlasili s úhradou sumy 660,- € a zastavením celej exekúcie, je potrebné mať písomné stanovisko veriteľa. Najlepšie je spísať dohodu s veriteľom o tom, že ak uhradíte uvedenú sumu, podá návrh na späťvzatie exekúcie vo zvyšnej časti. Tiež je otázne, v akej skutočnej výške je zostatok dlhu.

Ak dlh uhradí Váš priateľ sa svojho kamaráta, má právo vymáhať uhradenú sumu od neho v 3 ročnej premlčacej lehote, inak sa pohľadávka stane nevymáhateľná. Ak jeho kamarát pracuje v zahraničí, pohľadávku je možné vymáhať od neho aj tam, na základe súdneho rozhodnutia. Nie však slovenským súdnym exekútorom ale zahraničným.