Vymáhanie pohľadávky od ručiteľa

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Banská Bystrica

Otázka: Vymáhanie pohľadávky od ručiteľa

Dobry den, rada by som sa opytala, ci by ste mi neporadili, ci a ako sa da riesit nasledujuca situacia. Priatel pred 14 rokmi nanestastie rucil kamaratovi ako rucitel pri zmluve o pozicke. Zmluva o pozicke bola podpisana dna 8.11.2001. Prva splatka bola splatna dna 8.12.2001, avsak dlznikom uhradena nebola, preto prisla priatelovi upomienka v ktorej bolo uvedene, ze ako rucitel prebera vsetky jeho povinnosti vyplyvajuce zo zmluvy. Upomienka bola vystavena na den 18.12.2001. Samozrejme, ze povodny dlznik sa nehlasil a odstahoval sa zo Slovenska. Veritel podal zalobu datovanu k dnu 9.5.2002 na zaklade ktorej dna 24.6.2002 vydal okresny sud platobny rozkaz na zaplatenie dlznej sumy, zmluvnej pokuty, trov konania a pravneho zastupenia do 15 dni od dorucenia. Dalsie datumy: Vykonatelny exekucny titul: 28.4.2003; Navrh opravneneho na vykonanie exekucie 11.7.2003; Zacatie exekucneho konania: 5.8.2003; Poverenie na vykonanie exekucie: 28.8.2003. 4.2.2004 - príkaz na zacatie exekucie zrazkami zo mzdy. V roku 2004 teda zrazali priatelovi istu ciastku zo mzdy, koncom roka ale dal vypoved a odisiel do zahranicia. 21.10.2004 - exekucny prikaz na vykonanie exekucie zrazkami z inych prijmov. Priatel sa zo zahranicia vratil v r. 2009, odvtedy je zamestnany na Slovensku a odvtedy mu neboli zrazane zo mzdy ziadne peniaze, nakolko ma ineho zamestnavatela. Este dna 2.7.2007 bolo zriadene exekucne zalozne pravo. 13.7.2007 - upovedomenie o zacati exekucie (upovedomenie o zriadeni exekucneho zalozneho prava na nehnutelnost); 16.7.2007 - upovedomenie o dalsich trovach exekucie. Dna 8.8.2008 bolo vyhotovene oznamenie , ze zavazok voci povodnej spolocnosti (s.r.o.) - ktora je od 23.10.2012 zrusena bez likvidacie) bol zalozeny zmluvou o zaloznom prave v prospech spolocnosti S. a.s.(konatelia spolocnosti boli totozni). V oznameni bolo uvedene aj cislo uctu a to, ze priatel je povinny uhradit zavazok voci spolocnosti, nebol ale pripisany ziaden datum. Prislo aj potvrdenie o registracii v Notarskom centralnom registri zaloznych prav. Priatelovi dnes (po takmer 5 rokoch od jeho navratu na Slovensko) telefonovala sekretarka exekutora, ktory ma dany pripad na starosti a oznamila priatelovi, ze firma ma koncom roka zaniknut a zavazok ma prebrat ina firma (pravdepodobne rovnaky scenar). Ak ale uhradi do konca roka nejakych cca 660€, vedia vybavit zastavenie exekucie, ak to ale neuhradi, po novom roku bude cena povodna (t.j. cez 2000€). Preto ma zaujima, ci nie je mozne namietat premlcanie a ci tato moznost po novom roku nezanikne, ak by pohladavku prebrala na zaklade zalozneho prava dalsia firma. Je mozne namietat premlcanie, ak exekucne konanie uz zacalo? Aky postup by bol najvhodnejsi? Velmi dakujem za akukolvek odpoved. Priatel sa stal rucitelom este velmi mlady a bohuzial proaktivnejsie nekontaktoval exekutora, pokial viem. Nasla som iba jedno stanovisko, v ktorom s.r.o. nevyhovuje ziadosti o sposobe splacania, ale tento dokument je datovany este ku dnu 3.1.2003. Budem skutocne vdacna za akukolvek radu. Priatel ma doteraz zablokovany ucet kvoli exekucii.

Odpoveď: Vymáhanie pohľadávky od ručiteľa

Dobrý deň,

s vymáhaním pohľadávky od ručiteľa sa stretávame pomerne často. Pokiaľ ide o premlčanie vymáhanej pohľadávky, je potrebné uviesť, že ak už začala exekúcia, tak exekútor môže túto exekúciu "držať" bez obmedzenia niekoľko rokov, exekúciu nie je povinný zastaviť. Preto ak už bola začatá ecekúcia nie je možné sa brániť námietkou premlčania.

Tvrdenie sekretárky exekútora, že ak uhradí 660,- € tak dokáže vybaviť zastavenie exekúcie je veľmi neštandardné a vôbec nemusí byť pravdivé. Súhlas so zastavením exekúcie musí dať veriteľ nie exekútor. Pokiaľ by ste súhlasili s úhradou sumy 660,- € a zastavením celej exekúcie, je potrebné mať písomné stanovisko veriteľa. Najlepšie je spísať dohodu s veriteľom o tom, že ak uhradíte uvedenú sumu, podá návrh na späťvzatie exekúcie vo zvyšnej časti. Tiež je otázne, v akej skutočnej výške je zostatok dlhu.

Ak dlh uhradí Váš priateľ sa svojho kamaráta, má právo vymáhať uhradenú sumu od neho v 3 ročnej premlčacej lehote, inak sa pohľadávka stane nevymáhateľná. Ak jeho kamarát pracuje v zahraničí, pohľadávku je možné vymáhať od neho aj tam, na základe súdneho rozhodnutia. Nie však slovenským súdnym exekútorom ale zahraničným.