Ako postupovať pri internetovom podvode?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Žilina

Otázka: Ako postupovať pri internetovom podvode?

Dobrý deň, zakúpila som mobil cez internet zo zahraničnej stránky. Sumu som zaplatila už na začiatku, avšak mobil mi vôbec neprišiel. Opakovane som posielala emaily so žiadosťou o vrátenie peňazí a o odstúpenie od zmluvy, no spoločnosť na moje požiadavky nereaguje. Chcem sa opýtať, či sa môžem obrátiť na orgány činné v trestnom konaní, aj keď kúpna suma bola nižšia ako 266 €. Je možné s tým niečo robiť? Ako môžem získať svoje peniaze späť? Ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať pri internetovom podvode?

Dobrý deň, vzhľadom na to, že spôsobená škoda je nižšia ako 266,- € nejde o trestný čin. Z toho dôvodu by bolo možné Vašu vec posúdiť len ako priestupok podľa ustanovenia § 50 ods. 1 zákona o priestupkoch. Trestné oznámenie, resp. oznámenie o spáchaní priestupku môžete podať na najbližšom obvodnom oddelení Policajného zboru SR. Vo všeobecnosti je však známe, že takéto podvody orgány činné v trestom konaní objasnia vo veľmi malých percentách prípadov. V prípade, že ste si mobil objednávali z nejakej oficiálnej stránky predávajúceho bolo by možné uvažovať aj o vymáhaní Vašej pohľadávky. V tomto smere je však potrebné vymáhanie pohľadávky zvážiť najmä z pohľadu hospodárnosti (či sa Vám za úhradu trov súdneho konania oplatí vymáhať dlžnú sumu).