Dobrý deň,
vaša otázka sa týka práva na kontakt s maloletým dieťaťom pred rozhodnutím súdu. Najskôr je dôležité pochopiť, že kým súd nevydá rozhodnutie o úprave styku rodiča s dieťaťom podľa § 25 a nasl. zákona č. 36/2005 Z. z. o rodine, platí, že obaja rodičia majú rovnaké rodičovské práva a povinnosti. To znamená, že ani jeden rodič nemá právo svojvoľne brániť druhému rodičovi v kontakte s dieťaťom, pokiaľ to nie je v rozpore so záujmom dieťaťa. Zákon o rodine v tomto ohľade neobsahuje podrobnejšiu právnu úpravu.
Ak by však už existovalo súdne rozhodnutie, ktorým by ste mali ako otec striktne stanovený styk s mal. dieťaťom avšak bez úpravy možnosti telefonického spojenia s dieťaťom, potom v prípade, ak by s ním chceli telefonať každý deň, museli by ste o rozšírenie už stanoveného styku požiadať súd novým návrhom.
V praxi však býva situácia komplikovaná, ak medzi rodičmi neexistuje žiadna dohoda ani súdne rozhodnutie o úprave rodičovských práv a povinností. Ak matka bráni telefonickému kontaktu, odporúčam najskôr pokúsiť sa o dohodu, ak by bola neúspešná, potom sa obráťte na súd s návrhom o určenie styku., pričom žiadajte o určenie styku formou telefonickej komunikácie. Po vydaní rozhodnutia súdu sa budete musieť riadiť tým, čo súd určí – môže presne stanoviť, kedy a ako môžete s dcérou komunikovať. V prípade, ak by súdne rozhodnutie matka nerešpektovala, budete môcť styk určený súdnym rozhodnutím vymáhať návrhom na výkon rozhodnutia (exekučnou cestou). Bez súdneho rozhodnutia však styk vymáhať nedokážete, resp. nedokážete matku donútiť, aby vám umožnila telefonicky sa spojiť s mal. dcérou.