Dobrý deň, v prvom rade záleží, z akého výpovedného dôvodu ste dostali výpoveď. Ak nešlo o výpoveď. akým spôsobom (z akého dôvodu) bol s Vami skončený pracovný pomer.
V dôsledku neuspokojivého plnenia pracovných úloh, existuje výpovedný dôvod, ale zamestnávateľ Vás musí predtým minimálne jedenkrát upozorniť.
Máte dve možnosti.
Prvá možnosť je žaloba voči zamestnávateľovi o neplatnosť skončenia Vášho pracovného pomeru, v rámci ktorej si môžete nárokovať aj náhradu mzdy za obdobie trvania súdneho konania. Tu by ste nemali zmeškať dvojmesačnú lehotu na podanie žaloby (teda cca do konca októbra) podľa § 77 a nasl. Zákonníka práce.
Druhá možnosť je žaloba o náhradu škody voči kolegyniam, ktoré Vás ohovárali. Vaša obrana by bola opodstatnená a mala by určitý úspech až vtedy, keď budete vedieť vyčísliť škodu, ktorá Vám ohováraním kolegýň vznikla alebo vznikne. Čo bude do určitej miery závisieť od toho, ako dlho budete bez práce. Mzdu, ktorú by ste dosiahli počas tohto obdobia bez práce by mala byť škoda, ktorá Vám vznikla. Súd však nemisí túto náhradu škody priznať v plnom rozsahu. Zároveň, budete súdu musieť dostatočne preukázať, že dôvod skončenia Vášho pracovného pomeru bolo práve pre ohováranie kolegýň. Zamestnávateľ mohol mať aj iný dôvod, pre ktorý skončil s Vami pracovný pomer.
Obe súdne konania, ktoré by ste iniciovali podlieha poplatkovej povinnosti. Súdny poplatok sa platí súdu, aby sa zaoberal Vaším prípadom a rozhodol o Vašej žalobe. Súdny poplatok sa platí hneď s podaním žaloby a je 6% z vymáhanej sumy. Ak by ste súdny spor vyhrali, zaplatenie súdneho poplatku by Vám súd priznal a uložil by povinnosť druhej žalovanej strane, aby Vám ho uhradila, čo by sa Vám vrátilo. Ale to len v prípade Vášho úspechu celého súdneho konania.