Máte
otázku?

Ohováranie, osočovanie, hanobenie dobrého mena


Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Bratislava

Otázka: Ohováranie, osočovanie, hanobenie dobrého mena

Dobrý deň, som učiteľka na základnej škole. Po vyhlásení známok na vysvedčení pribehol k ​​mne do školy starý rodič jedného žiaka z piatej triedy, ktorý dostal hodnotenie 4 (dostatočný), aby ma presvedčil o zlepšení známky. Keď neuspel, na ďalší deň ma navštívila matka, ktorá mi oznámila, že požiadajú o komisionálnu skúšku. Odpovedala som jej, že je to ich právo. Avšak týmto Boj o známku rodičov neskončil. Matka následne navštívila riaditeľku školy a oznámila jej falošnú informáciu, ktorá by ma mohla poškodiť v zamestnaní a ohroziť moju dôveryhodnosť medzi kolegami a ostatnými rodičmi a žiakmi školy. Konkrétne, matka sa riaditeľke vyjadrila, že jej syn cíti odo mňa na hodinách alkohol. Riaditeľka reagovala tým, že mi navrhla vykonať alkoholový test spolu s niekoľkými ďalšími učiteľmi. Do školy dochádzam denne autom a alkohol nepijem. Prosím o radu, ako sa mám brániť v tejto situácii.

Odpoveď: Ohováranie, osočovanie, hanobenie dobrého mena

Dobrý deň, vzhľadom na to, že oznámená nepravdivá skutočnosť matkou dieťaťa je spôsobilá značnou mierou poškodiť Vás najmä v zamestnaní, ale aj narušiť rodinné vzťahy, mám za to, že matka dieťaťa svojím konaním naplnila skutkovú podstatu trestného činu ohovárania upraveného v ustanovení § 373 Trestného zákona. Na základe toho Vám odporúčam (máte právo) podať trestné oznámenie na najbližšom orgáne Policajného zboru SR. Pri podávaní trestného oznámenia je potrebné uviesť čo najpresnejší popis priebehu skutku (t.j. oznámenia matky dieťaťa o tom, že údajne požívate alkoholické nápoje) a tiež popísať konajúcemu policajtovi následok jej konania (t.j. že Vám teraz hrozí, že Vás zo zamestnania vyhodia, resp. že Vám budú v zamestnaní robiť ťažkosti...). Z oznámenia musí byť zrejmé, že konanie matky dieťaťa je spôsobilé značnou mierou Vás poškodiť v zamestnaní. Po podaní trestného oznámenia budú orgány činné v trestnom konaní konať z úradnej povinnosti, tzn. že bez nutnosti podávania ďalších návrhov. V tejto veci budú najmä vypočutí všetci zainteresovaní, nakoľko o tomto skutku matky dieťaťa nie sú žiadne iné dôkazy (jedine keby túto skutočnosť oznámila riaditeľke listom alebo inou formou). 

Trápi vás "Ohováranie, osočovanie, hanobenie dobrého mena" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Ohováranie, osočovanie, hanobenie dobrého mena (Trestné právo)

Dobrý deň, ja mám na vás otázku ohľadom ohovárania a poškodzovania mena v práci, kde bola zamestnaná moja manželka. Manželka dostala výpoveď, ktorú podpísala dohodou, pretože práve prechádzala na novú pracovnú zmluvu a bola ešte v skúšobnej dobe. Pravdepodobne to v tej chvíli nemala robiť. Na základe ohovárania a klamstiev zo strany kolegýň vznikla spomínaná výpoveď. Zamestnávateľ jej prestal dôverovať a uveril ohováraniu. Moja manželka tam pracovala desať rokov a nikdy predtým takýto problém nemala – až do príchodu nových, mladých kolegýň. Ako sa môže človek brániť v takejto nespravodlivej situácii? Je veľmi skľučujúce vedieť, že ste nič neurobili, a aj tak sa k vám niekto zachová nespravodlivo. Viete mi, prosím, poradiť? Ďakujem.

Odpoveď: Ohováranie, osočovanie, hanobenie dobrého mena

(odpoveď odoslaná: 28.12.2024)

Dobrý deň, nepíšete v ptázke kedy došlo ku skončeniu pracovného pomeru Vašej manželky. Z ptázky len usudzujeme, že dostala výpoveď z pracovného pomeru prípadne pracovný pomer sa skončil okamžite.

Vo veci platí ust. § 77 Zákonníka práce, podľa ktorého môže manželka podať žalobu na súd o neplatnosť skončenia pracovného pomeru a to v lehote do 2 mesiacov odo dňa keď sa mal pracovný pomer skončiť. V uvedenej lehote musí byť žaloba už doručená súdu, teda nepostačuje v posledný deň lehoty poslať žalobu na súd poštovou prepravou.

Odporúčam vo veci podania žaloby na súd konatktovať advokáta.

Môžete vo veci kontaktovať aj našu advokátsku kanceláriu.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Ohováranie, osočovanie, hanobenie dobrého mena (Trestné právo)

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať. Rodič dieťaťa v materskej škole verejne zdieľal fotografiu môjho dieťaťa a nepravdivo tvrdil, že ubližuje jeho dcére. Taktiež sa tam vyhrážal, že to bolo naposledy. Týmto nám veľmi ublížil, nakoľko to nie je pravda, a zároveň naše meno bolo znehodnotené. Momentálne sa to rieši a všetci sú na mojej strane. Zaujímalo by ma, či môžem podať žalobu na danú osobu za zdieľanie fotografie, označovanie môjho syna a šírenie nepravdivých informácií.

Odpoveď: Ohováranie, osočovanie, hanobenie dobrého mena

(odpoveď odoslaná: 10.12.2024)

Dobrý deň,
v tomto prípade by bolo možné podať tzv. žalobu o ochranu osobnosti. Daná osoba totiž nemôže len tak svojvoľne zverejniť fotografiu Vášho dieťaťa a rozširovať o ňom nepravdivé informácie. Podľa ust. § 11 až § 13 Občianskeho zákonníka: 

§ 11

Fyzická osoba má právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, ako aj súkromia, svojho mena a prejavov osobnej povahy.

§ 12

(1) Písomnosti osobnej povahy, podobizne, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy týkajúce sa fyzickej osoby alebo jej prejavov osobnej povahy sa smú vyhotoviť alebo použiť len s jej privolením.

(2) Privolenie nie je potrebné, ak sa vyhotovia alebo použijú písomnosti osobnej povahy, podobizne, obrazové snímky, zvukové alebo obrazové a zvukové záznamy na úradné účely na základe zákona.

(3) Podobizne, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy sa môžu bez privolenia fyzickej osoby vyhotoviť alebo použiť primeraným spôsobom tiež na vedecké a umelecké účely a pre tlačové, filmové, rozhlasové a televízne spravodajstvo. Ani také použitie však nesmie byť v rozpore s oprávnenými záujmami fyzickej osoby. 

§ 13

(1) Fyzická osoba má právo najmä sa domáhať, aby sa upustilo od neoprávnených zásahov do práva na ochranu jej osobnosti, aby sa odstránili následky týchto zásahov a aby jej bolo dané primerané zadosťučinenie.

(2) Pokiaľ by sa nezdalo postačujúce zadosťučinenie podľa odseku 1 najmä preto, že bola v značnej miere znížená dôstojnosť fyzickej osoby alebo jej vážnosť v spoločnosti, má fyzická osoba tiež právo na náhradu nemajetkovej ujmy v peniazoch.

 

(3) Výšku náhrady podľa odseku 2 určí súd s prihliadnutím na závažnosť vzniknutej ujmy a na okolnosti, za ktorých k porušeniu práva došlo.

Taktiež by sa mohlo jednať aj o trestný čin ohovárania. Podľa ust. § 373 Trestného zákona: 

Kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.


Podotázka: Ohováranie, osočovanie, hanobenie dobrého mena (Trestné právo)

Dobrý deň, koncom augusta som skončil prácu u zamestnávateľa. Problémom bolo žalovanie niektorých kolegýň na moju osobu, ohováranie a šírenie nepravdivých informácií o kvalite a výsledkoch mojej práce. Kolegyne komentovali moju prácu tichým mobbingom alebo bossingom. Ako sa správne brániť? Čo môžem urobiť? Chcem ísť na CPP sa informovať, čo a ako robiť? Ďakujem

Odpoveď: Ohováranie, osočovanie, hanobenie dobrého mena

(odpoveď odoslaná: 19.10.2024)

Dobrý deň, v prvom rade záleží, z akého výpovedného dôvodu ste dostali výpoveď. Ak nešlo o výpoveď. akým spôsobom (z akého dôvodu) bol s Vami skončený pracovný pomer. 

V dôsledku neuspokojivého plnenia pracovných úloh, existuje výpovedný dôvod, ale zamestnávateľ Vás musí predtým minimálne jedenkrát upozorniť. 

Máte dve možnosti.

Prvá možnosť je žaloba voči zamestnávateľovi o neplatnosť skončenia Vášho pracovného pomeru, v rámci ktorej si môžete nárokovať aj náhradu mzdy za obdobie trvania súdneho konania. Tu by ste nemali zmeškať dvojmesačnú lehotu na podanie žaloby (teda cca do konca októbra) podľa § 77 a nasl. Zákonníka práce. 

Druhá možnosť je žaloba o náhradu škody voči kolegyniam, ktoré Vás ohovárali. Vaša obrana by bola opodstatnená a mala by určitý úspech až vtedy, keď budete vedieť vyčísliť škodu, ktorá Vám ohováraním kolegýň vznikla alebo vznikne. Čo bude do určitej miery závisieť od toho, ako dlho budete bez práce.  Mzdu, ktorú by ste dosiahli počas tohto obdobia bez práce by mala byť škoda, ktorá Vám vznikla. Súd však nemisí túto náhradu škody priznať v plnom rozsahu. Zároveň, budete súdu musieť dostatočne preukázať, že dôvod skončenia Vášho pracovného pomeru bolo práve pre ohováranie kolegýň. Zamestnávateľ mohol mať aj iný dôvod, pre ktorý skončil s Vami pracovný pomer. 

Obe súdne konania, ktoré by ste iniciovali podlieha poplatkovej povinnosti. Súdny poplatok sa platí súdu, aby sa zaoberal Vaším prípadom a rozhodol o Vašej žalobe. Súdny poplatok sa platí hneď s podaním žaloby a je 6% z vymáhanej sumy. Ak by ste súdny spor vyhrali, zaplatenie súdneho poplatku by Vám súd priznal a uložil by povinnosť druhej žalovanej strane, aby Vám ho uhradila, čo by sa Vám vrátilo. Ale to len v prípade Vášho úspechu celého súdneho konania. 


Trápi vás "Ohováranie, osočovanie, hanobenie dobrého mena" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ohováranie, osočovanie, hanobenie dobrého mena (Trestné právo)

Dobrý deň, chcem sa spýtať, či je možné podať trestné oznámenie na brata a jeho manželku za ohováranie a čo je k tomu potrebné.

Odpoveď: Ohováranie, osočovanie, hanobenie dobrého mena

(odpoveď odoslaná: 17.09.2024)

Dobrý deň,

podľa ust. § 373 ods. 1 zákona č. 300/2005 Trestného zákona: "Kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky."

Ohováranie týka oznámenia nepravdivého údaja, ktorý môže veľkou mierou ohroziť Vašu vážnosť u spoluobčanov, poškodiť Vás v zamestnaní, podnikaní, narušiť rodinné vzťahy alebo spôsobiť inú vážnu ujmu.

Na podanie trestného oznámenia je potrebné podrobne popísať skutkový stav, uviesť kto, kedy a akým spôsobom sa dopustil konania, ktoré považujete za ohováranie. Môžete priložiť dôkazy, ako sú svedecké výpovede alebo iné dôkazy podporujúce Vaše tvrdenia. Oznámenie môžete podať buď písomne na polícii, alebo na príslušnej okresnej prokuratúre.

Okrem trestného oznámenia je možné sa brániť aj žalobou na ochranu osobnosti podľa § 11 zákona č. 40/1964 Zb. Občianskeho zákonníka: "Fyzická osoba má právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, ako aj súkromia, svojho mena a prejavov osobnej povahy."

Podľa ust. § 13 Občianskeho zákonníka: "(1) Fyzická osoba má právo najmä sa domáhať, aby sa upustilo od neoprávnených zásahov do práva na ochranu jej osobnosti, aby sa odstránili následky týchto zásahov a aby jej bolo dané primerané zadosťučinenie.

(2) Pokiaľ by sa nezdalo postačujúce zadosťučinenie podľa odseku 1 najmä preto, že bola v značnej miere znížená dôstojnosť fyzickej osoby alebo jej vážnosť v spoločnosti, má fyzická osoba tiež právo na náhradu nemajetkovej ujmy v peniazoch.

(3) Výšku náhrady podľa odseku 2 určí súd s prihliadnutím na závažnosť vzniknutej ujmy a na okolnosti, za ktorých k porušeniu práva došlo."

Môžete sa domáhať upustenia od neoprávnených zásahov, ich odstránenia, primeraného zadosťučinenia, prípadne nemajetkovej ujmy v peniazoch. 


Podotázka: Ohováranie, osočovanie, hanobenie dobrého mena (Trestné právo)

Dobrý deň, mám problém s otcom, pretože neustále o mne šíri zlé slová všade, kde príde. S otcom nemáme žiaden kontakt, nevie o mojom živote absolútne nič. Najnovšie o mne šíri, že dávam svojho syna neznámej žene a ja sa chodím vonku baviť. Nič z toho ale nie je pravda. Chodí pred môj dom, zvoní tu a hádže listy do schránky, pričom som mu nikdy nepovedala, kde bývam, a neviem, odkiaľ to zistil. Taktiež vie veci, ktoré naozaj neviem, ako zistil. Vie, čo robí moja svokra, môj manžel aj ja. Prosím vás o radu, ako toto riešiť. Ďakujem za každú radu.

Odpoveď: Ohováranie, osočovanie, hanobenie dobrého mena

(odpoveď odoslaná: 23.07.2024)

Dobrý deň,

pokiaľ ide o šírenie nepravdivých informácií, môžete podať trestné oznámenie, nakoľko by sa mohlo jednať o trestný čin ohovárania podľa § 373 Trestného zákona.

Kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

Taktiež do úvahy prichádza aj ochrana osobnosti v zmysle Občianskeho zákonníka. V tomto smere by ste najprv mohli vyzvať Vášho otca, aby s uvedenými konaniami prestal, inak sa obrátite priamo na súd so žalobou, a ak mimosúdna výzva nepomôže, tak podať žalobu na ochranu osobnosti podľa § 11 a nasl. Občianskeho zákonníka, kde budete požadovať, aby sa zdržal uvedených zásahov a konaní. 




V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Ohováranie, osočovanie, hanobenie dobrého mena (Trestné právo)

Dobrý deň, chcela by som sa poradiť ohľadne situácie, ktorá ma trápi. Mám 14-ročného syna a jeden z jeho spolužiakov nás už dlhodobo obťažuje, a to niekoľko mesiacov. Tento chlapec pravidelne, okolo polnoci (približne o 23:30), zvoní nám pri dverách. V škole potom odmieta priznať, že by to bol on, aj keď sa nakoniec stále prizná, alebo sa omylom prezradí. Dnes to zášlo tak ďaleko, že zvonil u nás aj s kamarátmi okolo 22:00 a cez telefón som počula vety ako "Otvorte, tu je polícia!" alebo "Váš syn bral drogy!" Nechcem to brať na ľahkú váhu, keďže môj syn musí ešte dokončiť 9. ročník. Mohli by ste mi poradiť, ako sa postaviť k tejto situácii? Nechcete ma prosím len odbiť tým, že sú to "len pubertiaky". Keď som situáciu zverejnila na Facebooku, stále sa tomu len smial. Ak už teraz, v 14 rokoch, robí takéto veci, bojím sa, čo bude robiť za pár rokov. Ďakujem vám vopred za pomoc.

Odpoveď: Ohováranie, osočovanie, hanobenie dobrého mena

(odpoveď odoslaná: 27.02.2024)

Dobrý deň, odporúčam kontakovať školu - trednu učiteľku, riadteľa školy, ako aj rodičov uvedeného žiaka, prípadne aj prísl. úrad práce či nedochádza k zanedbaniu starostlivosti o uvedené dieťa zo strany jeho rodičov.

Prípad na ÚP môžete nahlásiť aj  cez stránku Ústredia úradu práce, soc. vecí a rodiny.
Zverejňovanie na soc. sieťach nepovažujeme za správne riešenie.


Trápi vás "Ohováranie, osočovanie, hanobenie dobrého mena" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ohováranie, osočovanie, hanobenie dobrého mena (Trestné právo)

Dobrý deň, môj sused mi poslal list doručený osobne, v ktorom obviňuje našu rodinu z toho, že zle hovoríme o ostatných susedoch. V liste je uvedené, že údajne poškodzujeme autá na parkovisku a môj partner hrá vykašliava cez balkón atď. Najhoršie na tom je, že v liste tvrdí, že poškodzujeme autá iným susedom. Ako "dôkaz" uvádza, že nemá žiadne konkrétne dôkazy, čo špiní naše mená na verejnosti. Čo by som mal urobiť s takýmto susedom? Môžem podať trestné oznámenie za ohováranie a ubližovanie na dobrej povesť? Ďakujem za radu.

Odpoveď: Ohováranie, osočovanie, hanobenie dobrého mena

(odpoveď odoslaná: 07.02.2024)

Dobrý deň,
trestný čin ohovárania je upravený v ust. § 373 Trestného zákona:

(1) Kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

V prípade, že o Vás šíri sused klamstvá, resp. nepravdivé informácie, tak by sa mohol dopustiť spáchania trestného činu ohovárania a môžete podať trestné oznámenie aj spolu s dôkazmi, ak nejakými disponujete na políciu alebo prokuratúru. Orgány činné v trestnom konaní budú následne skúmať či sa jednalo o nepravdivé informácie, a ak áno, tak či boli tieto spôsobilé Vás poškodiť, resp. spôsobiť Vám inú vážnu ujmu. 


Podotázka: Ohováranie, osočovanie, hanobenie dobrého mena (Trestné právo)

Dobrý deň, mám problém so svokrou, pretože ona nikdy nebola spokojná so svojim synom, bez ohľadu na to, či v živote dosahoval dobré alebo zlé výsledky. Teraz začala zapájať aj mňa do situácie tým, že o mne šíri zlé slová, kamkoľvek príde. Začala mi aj vyhrážať sa. Keďže mi darovala práčku a ja mám doklad k nej, a ešte pár drobností, neustále rozširuje o mne negatívne reči a v podstate ma šikanuje. Prosím vás, ako by som mohol túto situáciu riešiť?

Odpoveď: Ohováranie, osočovanie, hanobenie dobrého mena

(odpoveď odoslaná: 08.01.2024)

Dobrý deň,
v takomto prípade Vám odporúčam adresovať Vašej svokre výzvu, kde ju upozorníte nato, že koná protiprávne. Poukážte na ust. § 11 a § 13 ods. 1 Občianskeho zákonníka:

11/ Fyzická osoba má právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, ako aj súkromia, svojho mena a prejavov osobnej povahy.

13/ Fyzická osoba má právo najmä sa domáhať, aby sa upustilo od neoprávnených zásahov do práva na ochranu jej osobnosti, aby sa odstránili následky týchto zásahov a aby jej bolo dané primerané zadosťučinenie.   Tiež ju upozornite, že svojím konaním by mohla napĺňať aj skutkovú podstatu trestného činu Ohovárania podľa ust. § 373 ods. 1 Trestného zákona:   Kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.   Dôležitá je však intenzita vyhrážania. Ak žiada iba vrátiť späť veci, nejde o trestný čin.  

Podotázka: Ohováranie, osočovanie, hanobenie dobrého mena (Trestné právo)

Dobrý deň, jeden zamestnávateľ sa v našej firme nedávno rozhodoval, či ma zamestnaným ponechá. Zistil som, že istý vyššie postavený zamestnanec o mne povedal riaditeľovi, že mám problémy s pitím a preto by ma mal prepustiť. Samozrejme, že to nie je pravda - v práci nepijem. Neviem s istotou identifikovať tohoto zamestnanca, pretože vedenie mi nechce povedať, o koho išlo. Riaditeľ následne nariadil vedúcim, aby zistili, akým som pracovníkom a či naozaj pijem. Po preverení sa nič také nepotvrdilo a naopak, potvrdilo sa, že som schopný pracovník. Na základe toho som ostal vo firme zamestnaný. Je však otázne, ako to ovplyvní moju reputáciu - ako výrobný inžinier som predtým často poskytoval technologickú podporu ostatným zamestnancom, teraz však pre moju nespravodlivo poškvrnenú reputáciu radšej využívajú pomoc iných. Túto prácu mám veľmi rád, ale neustále pocity nespravodlivého obvinenia ma nútia cítiť sa nekomfortne. Prosím o radu, ako by som sa mal v tejto situácii zachovať? Ďakujem.

Odpoveď: Ohováranie, osočovanie, hanobenie dobrého mena

(odpoveď odoslaná: 01.08.2023)

Dobrý deň,

každý človek má právo na ochranu svojho dobrého mena a svojej povesti. V prípade, že je mu do tohto práva zasiahnuté, môže sa domáhať nápravy, a to aj súdnou cestou. To, čo popisujete môžeme takto zadefinovať, nakoľko váš spolupracovník o vás šíri nepravdivé informácie, ktoré majú vplyv na vašu dobrú povesť vo vašom zamestnaní. Rovnako však možno hovoriť aj o ohováraní vašej osoby inou osobou na pracovisku. V takomto prípade by to mohlo mať však aj trestnoprávne následky. 

Predmetné preto môžete riešiť dvoma cestami. Buď cestou civilného práva alebo cestou trestného práva.

V zmysle ust. § 13 ods. 1 a ods. 2 Občianskeho zákonníka "Fyzická osoba má právo najmä sa domáhať, aby sa upustilo od neoprávnených zásahov do práva na ochranu jej osobnosti, aby sa odstránili následky týchto zásahov a aby jej bolo dané primerané zadosťučinenie. Pokiaľ by sa nezdalo postačujúce zadosťučinenie podľa odseku 1 najmä preto, že bola v značnej miere znížená dôstojnosť fyzickej osoby alebo jej vážnosť v spoločnosti, má fyzická osoba tiež právo na náhradu nemajetkovej ujmy v peniazoch."

Vzhľadom na uvedené, mohli by ste mimosúdne vyzvať tohto spolupracovníka, ktorí o vás rozširuje takéto nepravdivé informácie, aby upustil od takého konania a súčasne aby odstránil následky, ktoré už vznikli. Môžete tak urobiť napr. formou verejného ospravedlnenia, v ktorom uvedie, že informácie, ktoré o vás šíril neboli pravdivé. Môžete ho vyzvať, aby takýto ospravedlňujúci email poslal všetkým zamestnancom v firmy, v ktorej pracujete. Súčasne ho upozornite, že splnenie predmetnej povinnosti môžete od neho vymáhať aj súdnou cestou, avšak v takom prípade bude povinný vám nahradiť aj trovy konania, ktoré vám tým vzniknú. Ak by tak nechcel urobiť a výzva by bola neúspešná, môžete podať žalobu na ochranu osobnosti a predmetné povinnosti od neho vymáhať cestou súdu. 

Rovnako popísaným spôsobom sa mohol takýto zamestnanec dopustiť aj naplnenia skutkovej podstaty trestného činu ohovárania v zmysle ust. § 373 ods. 1 a ods. 2 Trestného zákona: "Kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

(2) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) a spôsobí ním značnú škodu,

b) z osobitného motívu,

c) verejne, alebo

d) v podnikaní závažnejším spôsobom konania."

Preto môžete podať na tohto zamestnanca aj trestné oznámenie, v ktorom uvediete, že máte podozrenie, že sa mohol dopustiť svojím konaním trestného činu ohovárania a navrhujete OČTK, aby v predmetnej veci konali. Trestné oznámenie môžete podať písomne alebo ústne do zápisnice na polícií alebo prokuratúre. Ak by ste potrebovali pomôcť, neváhajte sa obrátiť na advokáta. 


Trápi vás "Ohováranie, osočovanie, hanobenie dobrého mena" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ohováranie, osočovanie, hanobenie dobrého mena (Trestné právo)

Dobrý deň, prosím Vás o radu. Moja dcéra bola vyfotená, ako zobrala dve farby na vlasy. Áno, urobila veľkú chybu a teraz situáciu rieši mestská polícia. Avšak majiteľ predajne ju bez jej súhlasu zverejnil na Facebooku, kde ju ľudia urážali a písali hrozné komentáre. Utrpela takú škodu na reputácii, že ako vyučená učiteľka v materskej škole, bude mať teraz veľký problém si nájsť prácu vo svojom rodnom meste. Chápem, že jej čin sa nedá ospravedlniť, ale prečo sa to neriešilo v súkromí? Majiteľ predajne nemal jej súhlas na zverejnenie jej fotiek, navzdory tomu, že sa to stalo v jeho predajni. Nie je to rovnaké ako keby ukradla tovar za 340 eur, čo by bola vážna trestná činnosť, za ktorú by ju policajti mohli hľadať a verejne "vycapiť" na sociálne siete. Neviem ako ďalej postupovať a ako matka sa cítim zúfalá a zahanbená. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Ohováranie, osočovanie, hanobenie dobrého mena

(odpoveď odoslaná: 13.07.2023)

Dobrý deň,
rozumieme. Pán, ktorý zverejnil jej fotky konal v rozpore so zákonom. Na zverejňovanie fotografií inej osoby je totiž potrebný súhlas takejto osoby. Ak tento nemal, potom zasiahol do práva na súkromie Vašej dcéry.

Podľa ust. § 12 Občianskeho zákonníka (OZ) platí, že "písomnosti osobnej povahy, podobizne, obratové snímky a obrazové a zvukové záznamy týkajúce sa fyzickej osoby alebo jej prejavov osobnej povahy sa smú vyhotoviť alebo použiť len s jej privolením."

Podľa ust. § 11 OZ: Fyzická osoba má právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, ako aj súkromia, svojho mena a prejavov osobnej povahy.

Vzhľadom na to sa Vaša dcéra môže voči takémuto zásahu do jej práva na ochranu osobnosti domáhať voči porušovateľovi v zmysle ust. § 13 ods. 1 OZ, aby sa upustilo od neoprávnených zásahov do tohto jej práva, aby sa odstránili následky týchto zásahov a aby jej bolo dané primerané zadosťučinenie. Pokiaľ by sa nezdalo postačujúce zadosťučinenie najmä preto, že bola v značnej miere znížená jej dôstojnosť alebo jej vážnosť v spoločnosti (čo podľa toho čo popisujete bola), potom má tiež právo na náhradu nemajetkovej ujmy v peniazoch.

Preto, ak vaša dcéra pána pozná, môže ho požiadať jednak o výmaz fotografie a na druhej strane aj náhradu nemajetkovej ujmy, ktorú jej spôsobil tým, že zasiahol do jej dobrej povesti. V prípade, že mimosúdne vyrovnanie nebude úspešné, môže sa domáhať svojho práva na súde odaním žaloby na ochranu osobnosti. 

Ešte dodám, že pokiaľ by sa však jednalo o vyhotovenie fotografie inej osoby len za účelom zabezpečenia dôkazu, takáto fotografia je použiteľné avšak len pre orgány činné v trestnom konaní (OČTK). Ak by daný pán poskytol fotografiu výlučne OČTK, bolo by to v poriadku, resp. nemohli by sme hovoriť o neoprávnenom vyhotovení fotografie. 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Ohováranie, osočovanie, hanobenie dobrého mena" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.