Dobrý deň,
každý človek má právo na ochranu svojho dobrého mena a svojej povesti. V prípade, že je mu do tohto práva zasiahnuté, môže sa domáhať nápravy, a to aj súdnou cestou. To, čo popisujete môžeme takto zadefinovať, nakoľko váš spolupracovník o vás šíri nepravdivé informácie, ktoré majú vplyv na vašu dobrú povesť vo vašom zamestnaní. Rovnako však možno hovoriť aj o ohováraní vašej osoby inou osobou na pracovisku. V takomto prípade by to mohlo mať však aj trestnoprávne následky.
Predmetné preto môžete riešiť dvoma cestami. Buď cestou civilného práva alebo cestou trestného práva.
V zmysle ust. § 13 ods. 1 a ods. 2 Občianskeho zákonníka "Fyzická osoba má právo najmä sa domáhať, aby sa upustilo od neoprávnených zásahov do práva na ochranu jej osobnosti, aby sa odstránili následky týchto zásahov a aby jej bolo dané primerané zadosťučinenie. Pokiaľ by sa nezdalo postačujúce zadosťučinenie podľa odseku 1 najmä preto, že bola v značnej miere znížená dôstojnosť fyzickej osoby alebo jej vážnosť v spoločnosti, má fyzická osoba tiež právo na náhradu nemajetkovej ujmy v peniazoch."
Vzhľadom na uvedené, mohli by ste mimosúdne vyzvať tohto spolupracovníka, ktorí o vás rozširuje takéto nepravdivé informácie, aby upustil od takého konania a súčasne aby odstránil následky, ktoré už vznikli. Môžete tak urobiť napr. formou verejného ospravedlnenia, v ktorom uvedie, že informácie, ktoré o vás šíril neboli pravdivé. Môžete ho vyzvať, aby takýto ospravedlňujúci email poslal všetkým zamestnancom v firmy, v ktorej pracujete. Súčasne ho upozornite, že splnenie predmetnej povinnosti môžete od neho vymáhať aj súdnou cestou, avšak v takom prípade bude povinný vám nahradiť aj trovy konania, ktoré vám tým vzniknú. Ak by tak nechcel urobiť a výzva by bola neúspešná, môžete podať žalobu na ochranu osobnosti a predmetné povinnosti od neho vymáhať cestou súdu.
Rovnako popísaným spôsobom sa mohol takýto zamestnanec dopustiť aj naplnenia skutkovej podstaty trestného činu ohovárania v zmysle ust. § 373 ods. 1 a ods. 2 Trestného zákona: "Kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
(2) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním značnú škodu,
b) z osobitného motívu,
c) verejne, alebo
d) v podnikaní závažnejším spôsobom konania."
Preto môžete podať na tohto zamestnanca aj trestné oznámenie, v ktorom uvediete, že máte podozrenie, že sa mohol dopustiť svojím konaním trestného činu ohovárania a navrhujete OČTK, aby v predmetnej veci konali. Trestné oznámenie môžete podať písomne alebo ústne do zápisnice na polícií alebo prokuratúre. Ak by ste potrebovali pomôcť, neváhajte sa obrátiť na advokáta.