Vyhrážanie sa cez Facebook

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Banská Bystrica

Otázka: Vyhrážanie sa cez Facebook

Dobrý deň, môžem sa sťažnosťou obrátiť na súd na osoby, ktoré ma pomlúvajú, nadávajú a vyhrážajú sa cez Facebook? Mám to skopírované a uložené, aj keď po čase všetko vymazali. Ďakujem.

Odpoveď: Vyhrážanie sa cez Facebook

Dobrý deň

môžte podať trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu ohovárania podľa § 373 zák. č. 301/2005 Z. z. Trestný zákon: “1) Kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky. 2) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a) a spôsobí ním značnú škodu, b) z osobitného motívu, c) verejne, alebo d) v podnikaní závažnejším spôsobom konania. 3) Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu, alebo b) a spôsobí inému stratu zamestnania, úpadok podniku alebo rozvod manželstva.” Doložiť to môžte spomínanými listinnými dôkazmi.

Taktiež je možné domáhať sa ochrany osobnosti podľa § 11 a nasl. zák. č. 40/1964 Zb. Občianskeho zákoníka, kde môže vzniknúť v určitých prípadoch aj právo na náhradu nemajetkovej ujmy v peniazoch.