Máte
otázku?

Ako mám riešiť že ma vyhodili z domu?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Trenčín
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Ako mám riešiť že ma vyhodili z domu?

Dobry den, moja matka ma vyhldila z bytu pretoze ma nepravom obvinila za ukradnutie jej penazi. Som skolou povinna, mam posledny rok SŠ, v minulosti som nebola anjelik. Plieskla so mnou puberta, ale nie velmi. Moj otec ma voci mne vyzivovaciu povinnost 120 eur. Spala som na stanici a nemam kam inam ist, ako to mam riesit?

Odpoveď: Ako mám riešiť že ma vyhodili z domu?

Dobrý deň. V prvom rade je potrebné pokúsiť sa s Vašou matkou komunikovať a vyjasniť si celú situáciu. Vo Váš prospech je tá skutočnosť, že rodičia majú voči deťom vyživovaciu povinnosť až do času, kým dieťa nie je schopné samé sa živiť. Pritom spravidla platí, že ak dieťa navštevuje strednú školu, nie je ešte schopné samé sa živiť. Pokiaľ sa s matkou nebudete vedieť rozumne dohodnúť, je na mieste, aby ste sa obrátili napríklad na príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.

JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo


4,9 (2,639)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Ako mám riešiť že ma vyhodili z domu? (Rodinné právo)

Dobrý deň,

otázky na tému vyživovacia povinnosť rodiča voči dieťaťu:

1. Dieťa ma 22 rokov, pokúšalo sa študovať na 2 vysokých školách, 1 rok pracovalo (plný pracovný pomer), momentálne začína študovať na (v poradí 3. ) vysokej škole. Kedy konci moja vyživovacia povinnosť voči nemu?

2. Syn si užíva výhody domácnosti svojich rodičov (tzv. Mama-hotel), zatiaľ som mu nepovolil prihlásiť sa na trvalý pobyt. Môžem mu zakázať užívanie domu?

Vopred ďakujem.

Odpoveď: Ako mám riešiť že ma vyhodili z domu?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 04.09.2019)

Dobrý deň,

ak je dieťa plnoleté a je schopné samo sa živiť, nemáte k nemu už vyživovaciu povinnosť. Od momentu kedy je vaše dieťa schopné samo sa uživiť, nemáte k nemu povinnosť vyplývajúcu z vyživovacej povinnosti a uvedená schopnosť nemusí vychádzať z reálneho stavu(potenciálna schopnosť sám sa o seba postarať). Uvedené znamená, že ak umelo predlžuje svoje štúdium, nemáte k nemu vyživovaciu povinnosť. Predlžovanie prípravy na povolanie je podľa § 75 ods. 2 zákona o rodine,  v rozpore s dobrými mravmi.

Vyživovacia povinnosť rodiča k dieťaťu trvá do času, kým dieťa nie je objektívne schopné samé sa živiť. Samotný vek dieťaťa teda nemusí byť vždy rozhodujúci. Dôležité je tiež napríklad aj to, či má ukončené štúdium.

Vyživovacia povinnosť neznamená povinnosť poskytovať bývanie. 

Ak by ste vaše dieťa vyhodili z domu, potom môže vaše dieťa žiadať o stanovenie výživného, ak by teda nebolo schopné samo sa živiť.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako mám riešiť že ma vyhodili z domu? (Rodinné právo)

Dobrý deň, bývam s priateľom u jeho mami 3 roky, do júla 2016, bolo všetko v poriadku, v júli mi priateľova mama začala robiť na prieky, potom si vymyslela, že vraj ju obmedzujem, zatváram ju do špajze a vypínanie jej svetlo. Ona berie lieky aj dosť pije alkohol, teraz sa ma snažia jeho súrodenci, ma ich 4roch, vysťahovať ma súdnou cestou, môžu to spraviť ak to priateľ nebude chcieť? Ešte som zabudla povedať, že mame spolu 3ročného syna, nemám u nich trvalý pobyt.

Odpoveď: Ako mám riešiť že ma vyhodili z domu?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 27.03.2017)

Dobrý deň,

podľa § 126 ods. 1 a 2 Občianskeho zákonníka 

Vlastník má právo na ochranu proti tomu, kto do jeho vlastníckeho práva neoprávnene zasahuje; najmä sa môže domáhať vydania veci od toho, kto mu ju neprávom zadržuje. Obdobné právo na ochranu má aj ten, kto je oprávnený mať vec u seba.

Vlastník veci, resp. ten, kto je oprávnený (napr. nájomcovia) mať vec u seba môžu podať na súd návrh na vypratanie nehnuteľnosti. Neuvádzate, kto všetko je vlastníkom nehnuteľnosti. Ak je jej vlastníkom len matka Vášho priateľa, potom môže primárne by voči Vám mohla túto žalobu podať matka Vášho priateľa. Ak súrodenci nie sú vlastníkmi, mohli by teoreticky podať žalobu, avšak súdu by museli preukázať, že sú oprávnení vec užívať (nájomná zmluva alebo súhlas vlastníka s bezodplatným užívaním a pod.).

Nesúhlas Vášho priateľa v tomto prípade nebude mať právny význam. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako mám riešiť že ma vyhodili z domu? (Rodinné právo)

Dobrý deň, je možné vyhodiť dieťa (18 rokov) z domu pokiaľ nemá ukončenú strednú školu? Ďakujem

Odpoveď: Ako mám riešiť že ma vyhodili z domu?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 24.10.2016)

Dobry den, ak je dieta uz plnolete, potom uz rodic nie je jeho zakonnym zastupcom avsak jeho vyzivovacia povinnost trva do casu, kym dieta nie je schopne same sa zivit. Vyzivovacia povinnost neznamena povinnost poskytovat byvanie. 

Ak by rodic po dovrseni 18 rokov veku vyhodil dieta z domu, potom moze ratat s tym, ze dieta moze ziadat o stanovenie vyzivneho.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Ako mám riešiť že ma vyhodili z domu?" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (2,639)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku