Dobrý deň, na Vašu otázku, ktorá pozostáva z dvoch častí odpovedáme nasledovne :
1./ Previesť členské práva a povinnosti a nájom bytu nemôžete bez súhlasu manžela, nakoľko ste spoločnými nájomcami bytu.
1./ V prípade úmrtia jedného zo spoločných nájomcov, teda jedného z manželov, v zmysle ust. § 707 Obč. zákonníka platí, "ak ide o družstevný byt, zanikne smrťou jedného z manželov spoločný nájom bytu manželmi. Ak sa právo na družstevný byt nadobudlo za trvania manželstva, zostáva členom družstva pozostalý manžel a jemu patrí členský podiel; na to prihliadne súd v konaní o dedičstve. Ak zomrel manžel, ktorý nadobudol právo na družstevný byt pred uzavretím manželstva, prechádza jeho smrťou členstvo v družstve a nájom družstevného bytu na toho dediča, ktorému pripadol členský podiel. Ak ide o viac predmetov nájmu, môže členstvo poručiteľa prejsť na viacerých dedičov." To, že deti nebývajú s Vami, nie je podstatné z hľadiska nadobudnutia dedičstva, preto členom družstva z titulu dedenia sa môže stať aj fyzická osoba, ktorá nemá na území SR trvalý pobyt, ako aj fyzická osoba, ktorá v byte nebýva.
2./ V otázke nepíšete, či ste byt už nadobudli do vlastníctva od družstva.
3./ V súčasnosti ak by ste chceli družstevný byt riešiť za života, môžete tak urobiť aj napr. darovacou zmluvou ktorou prevediete člen. práva a povinnosti na obdarovaného a súčasne aj práva spojené s nájmom uvedeného bytu. V tomto prípade je potrebné splniť povinnosti voči bytovému družstvu - oznámiť uzatvorenie zmluvy. V tejto časti si Vás dovoľujeme odkázať na stanovy Vášho SBD, ktoré budú určite zverejnené na internete. Odporúčame zriadenie vecného bremena spočívajúce v práve bývania a užívania bytu.
4./ Ak ste byt nadobudli do osobného vlastníctva, potom s bytom za života môžete voľne disponovať podľa svojho uváženia. V oboch prípadoch odporúčame zriadenie vecného bremena - právo doživotného užívania a bývania v byte. Ak je byt vo Vašom vlastníctve tak ste ho nadobudli do bezpodielového spoluvlastníctva. Môžete previesť aj len určitú časť bytu vo Vami dohodnutom podiele na deti, pričom zostávajúci podiel naďalej zostáva v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov.