Ako dlho trvá rozvod manželstva za účasti maloletých detí?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Prešov

Otázka: Ako dlho trvá rozvod manželstva za účasti maloletých detí?

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať. Moja manželka mi oznámila, že koncom januára podala žiadosť o rozvod. Aký dlho trvá, kým mi príde oznámenie? Zaujímalo by ma tiež, ako je to so striedavou výchovou - máme s manželkou dve deti vo veku 6 a 7 rokov. Aj keď sa o deti starám viac ja ako ona, nechce o tejto možnosti ani počuť. Ďakujem.

Odpoveď: Ako dlho trvá rozvod manželstva za účasti maloletých detí?

Dobrý deň, dlžka súdneho konania o rozvod manželstva závisí predovšetkým od vôle manželov manželstvo rozviesť alebo nie. V prípade účasti maloletých detí, sa súdne konanie dokáže značne predlžiť a to ak sa manželia nedokážu dohodnúť na výkone rodičovských práv a povinností. Súdne konanie ovplyvňujú svojou mierou súčinnosti aj jeho účastníci a to najmä prostredníctvo kvalifikovaných a bezvadných podaní resp. svojou účasťou na pojednávaniach. V neposlednom rade je potrebné spomenúť zaneprázdnenosť súdov, čo je v slovenských podmienkach bežný jav. Podľa § 24 zákona o rodine, ak sú obidvaja rodičia spôsobilí dieťa vychovávať a ak majú o osobnú starostlivosť o dieťa obidvaja rodičia záujem, tak súd môže zveriť dieťa do striedavej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov, ak je to v záujme dieťaťa a ak budú takto lepšie zaistené potreby dieťaťa. Ak so striedavou osobnou starostlivosťou súhlasí aspoň jeden z rodičov dieťaťa, tak súd musí skúmať, či bude striedavá osobná starostlivosť v záujme dieťaťa. V konaní o rozvod preto môžete navrhnúť striedavú starostlivosť, čím sa súd bude zaoberať a skúmať Vaše dôvody pre jej nariadenia a to vo vzťahu k záujmu maloletých detí a zaistením ich životných potrieb a výchovy.