Odstúpenie od kúpnej zmluvy po podpise

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Odstúpenie od kúpnej zmluvy po podpise

Dobrý deň, chcem sa opýtať, uzavrel som kúpno-predajnú zmluvu. Platba za nehnuteľnosť prebehla v troch splátkach. Prvá splátka bola záloha, druhá časť 10 tisíc pri podpise zmluvy a tretia časť, vo výške 50 tisíc, bola vinkuláciou naviazaná na prepis v katastri. Ale prepis v katastri už trvá 20 dní nad zákonom stanovenou lehotu. Predávajúci chce odstúpiť od zmluvy a nájsť nového kupca, ktorý mu to zaplatí hneď. Má nato právo? V sekcii o odstúpení od zmluvy a doručovaní sa píše o odstúpení zmluvy pre predávajúceho len v bode 1, a to: 1) "Predávajúci má právo odstúpiť od zmluvy v prípade, ak do termínu určeného v tejto zmluve nebude v plnej výške zaplatená celá kúpna cena." Pričom termín určený v tejto zmluve nie je splnený: prvé dve časti som zaplatil a tretia je definovaná takto: "Zvyšok kúpnej ceny vo výške 50 tisíc eur bude z účtu notárskej úschovy časti kúpnej ceny uvoľnený podľa podmienok vinkulácie určenej v zmluve o zriadení notárskej úschovy. A to po predložení originálu príslušného listu vlastníctva pre kataster." Je takáto zmluva vypovedateľná zo strany predajcu? Dominik

Odpoveď: Odstúpenie od kúpnej zmluvy po podpise

Dobrý deň, oboznámili sme sa s vašou otázkou.
Pokiaľ ide o odstúpenie od zmluvy, tu platí ust. § 48 Obč. zákonníka, podľa ktorého platí, že "od zmluvy môže účastník odstúpiť, len ak je to v tomto alebo v inom zákone ustanovené albo účastníkmi dohodnuté. Odstúpením od zmluvy sa zmluva od začiatku zrušuje, ak nie je právnym predpisom ustanovené alebo účastníkmi dohodnté inak."

Ak z vašej strany boli splnené všetky podmienky zmluvy, a iné podmienky resp. dôvody na odstúpenie od zmluvy neboli dohodnuté, nie je právny dôvod na odstúpenie od zmluvy. Z otázky súčasne predpokladáme, že návrh na vklad podal notár, a preto predpokladáme, že úkon je právne perfektný. Návrh na vkad podáva notár elektronicky. Nevieme z akého dôvodu trvá konanie o návrhu na vklad dlho, v tomto smere vás musí infomrovať notár.

Odporúčam vo veci kontaktovať advokáta aj s dokladmi.