Môžem odstúpiť od kúpnej zmluvy?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Banská Bystrica

Otázka: Môžem odstúpiť od kúpnej zmluvy?

Dobrý deň. Rada by som sa opýtala, či môžem odstúpiť od kúpnej zmluvy na nehnuteľnosť ako kupujúca, keď som zistila po prebraní nehnuteľnosti skryté závady na dome a nebola som o nich informovaná. Nehnuteľnosť ešte nie je zapísaná na katastrálnom úrade. Vlastníkom nehnuteľnosti je stále predávajúci. Ďakujem.

Odpoveď: Môžem odstúpiť od kúpnej zmluvy?

Dobrý deň

závisí aké ustanovenia máte dojednané v zmluve a o aké závady ide. Podľa § 596 zák. č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník: “Ak vec má vady, o ktorých predávajúci vie, je povinný kupujúceho pri dojednávaní kúpnej zmluvy na ne upozorniť.” Podľa § 597 zák. č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník: 1) Ak dodatočne vyjde najavo vada, na ktorú predávajúci kupujúceho neupozornil, má kupujúci právo na primeranú zľavu z dojednanej ceny zodpovedajúcu povahe a rozsahu vady; ak ide o vadu, ktorá robí vec neupotrebiteľnou, má tiež právo od zmluvy odstúpiť. 2) Právo odstúpiť od zmluvy má kupujúci aj vtedy, ak ho predávajúci ubezpečil, že vec má určité vlastnosti, najmä vlastnosti vymienené kupujúcim, alebo že nemá žiadne vady, a toto ubezpečenie sa ukáže nepravdivým.”