Ako uzatvoriť kúpnu zmluvu?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Žilina

Otázka: Ako uzatvoriť kúpnu zmluvu?

Dobrý deň, potreboval by som poradiť ohľadom kúpnej zmluvy, mám niekoľko otázok. 1) Musí byť zmluva vždy zviazaná, prelepená so značkou na zadnej strane? 2) Môžem zistiť rodné čísla predávajúcich na katastri alebo na obecní úrad? Alebo sa to dá zistiť len priamo od dotyčných osôb? 3) Ak mám viacerých predávajúcich, potrebujem mať viac zmlúv pre každého zvlášť alebo stačí dva originály pre kataster? 4) Môžem ja ako kupujúci podať a podpísať návrh na vklad do katastra alebo to musia urobiť predávajúci? 5) Musia byť podpisy overené v mieste, kde sa nachádza pozemok v obci, alebo môže to byť kdekoľvek v rámci územia Slovenskej Republiky? 6) Musia byť v zmluve uvedené písmená A (ako majetková podstata) a B (ako poradie vlastníka zapísaného na list vlastníctva)? 7) Pri viacerých predávajúcich spoluvlastníkoch musí byť tiež uvedený podiel (napr. 1/4) a výmera (napr. 25m2) alebo stačí len podiel? 8) Platí zmluva od podpisu predávajúceho po dobu 3 rokov (napr. od 1. 5. 2017 do 1. 5. 2020) a potom je zmluva neplatná a kataster vklad nepovolí? Budem potrebovať novú zmluvu? 9) Predkupné právo spoluvlastníkov - ide lehota od dátumu, kedy kataster povolil vklad alebo od dátumu podpisu na zmluve predávajúceho? 10) Ak som kúpil pozemok a mám už kúpnu zmluvu a niekto iný kúpi ten istý pozemok neskôr, ale podá vklad na kataster skôr ako ja a ten mu bude povolený, čo sa stane, keď prídem o pol roka s tou istou zmluvou? Budem mať ja právo na vklad, ak na zmluve mám uvedený skorší dátum kúpy, alebo mám smolu? Veľmi pekne ďakujem za odpovede.

Odpoveď: Ako uzatvoriť kúpnu zmluvu?

Dobrý deň.

Kúpna zmluva, ktorá pozostáva z viacerých listov strán, musí byť zviazaná tak, aby nebolo možné ju zameniť. Na kúpnej zmluve sa overujú podpisy len predávajúcich, ktorí ich môžu overiť kdekoľvek na území SR, pričom pri overení Vám zmluvu notár alebo obec zviaže. V kúpnej zmluve musia byť uvedené rodné čísla predávajúcich, ktoré získate len od nich, ani kataster a ani obecný úrad Vám ich nemôže poskytnúť.

Na jednej zmluve môžu byť viacerí kupujúci ako aj viacerí predávajúci a na kataster sa môže predložiť len 2x originál zmluvy podpísaný všetkými účastníkmi zmluvy. Každý účastník zmluvy by mal dostať jednu zmluvu a 2 originály musia ísť na kataster (stačí ak na týchto zmluvách budú overené podpisy predávajúcich). Návrh na vklad môže podať ktorýkoľvek z účastníkom zmluvy, pričom podpis sa na návrhu na vklad neoveruje.

V kúpnej zmluve musí byť presne špecifikovaný predmet prevodu tak ako je uvedený na liste vlastníctva v časti A a výška spoluvlastníckeho podielu jednotlivých predávajúcich tak ako je uvedené na liste vlastníctva (stačí napr. 1/2), nemusí sa uvádzať poradie spoluvlastníka uvedené v časti B listu vlastníctva.

Kúpnu zmluvu je potrebné podať na kataster do 3 rokov od podpisu zmluvy, v opačnom prípade platí, že ste od zmluvy odstúpili a preto nemôže byť zo strany katastra vklad vlastníckeho práva v zmysle tejto kúpnej zmluvy povolený. Museli by ste uzatvoriť novú kúpnu zmluvu.

V prípade nerešpektovania predkupného práva sa oprávnený môže domáhať svojho predkupného práva (žalobou) vo všeobecnej trojročnej premlčacej dobe ktorá začne plynúť odo dňa, keď oprávnený mohol svoje predkupné právo vykonať po prvý krát, t.j. lehota začína plynúť od uzavretia kúpnej zmluvy.

Ak ste nepodali v trojročnej lehote návrh na vklad kúpnej zmluvy a predávajúci predal ten istý pozemok tretej osobe, ktorá tento návrh na vklad podala a kataster nehnuteľnosti vklad povolil, máte len právo odstúpiť od kúpnej zmluvy a žiadať od predávajúceho vrátenie kúpnej ceny.