Zrušenie a vyplatenie sumy zo životnej poistky

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Žilina

Otázka: Zrušenie a vyplatenie sumy zo životnej poistky

Dobrý deň, už nejaký čas nežijem v spoločnej domácnosti so svojím manželom. Momentálne sa ešte nerozvádzame, ale je pravdepodobné, že k tomu časom dôjde. Aktuálne som bez práce a neviem si dovoliť platiť mesačné poplatky za poistku. Chcela by som si nechať vyplatiť celkovú sumu z poistky. Je možné, že táto suma, ktorá mi bude vyplatená ešte počas platnosti nášho manželstva, nebude súčasťou riešenia bývalej spoločnej majetkovej úpravy pri prípadnom rozvode? Tieto peniaze by mi pomohli riešiť moje aktuálne finančné problémy. Ďakujem vám za odpoveď.

Odpoveď: Zrušenie a vyplatenie sumy zo životnej poistky

Dobrý deň, podľa ustanovenia § 143 Občianskeho zákonníka každý príjem jedného alebo druhého manžela počas trvania manželstva patrí do BSM. Výnimkami sú iba príjmy, ktoré nadobudne manžel počas trvania manželstva darom alebo dedením. Tzn. že i Váš príjem z vyplatenej poistky bude patriť do BSM, ak Vám bude vyplatená suma počas trvania manželstva.