PREPIS vozidla zablokované exekúciou

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Žilina

Otázka: PREPIS vozidla zablokované exekúciou

Dobrý deň, predali sme auto a chceli sme ho prepísať. Na polícii nám však povedali, že auto sa nedá prepísať, pretože jeho majiteľ má exekútora. Platí svoj dlh a exekúcia nie je na auto. Neviem, čo mám robiť v tomto prípade. Ako môžeme auto prepísať na človeka, ktorému sme ho predali?

Odpoveď: PREPIS vozidla zablokované exekúciou

Dobrý deň.

Na to, aby mohol príslušný dopravný inšpektorát vykonať prepis vozidla na nového majiteľa, nesmie byť na vozidle evidovaná žiadna exekúcia. Orgán Policajného zboru nevykoná zápis o zmene držby vozidla, odhlásenie vozidla do cudziny a zmenu údajov o vlastníkovi vozidla, ak súdny exekútor vyznačil v evidencii vozidiel, že sa proti vlastníkovi vozidla vedie exekučné konanie.

Poskytnutie informácií o exekútorských blokáciách

Informovať sa o exekútorských blokáciách vozidla môžete cez elektronickú službu Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. Touto službou získate prehľad o aktuálne vedených exekútorských blokáciách na vozidle evidovaných v  systéme evidencie vozidiel.

Na to, aby ste mohli využiť túto elektronickú službu, musíte byť držiteľom čipovej karty osvedčenia o evidencii vozidla (Osvedčenie o evidencii časť I) a zároveň musíte byť držiteľom elektronického občianskeho preukazu.

Vyňatie motorového vozidla z exekúcie

Exekučný poriadok umožňuje vyňať motorové vozidlo z exekúcie, ale len v prípade, ak slúži na prepravu osoby s ťažkým zdravotným postihnutím a pre potreby jeho rodiny alebo pre potreby členov jeho domácnosti, keďže osobné auto inak nepatrí medzi veci, ktoré môžu byť vyňaté z výkonu exekúcie.

V zmysle § 115 ods. 2 Exekučného poriadku z exekúcie sú vylúčené:
a) bežné súčasti odevov, bielizeň a obuv,
b) nevyhnutné vybavenie domácnosti, a to posteľ povinného a členov jeho rodiny, stôl, stoličky podľa počtu členov jeho rodiny, chladnička, sporák, varič, vykurovacie teleso, palivo, práčka, periny a posteľná bielizeň, bežný kuchynský riad, rádioprijímač,
c) domáce zvieratá s výnimkou tých, ktoré slúžia na podnikanie,
d) veci povinného slúžiace na plnenie jeho pracovných úloh alebo na podnikanie do výšky 331, 94 eura,
e) zdravotnícke potreby a iné veci, ktoré povinný potrebuje vzhľadom na svoju chorobu alebo telesnú chybu,
f) veci, na ktoré sa poskytli dávky v hmotnej núdzi a príspevky k dávke poskytované podľa osobitného predpisu, peňažné príspevky na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia poskytované podľa osobitného predpisu a opatrenia sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately finančného charakteru poskytované podľa osobitného predpisu.
g) osobné motorové vozidlo, ktoré povinný, ktorým je fyzická osoba, potrebuje na individuálnu prepravu a na uspokojovanie potrieb fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím a potrieb jeho rodiny alebo členov domácnosti,
h) snubný prsteň a obrúčka,
i) hotové peniaze do sumy 99, 58 eura,
j) študijná literatúra a hračky.

Nakladanie s majetkom podliehajúcim exekúcii

Exekučný poriadok upravuje v § 61d podmienky nakladania s majetkom podliehajúcim exekúcii zo strany povinného.

§ 61d Exekučného poriadku znie:

(1) Po doručení upovedomenia o začatí exekúcie nemožno nakladať s majetkom podliehajúcim exekúcii bez predchádzajúceho písomného súhlasu exekútora s výnimkou bežných právnych úkonov.

(2) Nakladanie s majetkom v rozpore so zákazom podľa odseku 1 nemá vplyv na platnosť právneho úkonu. Takýto právny úkon je však voči oprávnenému neúčinný a nárok oprávneného môže byť uspokojený v exekúcii z toho, čo ušlo, a to bez toho, aby musel takémuto právnemu úkonu odporovať, ak ide o nakladanie s majetkom v prospech osôb podľa § 42a ods. 3 a 4 Občianskeho zákonníka, ktoré o prebiehajúcej exekúcii vedeli alebo pri vynaložení náležitej starostlivosti museli vedieť.

Na základe tohto ustanovenia Exekučného poriadku majiteľ vozidla nemal bez súhlasu exekútora vozidlo predať, pretože ide o majetok podliehajúci exekúcii.

Odklad exekúcie

Exekútor môže exekúciu odložiť a to z dôvodov uvedených v § 61h Exekučného poriadku, ktorý znie:

(1) Exekútor vydá upovedomenie o odklade exekúcie, ktoré doručí účastníkom konania, platiteľovi mzdy povinného, banke, dlžníkovi povinného alebo iným osobám dotknutým exekúciou, ak
a) povinný v priebehu exekúcie zomrel,
b) bola podaná vylučovacia žaloba alebo prebieha konanie o určení vlastníckeho práva podľa § 44 ods. 9,
c) povinný, ktorý je fyzickou osobou, podal žiadosť o povolenie splátok, na ktorú sa prihliada,
d) povinný, ktorý je fyzickou osobou, podal žiadosť o odklad exekúcie a vyhlásil, že sa bez svojej viny ocitol prechodne v takom postavení, že by neodkladná exekúcia mohla mať pre neho alebo pre príslušníkov jeho rodiny zvlášť nepriaznivé následky,
e) povinný pri exekúcii na vymoženie pohľadávky na výživnom zaplatil zameškané výživné vrátane trov oprávneného a exekútora, podal žiadosť o odklad exekúcie a vyhlásil, že bežné výživné bude ďalej prostredníctvom exekútora plniť dobrovoľne,
f) povinný, ktorý podal návrh na zastavenie exekúcie, zložil zábezpeku v hodnote vymáhaného nároku na osobitný účet exekútora zriadený na tento účel,
g) z osobitného predpisu7s) vyplýva, že sa exekúcia odkladá alebo že sa prerušuje,
h) po začatí exekúcie bolo rozhodnuté o odklade vykonateľnosti exekučného titulu,
i) súd podal Ústavnému súdu Slovenskej republiky návrh na začatie konania, pretože dospel k záveru, že sú splnené podmienky na konanie o súlade právnych predpisov,
j) súd podal návrh na začatie prejudiciálneho konania pred Súdnym dvorom Európskej únie podľa medzinárodnej zmluvy, ktorou je Slovenská republika viazaná.

    (2) Vydaním upovedomenia o odklade exekúcie sa exekúcia odkladá. Ak ide o dôvod odkladu exekúcie podľa odseku 1 písm. b), exekúcia sa odkladá v časti týkajúcej sa dotknutej veci. Ak v § 38 ods. 2 nie je ustanovené inak, len čo uplynie doba, počas ktorej bola exekúcia odložená, exekútor v exekúcii pokračuje bez rozhodnutia.
     (3) Exekútor žiadosti povinného podľa odseku 1 písm. d) vyhovie tak, že odloží exekúciu na dobu uvedenú v žiadosti povinného, najdlhšie však tri mesiace od podania žiadosti. Na dobu dlhšiu možno exekúciu odložiť len so súhlasom oprávneného.
     (4) Na žiadosť povinného sa neprihliada, ak
a) ide o opakovanú žiadosť povinného podľa odseku 1 písm. d) počas exekučného konania,
b) povinnému už bola doručená dražobná vyhláška alebo
c) povinnému už bolo povolené splácať vymáhaný nárok v splátkach.

Na základe vyššie uvedených ustanovení zákona preto odporúčam kontaktovať exekútora so žiadosťou o odklad exekúcie, keďže podľa Vami uvádzaných skutočností sa vymáhaná pohľadávka zo strany majiteľa vozidla platí. Zároveň je potrebné sa dohodnúť s exekútorom, aby predmetné vozidlo odblokoval, pretože až po odblokovaní vozidla budete môcť urobiť prepis vozidla na nového majiteľa.