Máte
otázku?

Zmena spoluvlastníckeho podielu nehnuteľnosti


Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Žilina

Otázka: Zmena spoluvlastníckeho podielu nehnuteľnosti

Dobrý deň, chcela by som sa informovať, či je možné zmeniť spoluvlastnícky podiel na byte v prípade, ak je na ňom ťarcha banky. S priateľom sme kúpili byt minulý rok, no kvôli mojej vtedajšej situácii mám podiel na byte 1/10 a on 9/10. Existuje nejaká možnosť, ako zmeniť podiely na 1/2 a 1/2, buď u notára alebo len v banke? Ďakujem.

Odpoveď: Zmena spoluvlastníckeho podielu nehnuteľnosti

Dobrý deň. 

Zmeniť spoluvlastnícky podiel k nehnuteľnosti medzi dvoma spoluvlastníkmi je možné len na základe zmluvy a to buď kúpnej zmluvy alebo darovacej zmluvy. Predmetom zmluvy bude predaj, resp. darovanie časti spoluvlastníckych podielov tak, aby ste v konečnom dôsledku vlastnili každý 1/2 nehnuteľnosti.

Z dôvodu toho, že nehnuteľnosť je zaťažená záložným právom banky, je potrebné si vyžiadať súhlas banky s prevodom spoluvlastníckych podielov, keďže ide o prevod spoluvlastníckych podiel k nehnuteľnosti. Banka by však nemala mať problém s vydaním takého to súhlasu, pretože vlastníci ostávajú rovnakí, len sa mení výška ich spoluvlastníckych podielov. 

Trápi vás "Zmena spoluvlastníckeho podielu nehnuteľnosti" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Zmena spoluvlastníckeho podielu nehnuteľnosti (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, rád by som sa informoval, či je možné predať väčšinové vlastníctvo majetku bez súhlasu spolumajiteľov.

Odpoveď: Zmena spoluvlastníckeho podielu nehnuteľnosti

(odpoveď odoslaná: 31.05.2024)

Dobrý deň,
ak máte na mysli prevod väčšinového spoluvlastníckeho podielu, tak v takom prípade je najprv potrebné ponúknuť daný podiel ostatným spoluvlastníkom, a to za rovnakých podmienok. V prípade, že ide o nehnuteľnosť, je potrebné učiniť písomnú ponuku na odkúpenie Vášho podielu každému spoluvlastníkovi s tým, že im dáte čas na prijatie ponuky v lehote minimálne dvoch mesiacov, v prípade hnuteľnej veci je to 8 dní, inak ponuka nebude platná. V prípade, ak by ste tento postup nedodržali a podiel previedli na inú osobu, tak by spoluvlastníci mohli daný úkon napadnúť, napr. sa domáhať relatívnej neplatnosti úkonu. Výnimku v tomto smere zákon ukladá pri prevode na blízke osoby. Ak by ste chceli podiel previesť na blízku osobu v zmysle § 116 a 117 Občianskeho zákonníka, tak potom nie je potrebné predkupné právo ostatných spoluvlastníkov rešpektovať a urobiť im ponuku a podiel môžete rovno previesť. 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Zmena spoluvlastníckeho podielu nehnuteľnosti (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, som vlastníčkou pozemku a chcela by som, aby táto vlastnosť bola rozšírená na viac osôb. Môžete mi, prosím, poradiť, ako postupovať? Ide konkrétne o ulicu, ktorá momentálne patrí len mne, ale chcem, aby sa stali spoluvlastníkmi aj moji susedia. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Zmena spoluvlastníckeho podielu nehnuteľnosti

(odpoveď odoslaná: 15.06.2023)

Dobrý deň, na Vami položenú otázku uvádzam, že je potrebné nechať vyhotoviť geometrický plán a na jeho podklade spísať kúpnu zmluvu s vlastníkmi nehnuteľností - domov a dohodnúť sa na podieloch na príslušnej ceste., vrátane ceny za odkúpenie príslušných podielov. Následne cesta bude v podielovom spoluvlastníctve vlastníkov konkrétnych domov.

Vo veci odporúčam na spísanie zmluvy kontaktovať advokáta.


Podotázka: Zmena spoluvlastníckeho podielu nehnuteľnosti (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, Rozvod s bývalým manželom sme si vybavili pred 13 rokmi, avšak na liste vlastníctva stále figuruje, že sme bezpodieloví vlastníci s podielom 1/1. Teraz mám v pláne požiadať banku o úver a vyplatiť bývalému manželovi polovicu hodnoty majetku. Ráda by som sa informovala, či je možné vypracovať zmluvu o prevode vlastníckych práv a aký podiel bude mať v tom prípade predávajúci a kupujúci, keď na liste vlastníctva je uvedený náš spoločný podiel 1/1. Ďakujem.

Odpoveď: Zmena spoluvlastníckeho podielu nehnuteľnosti

(odpoveď odoslaná: 15.10.2019)

Dobrý deň. Ak ste sa rozviedli už pred 13 rokmi, tak sa v zmysle zákona Vaše bezpodielové spoluvlastníctvo k nehnuteľnostiam po troch rokoch od rozvodu vyporiadalo tak, že spoločný majetok prešiel do podielového spoluvlastníctva, kde obaja máte veľkosť spoluvlastníckeho podielu 1/2. Uvedené platí aj napriek tomu, že na katastri máte stále evidovaný spoločný podiel 1/1.

Prvým krokom je zistenie si podmienok pre úver v banke. Ďalší krok je oznámenie na kataster, kam priložíte rozsudok o rozvode s vyznačenou doložkou právoplatnosti a požiadate o aktualizáciu údajov v katastri s poukazom na § 149 ods. 4 OZ, ktorý hovorí: "Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerane o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné."

Následne môžete s bývalým manželom uzavrieť dohodu o zrušení a vyporiadaní Vášho podielového spoluvlastníctva k dotknutej nehnuteľnosti.



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Zmena spoluvlastníckeho podielu nehnuteľnosti" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.