Zmena priezviska dieťaťa ?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Košice

Otázka: Zmena priezviska dieťaťa ?

Ďakujem Vám od srdca za odpoveď. Dúfam, že mám aspoň malú šancu na úspech.

Mohli by ste mi poradiť, kde by som našla vzor na napísanie podania o zrušenie priezviska? Ďakujem.

Odpoveď: Zmena priezviska dieťaťa ?

Dobrý deň,

čo má obsahovať žiadosť, ako aj podklady, ktoré je potrebné k nej pripojiť nájdete na stránke Ministerstva vnútra SR, ako aj v samotnom zákone o mene a priezvisku č.  330/1993 Z.z.,   resp. príslušné tlačivo - formulár Vám budú poskytnuté na prísl. okresnom úrade.

Ešte poznámka k Vašej predchádzajúcej otázke : Pýtala ste sa na podmienky zmeny priezviska Vášho maloletého syna. Zrejme /z otázky to ale nevyplýva/ ste si po rozvode zmenila svoje priezvisko na predchádzajúce, ktoré ste mala pred manželstvom. V takomto prípade súd  by mal  uvedenú zmenu priezviska maloletého na Vaše terajšie priezvisko povoliť, resp.  rozhodnutím súdu bude nahradený súhlas otca maloletého.

Nevieme, ale z Vami položenej otázky to vychádza, či náhodou nechcete maloletému zmeniť priezvisko na priezvisko Vášho terajšieho priateľa. Ak je to tak, máme ten názor, že súd resp.  prísl. okresný úrad uvedenú zmenu nepovolí a teda je zbytočné podávať žiadosť.  Dôvodom je skutočnosť, že zákon o mene a priezvisku hovorí o postupe pri určení priezviska dieťaťa a pri jeho zmene vždy hovorí o manželoch, resp. rodičovi. Aby mohlo byť maloletému zmenené priezvisko na priezvisko Vášho priateľa, musela by ste s ním uzavrieť manželstvo a dohodnúť  sa na spoločnom, jeho terajšom priezvisku.