Zmena priezviska bez súhlasu otca

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Trnava

Otázka: Zmena priezviska bez súhlasu otca

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či by som mohla zmeniť priezvisko bez súhlasu otca. Mám štvorročnú dcéru, o ktorú sa jej biologický otec nezaujíma. Naposledy ju videl, keď bola deväťmesačná a alimenty posiela sporadicky, podľa svojho uváženia. Je kvôli nesplácaniu alimentov trestne stíhaný. O svoju dcéru prejavuje záujem len vtedy, keď mu zavolám ja, inak sa o ňu nezaujíma. Pred rokom som sa vydala a s mojím súčasným manželom máme syna. Chcela by som, aby sme sa všetci volali rovnako. Svojej dcére som po narodení dala moje priezvisko, keďže som stále bola slobodná. Pokúsila som sa s biologickým otcom dohodnúť, avšak bez úspechu. Jediná možnosť, ako by sa s ním dalo dohodnúť, je taká, že by som mu podpísala potvrdenie o splatení všetkých peňazí, za ktoré je odsúdený. Iný spôsob dohody s ním neexistuje. Poradili by ste mi, prosím vás? Vopred vám ďakujem.

Odpoveď: Zmena priezviska bez súhlasu otca

Dobrý deň,

aj v takýchto prípadoch, ako je Váš je možné bez výslovného súhlasu otca maloletého dieťaťa dosiahnuť zmenu priezviska maloletého dieťaťa. Pre ozrejmenie celej situácie a tiež postupu si Vám dovoľujeme priblížiť komplexnú právnu úpravu týkajúcu sa možnosti zmeny priezviska maloletého dieťaťa.

Právna úprava v zákone o mene a priezvisku

Ustanovenie § 11 ods. 3 zákona o mene a priezvisku upravuje možnosť zmeny priezviska maloletého dieťaťa. Zákon takéto zmenu, resp. podanie žiadosti na príslušný úrad, považuje za spoločnú žiadosť oboch rodičov. Až druhá veta tohto ustanovenia upravuje možnosť podania žiadosti i iba jedným rodičom, pričom v tomto prípade je potrebné k žiadosti priložiť aj ďalšie doklady vyžadované zákonom. Bez nich nie je možné žiadosti iba jedného z rodičov vyhovieť.

Podľa ustanovenia § 11 ods. 3 zákona o mene a priezvisku

Žiadosť o zmenu mena alebo zmenu priezviska maloletého podávajú jeho rodičia, ak sú jeho zákonnými zástupcami, ako spoločnú žiadosť. Ak ide o maloletého staršieho ako 15 rokov, musia k žiadosti priložiť jeho písomný súhlas s jeho úradne osvedčeným podpisom. Ak o zmenu mena alebo zmenu priezviska maloletého žiada iba jeden z jeho rodičov, k žiadosti priloží aj

a) písomný súhlas druhého rodiča s jeho úradne osvedčeným podpisom alebo právoplatné rozhodnutie súdu nahrádzajúce jeho súhlas, ak súhlas nedal alebo ak sa súhlas nedal získať,

b) úmrtný list druhého rodiča, ak zomrel,

c) právoplatné rozhodnutie súdu o pozbavení alebo obmedzení spôsobilosti na právne úkony druhého rodiča, ak bolo takéto rozhodnutie vydané.

Nakoľko vo Vašom prípade nie je možné získať súhlas otca dieťaťa, jediným spôsobom ako podať žiadosť o zmenu priezviska je podať ju spolu s právoplatným súdnym rozhodnutím o nahradení prejavu vôle otca. Tzn. že predtým než podáte žiadosť o zmenu priezviska, musíte iniciovať súdne konanie týkajúce sa nahradenia prejavu vôle otca maloletého dieťaťa. Možnosť podania takého návrhu vyplýva priamo z ustanovenia § 35 Zákona o rodine

Právna úprava v zákone o rodine

V zmysle ustanovenia § 35 Zákona o rodine sú rodičia povinní sa na podstatných veciach týkajúcich sa ich maloletého dieťaťa dohodnúť. V prípade, že rodičia nie sú schopní dospieť k dohode (tak ako vo Vašom prípade) môže sa ktorýkoľvek z nich obrátiť s návrhom na rozhodnutie priamo na súd.

Podľa ustanovenia § 35 Zákona o rodine

Ak sa rodičia nedohodnú o podstatných veciach súvisiacich s výkonom rodičovských práv a povinností, najmä o vysťahovaní maloletého dieťaťa do cudziny, o správe majetku maloletého dieťaťa, o štátnom občianstve maloletého dieťaťa, o udelení súhlasu na poskytovanie zdravotnej starostlivosti a o príprave na budúce povolanie, rozhodne na návrh niektorého z rodičov súd.

Súd po zistení skutočného stavu veci a skúmaní najlepšieho záujmu maloletého dieťaťa rozhodne o tom, či nahradí súhlas rodiča, ktorý so zmenou priezviska nesúhlasí. Zmena priezviska síce vyslovene nie je uvedená v ustanovení § 35 Zákona o rodine, avšak v tomto ustanovení sa nachádza iba tzv. demonštratívny výpočet podstatných vecí týkajúcich sa maloletého dieťaťa (zdôraznené slovom "najmä").

V zmysle ustálenej rozhodovacej praxe súdov a tiež názorov právnej doktríny sa považuje aj zmena priezviska za podstatnú vec týkajúcu sa maloletého dieťaťa. K dôvodom na povolenie zmeny priezviska proti vôli jedného z rodičov si Vám dovoľujem nižšie uviesť úryvok z rozsudku Krajského súdu v Žiline z 06.11.2008, sp.zn. 9 coP/23/2008:

Určiť meno a priezvisko deiťaťa patrí k právam a povinnostiam rodičov, pričom pri určení priezviska dieťaťa treba zachovať zásady, podľa ktorých
určiť priezvisko dieťaťa je právom obidvoch rodičov. Maloleté dieťa musí mať priezvisko svojho rodiča a k zmene priezviska maloletého môže dôjsť len zákonom predpísaným spôsobom. Na povolenie zmeny priezviska nie je právny nárok a podľa dlhodobej judikatúry súdov súd dá súhlas na podanie žiadosti jedným z rodičov (proti vôli druhého rodiča) len vtedy, ak sú na to závažné dôvody. Týmito dôvodmi sú predovšetkým dôvody, ak si rodič, ktorého priezvisko dieťa má, neplní svoje povinnosti voči dieťaťu, neprejavuje oň záujem a zrejme stratil k nemu citový vzťah alebo z iného vážneho dôvodu nie je v záujme ďalšej výchovy dieťaťa, aby sa u neho udržiaval a prehlboval pocit spolunáležitosti s týmto rodičom.

Zhrnutie

Ako vyplýva z vyššie uvedenej právnej analýzy, zákonodarca umožňuje za určitých okolností zmenu priezviska maloletého dieťaťa aj bez súhlasu, resp. proti vôli jedného z rodičov. Musia však byť na to splnené vyššie uvedené podmienky, najmä musíte disponovať súdnym rozhodnutím, ktorý nahradzuje prejav vôle (súhlas) otca maloletého dieťaťa. To, či súd nahradí prejav vôle otca maloletého dieťaťa bude závisieť na tom, či Vami uvedené dôvody a tiež skutočný stav veci (skutočnosti týkajúce sa najmä záujmu otca maloletého dieťaťa) posúdi ako dostatočné pre rozhodnutie o nahradení jeho súhlasu.