Máte
otázku?

Aké sú podmienky na zmenu priezviska maloletého dieťaťa?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Prešov

Otázka: Aké sú podmienky na zmenu priezviska maloletého dieťaťa?

Dobrý deň, mám 14-mesačného synčeka, ktorý má meno aj priezvisko po svojom otcovi. Keď som otehotnela, otec dieťaťa mi sľúbil, že si nás vezme, a presvedčil ma, aby som dieťaťu dala jeho priezvisko. Momentálne žijeme oddelene, otec nás opustil a ja by som rada zmenila synčekovo priezvisko na moje, keďže nás oklamal. Samozrejme, otec dieťaťa s tým nesúhlasí a tento slobodný život mu vyhovuje. Chcela by som sa opýtať, či je vôbec nejaká šanca zmeniť synovmu priezvisko, aby sa volal po mne a aby sme sa my dvaja – ja a syn – nevolali odlišne. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Aké sú podmienky na zmenu priezviska maloletého dieťaťa?

Dobrý deň, v zmysle § 35 zákona o rodine, ak sa rodičia nedohodnú o podstatných veciach súvisiacich s výkonom rodičovských práv a povinností, rozhodne na návrh niektorého z rodičov súd. Medzi podstatné veci patrí aj zmena priezviska maloletého dieťaťa, keďže na jeho zmenu je nevyhnutný súhlas oboch rodičov, čo predpokladá aj zákon č. 300/1993 Z.z. o mene a priezvisku. V prípade, že k súhlasu rodičov nedôjde, je nevyhnutné nahradiť súhlas druhého rodiča súdnym rozhodnutím. Je preto potrebné iniciovať súdne konanie o udelení súhlasu k podaniu žiadosti o zmenu priezviska na okresný úrad. Nakoľko je zmena priezviska závažným zásahom do jeho práv, vždy musí byť v jeho záujme. Súd preto posudzuje dôvody tohto návrhu, medzi ktoré patrí najmä dlhodobý nezáujem rodiča o stretávanie sa s dieťaťom, nezáujem o dieťa, o jeho výchovné prostredie, plnenie vyživovacej povinnosti alebo aj ďalšie okolnosti. 

Trápi vás "Aké sú podmienky na zmenu priezviska maloletého dieťaťa?" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Aké sú podmienky na zmenu priezviska maloletého dieťaťa?" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.