Aké orgány musí mať občianske združenie?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Košice

Otázka: Aké orgány musí mať občianske združenie?

Dobrý deň, chcem sa opýtať, či je nutné, aby občianske združenie okrem predsedu, podpredsedu a členskej rady, teda všetkých členov, malo aj kontrolný orgán a finančníka. Plánujem odovzdať združenie známemu, avšak on a jeho kolega sú len dvaja a nikto iný nechce zostávať v pozícii kontrolóra a finančníka. Mohlo by byť možné vo zápisnici, v ktorej meníme názov združenia a jeho stanovy, napísať, že kontrolná rada a finančník zanikajú, pričom zostáva len predsedníctvo a členská rada? Ďakujem.

Odpoveď: Aké orgány musí mať občianske združenie?

Dobrý deň,

právna úprava týkajúca sa združení je obsiahnutá v zákone č. 83/1990 Zb. o združovaní občanov. Zákon neustanovuje povinné orgány združenia. V podstate je na členoch občianskeho združenia ako usporiadajú vnútorné vzťahy, vrátane jeho orgánov. Rozhodujúca je preto úprava v stanovách. Zápisnicou, ktorou zmeníte názov OZ, preto môžete osvedčiť i zmenu predsedu alebo štatutárneho zástupcu občianskeho združenia, prípadne členov OZ. Môžete uviesť, ktoré orgány zanikajú, a ktoré ostávajú. Na zmenu sa vyžaduje zmena stanov, o ktorej rozhoduje orgán, do ktorého kompetencie OZ toto oprávnenie zverilo. Okrem toho bude potrebné vypracovať oznámenie o zmene údajov adresovanému Ministerstvu vnútra SR, ktoré musí byť podpísané štatutárnym orgánom a súčasne aj novozvoleným štatutárnym orgánom. Pravosť podpisu musí byť úradne osvedčená.