Žiadosť o získanie výlučnej starostlivosti

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Žilina

Otázka: Žiadosť o získanie výlučnej starostlivosti

Dobrý deň, prosím Vás o radu. Chcem vedieť, ako postupovať v prípade, keď ex-priateľka môjho syna podala na súd žiadosť o výlučnú starostlivosť nad ich spoločnou dcérou. Od narodenia dcéry nebývajú v spoločnej domácnosti, pretože sa syn vrátil domov. Syn pravidelne mesačne prispieva na dcéru, podľa ústnej dohody. Navštevuje dcéru tak často, ako mu to jej matka dovolí a podľa svojho voľného času, pretože pracuje v nepretržitej prevádzke. Keď dcéra niečo potrebuje, syn jej to poskytne. Avšak často sa stáva, že mu matka dcéry neumožňuje návštevu, neodpovedá na sms ani na telefonáty a pripisuje mu nedostatok záujmu o dcéru. Syn si zobral úver, aby si mohol prerobiť prízemie nášho domu a žiť tam so svojou dcérou. Napriek tomu, že má ex-priateľku stále rád a ona o tom vie, pod vplyvom svojej matky sa rozhodla žiadať o výlučnú starostlivosť a odmietnuť mu návštevu dcéry. Tvrdí, že už dcéru neuvidí, pretože sme ich rodinu osočovali a nechce, aby sa vnučka stretávala s našou rodinou. Chcem sa spýtať, či môže súd rozhodnúť v prospech ex-priateľky. Syn sa nechce súdiť a chce situáciu riešiť dohodou, avšak zdá sa to byť neúčinné. Má možnosť stretnúť sa s dcérou ešte pred rozhodnutím súdu, aby nevznikol dojem, že o dcéru nemá záujem? Môže požiadať o striedavú starostlivosť aj keď dcéra má len 16 mesiacov? Má sám požiadať o úpravu pravidiel stretnutí s dcérou alebo sa to bude riešiť v tomto súdnom pojednávaní? Veľmi pekne Vám ďakujem za pomoc.

Odpoveď: Žiadosť o získanie výlučnej starostlivosti

Dobrý deň.

Ak rodičia nežijú spolu, tak súd určí komu sa maloleté dieťa zveruje do osobnej starostlivosti a zároveň určí kedy sa môže druhý rodič s maloletým dieťaťom stretávať. Na súde sa preto bude riešiť aj úprava styku otca s dieťaťom, preto nie je potrebné zo strany Vášho syna podávať návrh na jeho úpravu. Keďže ide o dieťa veľmi malé, tak sa zvyčajne zveruje do osobnej starostlivosti matky. To však neznamená, že otec nemá žiadne práva, jemu ako rodičovi ostávajú všetky práva k dieťaťu, t.j. má nárok vedieť o zdravotnom stave dieťaťa, o pobyte dieťaťa mimo trvalého pobytu, má právo sa s ním stretávať a pod.

V prípade, že momentálne je problém so stykom otca s dieťaťom, odporúčam podať návrh na neodkladné opatrenie, na základe ktorého súd upraví dočasne tento styk až do skončenia konania vo veci samej. Pokiaľ ide o striedavú starostlivosť, tak pri takýchto maloletých detí sa nestanovuje.