Zdravotne postihnuté dieťa a výživné

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo,

Otázka: Zdravotne postihnuté dieťa a výživné

Dobrý deň. Môj bývalý manžel od mňa vyžaduje výživné, hoci je schopný pracovať, má možnosť zamestnať sa a nie je vážne chorý ani nemá žiadny iný závažný zdravotný problém, ktorý by mu bránil pracovať. Argumentuje tým, že sa stará o postihnutého syna, ktorého dostal do starostlivosti na základe právoplatného rozhodnutia súdu. Je teda možné, že si môže nárokovat výživné, napriek tomu, že si môže a dokáže sám postarať o seba a jeho nezamestnanosť je len jeho dobrovoľným rozhodnutím?

Odpoveď: Zdravotne postihnuté dieťa a výživné

Dobrý deň,

R 3/1976

Neschopnosť rozvedeného manžela sám sa živiť (§ 92 ods. 1 ZR; teraz § 72 – pozn. autora) nie je daná len jeho zdravotným stavom a neschopnosťou pracovať, ale môže spočívať aj v inej objektívnej okolnosti, akou je napríklad starostlivosť o invalidné dieťa alebo o dieťa vyžadujúce stálu starostlivosť.

Ako vyplýva z vyššie uvedeného judikátu, môže od Vás manžel žiadať výživné, nakoľko jeho neschopnosť živiť sa spočíva v objektívnom dôvode,  a síce v zdravotnom postihnutí dieťaťa.