Máte
otázku?

Môžem sa ohradiť voči sankciám za porušenie pracovnej disciplíny?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešov

Otázka: Môžem sa ohradiť voči sankciám za porušenie pracovnej disciplíny?

Môj problém spočíva v tom, že som jeden deň z práce odišiel pár minút skôr, než je uvedený čas môjho odchodu v evidencii dochádzky. Konkrétne, odišiel som o 14:43, no v dochádzke je môj odchod zaznamenaný na 15:03, čo zaznamenal môj kolega. Informoval som zástupcu zamestnávateľa o tom, že potrebujem odísť skôr, avšak ten trvá na tom, že moje skutočné odchodové časy sa nezhodujú s tými zaznamenanými, a tvrdí, že som odišiel už o 14:30. V dôsledku toho som bol nútený si vypísať pol dňa dovolenky a bolo mi z prémii odpočítaných 35 € brutto. To predstavuje 5,4 % z mojej celkovej hrubej mzdy, ktorá pozostáva zo základnej mzdy a prémii. Okrem toho som dostal písomné oznámenie o porušení pracovnej disciplíny. Otázka teda znie: boli zo strany zástupcu zamestnávateľa opatrenia adekvátne, vzhľadom na to, že ide o menej závažné porušenie pracovnej disciplíny? Mohol takto postupovať? Mám na mysli finančnú sankciu a pol dňa dovolenky. Je možné sa proti týmto sankciám brániť? Za rady a odporúčania vopred ďakujem.

Odpoveď: Môžem sa ohradiť voči sankciám za porušenie pracovnej disciplíny?

Dobrý deň, v zmysle § 109 ods. 3 Zákonníka práce, za každú neospravedlnene zameškanú zmenu (pracovný deň) môže zamestnávateľ krátiť zamestnancovi dovolenku o jeden až dva dni. Neospravedlnené zameškania kratších častí jednotlivých zmien sa sčítajú. Na základe uvedeného považujem postup, ktorým Vás zamestnávateľ prinútil vybrať dovolenku v rozsahu polovice dňa, za neoprávnený. Zákonník práce v ustanovení § 131 ods. 2 upravuje, ktoré zrážky zo mzdy môže zamestnávateľ zamestnancovi vykonať. V zmysle nasledujúceho ustanovenia odseku 3, ďalšie zrážky zo mzdy, môže zamestnávateľ vykonávať len na základe písomnej dohody so zamestnancom o zrážkach zo mzdy. Váš prípad je však špecifický v tom, že časť odmeny za prácu tvorí základná zložka mzdy a časť variabilná zložka (prémie). Podmienky vyplatenie tejto variabilnej zložky závisia od plnenia pracovných úloh zamestnanca alebo aj od dodržiavania pracovnej disciplíny. V takomto prípade je možné, aby Vám zamestnávateľ vyhodnotil plnenia úloh aj s ohľadom na porušenie pracovnej disciplíny a podľa toho určil variabilnú zložku mzdy, nemôže Vám však skrátiť základnú mzdu.

Trápi vás "Môžem sa ohradiť voči sankciám za porušenie pracovnej disciplíny?" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Môžem sa ohradiť voči sankciám za porušenie pracovnej disciplíny?" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka
Text zprávy
Moje zprava