Zastavenie konania vyporiadania BSM

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Bratislava

Otázka: Zastavenie konania vyporiadania BSM

Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o pomoc, či je pravdivé tvrdenie okresnej sudkyne, že stiahnutie späťvzatia žaloby o vyporiadanie BSM pred prvým pojednávaním nie je možné z jej uvádzaných dôvodov: Citát z uznesenia: 5. Podľa § 145 ods. 1 CSP ak je žaloba vzatá spať celkom, súd konanie zastaví. Podľa ustanovenia § 146 ods. 1 CSP súd konanie nezastaví, ak žalovaný so späťvzatím žaloby z vážnych dôvodov nesúhlasí. Na nesúhlas žalovaného so späťvzatím žaloby sa neprihliada, ak dôjde k späťvzatiu žaloby skôr, než sa začalo predbežné prejednanie sporu podľa § 168 alebo pojednávanie. Podľa ods. 2 súhlas žalovaného je potrebný vždy, ak určitý spôsob usporiadania vzťahu medzi stranami vyplýva z osobitného predpisu. 6. Rekodifikácia procesných predpisov zaviedla novinku v právnej úprave zavedením ustanovenia § 146 ods. 2 CSP, podľa ktorého súhlas žalovaného je potrebný vždy, ak určitý spôsob usporiadania vzťahu medzi stranami vyplýva z osobitného predpisu. V týchto prípadoch je teda irelevantné, či sa už začalo predbežné prejednanie sporu alebo pojednávanie, ako aj to, či vedú žalovaného k jeho nesúhlasu vážne dôvody. 7. Zákonodarca v tomto prípade rieši otázku tzv. Iudicium duplex, teda situácie, keď žalobcom aj žalovaným môže byť ktorákoľvek zo strán. Hmotnoprávna vecná legitimácia, sa vzťahuje na obidve strany a ako konštatuje zákonodarca, je len otázkou procesnej náhody, kto podá žalobu. Preto sa v týchto prípadoch súhlas so späťvzatím žaloby vyžaduje vždy. Ide najmä o konanie o vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov, ktoré inicioval jeden z manželov, podaním žaloby jedným z manželov je procesné uplatnené aj právo druhého manžela a uplatneniu jeho práva by bránila prekážka začatého konania. Takúto situáciu, už riešila aj judikatúra, príkladmo možno uviesť rozhodnutie Najvyššieho súdu SR v konaní pod sp. Zn. 2 Cdo 52/2008, v ktorom uviedol, že konanie o vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov je konaním, v ktorom majú účastníci na oboch stranách spolu tak postavenie navrhovateľa, ako aj postavenie odporcu (indicium duplex). Táto skutočnosť sa prejavuje najmä tým, že podaním návrhu je uplatnené aj právo odporcu na vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov súdom a taktiež jeho právo na súdnu ochranu v tejto veci; uplatneniu jeho práva by naďalej bránila prekážka litispendencie. Preto v prípade návrhu na vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov treba „navrhovateľom“ v zmysle procesných predpisov rozumieť tak navrhovateľa, ako aj odporcu. Z tohto dôvodu treba k účinnosti späťvzatia žaloby súhlas žalovaného, a to aj v prípade, že k späťvzatiu došlo prv, než začalo konanie. V tomto prípade nejde o nesúhlas žalovanej so späťvzatím, ale o skutočnosť, že za žalobcu treba považovať obidve strany sporu, a preto späťvzatie žaloby urobené len jednou z nich nemôže viesť bez súhlasu (vyjadrenia zhodnej vôle) druhej strany k zastaveniu konania. 1. Je opodstatnené tvrdenie sudkyne, že nezáleží na tom, že pojednávanie nezačalo? Načo sa potom uvádza v zákone, že na súhlas žalovaného sa neprihliada? Predsa zákony sú o presných definíciách slovami. Akým osobitným predpisom sa riadi vyporiadanie BSM ak vždy treba súhlas žalovaného? Veď pri nevyporiadanom BSM nastupuje predsa podielové spoluvlastníctvo 1/2 ku 1/2 a nie je nevyhnutné potrebné rozdelenie BSM. 2. Uvádzanie judikatúry, ktorá sa riadila OSP v roku 2008 je relevantná pre posúdenie podľa CSP v roku 2017? A k tomu sa popisuje proces stiahnutia žaloby po začatí pojednávania. 3. V prvotnom mojom návrhu som bol žalujúcim žiadajúcim vyporiadanie BSM. Po zamietnutí sudkyňou môjho stiahnutia žaloby pred 1. pojednávaním sa mienim teraz odvolať. Pre núdzový prípad, keby Krajský súd mi zamietol odvolanie, keďže som medzitým zmenil trvalé bydlisko a okres je opodstatnená moja požiadavka na zmenu okresného súdu podľa môjho trvalého bydliska uvedeného v CSP na základe argumentu sudkyne o iudicium duplex a stávam sa z pohľadu CSP a sídla rozhodovacieho okresného súdu zo žalujúcej strany - žalovanou stranou? Mám právo na súd vo svojom okrese? Pre protiprávne rozhodnutie predbežného opatrenia Okresného súdu BA konštatovaného po odvolaní Krajským súdom som žalobu o vyporiadanie BSM stiahol pred prvým pojednávaním a nechcem sa viac súdiť. Ďakujem Vám vopred za poskytnuté odpovede.

Odpoveď: Zastavenie konania vyporiadania BSM

Dobrý deň, v tomto prípade má sudkyňa pravdu, pretože konanie o BSM v zmysle judikatúry nemôže byť späťvzate bez súhlasu protistrany bez ohľadu na to, či bolo vo veci už pojednávanie.

Pokiaľ ide o príslušnosť súdu, tak táto je daná tým, kde bolo vedené konanie o rozvod manželstva.

Ak takýto súd neexistuje, tak potom je to podľa bydliska odporcu.

V konaní o BSM máte postavenie akoby žalobcu a žalovaného, vaše postavenie je rovnocenné.