Dobrý deň, úvodom poznamenávame, že nepoznáme obsah spoločenskej zmluvy, ktorou bola založená spoločnosť s.r.o., v ktorej ste zdedili obchodný podiel po svojom synovi.
V prípade, že nechcete byť spoločníkom konkrétnej spoločnosti, potom platí ust. § 115 Obchodného zákonníka :
V zmysle uvedeného zákonného ustanovenia je postup v podstate jednoduchý, ktorý postup však závisí aj od toho, či spoločenská zmluva pripúšťa prevod obchodného podielu len na iného spoločníka, alebo aj na cudziu osobu. V podstate je potrebné v prvom rade osloviť spoločnosť s.r.o. a predostrieť im váš návrh.
Pre obchodný podiel v zmysle ust. § 114 Obchod. zákonníka platí, že "obchodný podiel predstavuje práva a povinnosti spoločníka a im zodpovedajúcu účasť na spoločnosti. Jeho výška sa určuje podľa pomeru vkladu spoločníka k základnému imaniu spoločnosti, ak spoločenská zmluva neurčuje inak."
Uvádzame ďalej, že v zmysle ust. § 61 Obchod. zákonníka platí, že "pri zániku účasti spoločníka v spoločnosti za trvania spoločnosti vzniká spoločníkovi právo na vyplatenie podielu (ďalej len „vyrovnací podiel“). Výška vyrovnacieho podielu sa určí na základe riadnej individuálnej účtovnej závierky za účtovné obdobie predchádzajúce účtovnému obdobiu, v ktorom zaniká účasť spoločníka v spoločnosti, ak spoločenská zmluva neurčuje niečo iné. Vyrovnací podiel sa vyplatí v peniazoch, ak zákon neustanovuje alebo spoločenská zmluva alebo stanovy neurčujú iný spôsob vyrovnania podielu."
V zmysle uvedeného zákonného ustanovenia máte nárok na vyrovnávací podiel.
Vo veci odporúčam kontaktovať advokáta.
Po spísaní zmluvy je následne spoločnosť povinná podať návrh na zápis zmien do obchodného registra v zmysle Obchod. zákonníka a zákona o obchodnom registri.
Môžete kontaktovať aj našu advokátsku kanceláriu.